Постанова № 57209561, 15.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.04.2016
Номер справи
826/22946/15
Номер документу
57209561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 квітня 2016 року № 826/22946/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщука І.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановичапро зобов'язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1) з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича (надалі - відповідач або уповноважена особа Фонду Додусенко В.І.), в якому просить зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І. надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду Гарантування вкладів фізичних осіб, а саме відносно вкладника ОСОБА_1, ідентифікаційний номер, паспорт НОМЕР_2, виданий Центрально-Міським РВ КМУ УМВС України в Дніпропетровській області 04.11.1999, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 у національній валюті від 18.09.2014.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на незаконність рішення відповідача щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що призвело до невиплати позивачу гарантованої суми відшкодування коштів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.01.2016 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено дану справу до судового розгляду в судовому засіданні.

Представники сторін у призначене судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Натомість 17.02.2016 представником позивача до канцелярії суду подані додаткові пояснення від 15.02.2016 та клопотання від 17.02.2016 про розгляд даної справи за відсутності представника ОСОБА_1

Крім того, 29.02.2016 до канцелярії суду надійшли заперечення уповноваженої особи Фонду Додусенка В.І. проти позову (вих. № 04/623 від 26.02.2016), де відповідач зазначив, що обмежуючи виплату коштів за вкладом ОСОБА_1 на час тимчасової адміністрації за рекомендацією Комісії з перевірки вкладів фізичних осіб діяла у відповідності до закону та в межах наданих повноважень.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідно до наявних у справі матеріалів судом встановлено, що між ПАТ «Банк Камбіо» (як Банком) та ОСОБА_1 (як Клієнтом) 18.09.2014 укладений договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 у національній валюті, за умовами якого Банк відкриває Клієнту поточний рахунок та здійснює його розрахунково-касове обслуговування згідно статуту банку, нормативно-правових актів Національного банку України (далі - НБУ) та інших актів законодавства України.

Цього ж дня третьою особою - ОСОБА_3 перераховані на відкритий за вказаним договором рахунок позивача кошти в сумі 190 000 грн. з призначенням платежу: поповнення поточного рахунку, що підтверджується наявним в матеріалах справи меморіальним ордером № 352 від 18.09.2014.

Між тим на підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014 № 782 «Про віднесення ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 04.12.2014 № 140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо», згідно з яким з 05.12.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк Камбіо» - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_4. Тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк Камбіо» запроваджено строком на три місяці з 05.12.2014 по 04.03.2015.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 161 з 25.12.2014 уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо» у зв'язку з відстороненням ОСОБА_4 призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича.

Надалі відповідно до постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015 № 144 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 02.03.2015 № 46 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка В.І. строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016.

На офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 04.03.2015 було розміщено оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення від 02.03.2015 № 46 про початок ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» Фонд з 06.03.2015 розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладникам Банку запропоновано звертатися з 06.03.2015 по 17.04.2015 включно до установ банку-агента Фонду ПАТ «УКРІНБАНК».

З метою отримання коштів за договором від 18.09.2014 позивач спочатку звернувся для отрмання коштів до відділення банку-агента ПАТ «Банк Камбіо», та отримав відомості про відсутність даних щодо нього та його вклад у Загальному реєстрі вкладників.

Для з'ясування причини невиплати суми вкладу позивач 22.05.2015 звернувся із письмовим заявими до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та уповноваженої особи Фонду Додусенка В.І., та у відповідь на які отримав лист Фонду від 20.07.2015 № 02-036-23725/15 та лист уповноваженої особи Фонду Додусенка В.І. від 17.06.2015 № 19/3420.

В своїх листах-відповідях Фонд повідомив позивача про відсутність відомостей щодо нього в наданому уповноваженою особою до Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, а уповноважена особа Фонду - про те, що у відповідності до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноваженою особою Фонду забезпечено проведення перевірки операцій за всіма банківськими рахунками, в тому числі по рахунку ОСОБА_1 Також уповноважена особа Фонду зазначила наступне: про виявлені обставини було повідомлено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Зареєстровано кримінальне провадження № 12015100000000453 від 22.05.2015 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «банк Камбіо» злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування здійснюється слідчим управлінням Головного управління МВС України в м. Києві. Після отримання відповіді про законність операцій по рахунку ОСОБА_1, Фондолм гарантування вкладів фізичних осіб будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру.

Жодних інших відомостей, зокрема: посилань на визнання договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 у національній валюті, укладеного між ПАТ «Банк Камбіо» і ОСОБА_1, та/або окремих транзакцій на рахунку позивача нікчемними, посилань на факти виявлення будь-яких порушень, допущених сторонами при укладенні цього договору 18.09.2014, уповноваженою особою Фонду в листі від 17.06.2015 № 19/3420 не зазначив.

За даними офіційного сайту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб своїм рішенням від 22.02.2016 № 212 продовжила строк здійснення процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» на два роки до 01.03.2018 включно.

Вважаючи такі дії відповідача щодо не включення відомостей про ОСОБА_1 та його вклад до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування за вкладами Банку за рахунок Фонду, неправомірними, а свої права порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначаються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до ч. 1. ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Фонд вносить Національному банку України пропозицію про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку: 1) відповідно до плану врегулювання; 2) у разі закінчення строку тимчасової адміністрації банку та/або невиконання плану врегулювання; 3) в інших випадках, передбачених цим Законом.

Національний банк України зобов'язаний прийняти рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку протягом п'яти днів з дня отримання пропозиції Фонду про ліквідацію банку. Національний банк України інформує Фонд про прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку не пізніше дня, наступного за днем прийняття такого рішення.

Фонд призначає уповноважену особу Фонду та розпочинає процедуру ліквідації банку в день отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, за виключенням випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.

Згідно із нормами ч. 1, 2 і 5 ст. 45 цього Закону Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет.

Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. При цьому вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затверджений Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 «Про затвердження Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860.

У взаємозв'язку з наведеним, слід зазначити, що порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений нормами ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Так, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 1 ст. 27 зазначеного Закону).

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (ч. 2 ст. 27 Закону).

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства (ч. 3 і 4 ст. 27 цього Закону).

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 5 ст. 27 Закону).

Водночас, нормою ч. 6 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

У відповідності до п. 3 - 4 і 9 ч. 1 ст. 48 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» до повноважень Уповноваженої особи Фонду, з дня початку процедури ліквідації банку належать, зокрема: складання не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; складання реєстру акцептованих вимог кредиторів (внесення змін до нього) та здійснення заходів щодо задоволення вимог кредиторів; виконання повноважень, які визначені частиною другою статті 37 цього Закону (а саме: продовження, обмеження або припинення здійснення банком будь-яких операцій; повідомлення сторін за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчинення дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів).

В силу приписів норм ч. 1 і 2 ст. 28 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти.

Згідно п. 3 і 4 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Положення № 14) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Пунктом 2 розділу IV Положення № 14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Пунктом 4 розділу IV Положення № 14 передбачено, що виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Аналіз вказаних судом вище положень законодавства дає підстави дійти до наступних висновків.

Виплата вкладів здійснюється Фондом з наступного робочого дня після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування.

Така виплата здійснюється через банки-агенти на підставі відомостей Загального Реєстру (Реєстрі переказів).

В свою чергу відомості Загального реєстру формуються на підставі Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, який формується та подається до Фонду Уповноваженою особою Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

З контексту даних норм права в сукупності вбачається, що Перелік, який складається уповноваженою особою, та Загальний реєстр вкладників, який затверджується Фондом, є різними за суттю, змістом та призначенням документами. Перелік складається уповноваженою особою Фонду, а Загальний реєстр вкладників формується та затверджується Фондом на підставі Переліку. Перелік, який складається уповноваженою особою, по суті має характер попереднього документу, який надалі у формі Загального реєстру затверджується Фондом.

Крім того, у відповідності до п. 6 розд. ІІІ Положення № 14 протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Під час розгляду даної справи судом враховується наступне. Згідно ч. 1 - 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд зобов'язаний забезпечити збереження активів та документації банку.

Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Між тим нормою ч. 1 ст. 204 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Частина 1 ст. 203 ЦК України встановлює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Також, згідно з ч. 2 ст. 215 цього Кодексу недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Таким чином, з контексту наведених норм права вбачається законодавчо визначене право Уповноваженої особи Фонду на визнання правочинів неплатоспроможного банку такими, що порушують публічний порядок, у випадках, визначених у ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (дані висновки відповідають позиції Вищого адміністративного суду України, що викладена в його постанові від 21.01.2016 № К/800/26658/15).

Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.

У разі отримання повідомлення уповноваженої особи Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину (ч. 5 ст. 38 цього Закону).

Судом встановлено, що 17.02.2015 уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенком В.І. на виконаня п. 3 ч. 2 ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затверджених протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015 № 036/15, прийнято рішення у вигляді наказу № 157 від 17.02.2015 «Про перевірку вкладів фізичних осіб ПАТ «Банк Камбіо», яким вирішено здійснити в Банку перевірку документів, пов'язаних з укладанням ПАТ «Банк Камбіо» протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставини зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб. З мтою забезпечення проведення такої перевірки була створена відповідна комісія з перевірки вкладів фізичних осіб.

За результатами такої перевірки Комісією був складений протокол від 27.02.2015, в якому, зокрема, зазначено наступне: в ході перевірки виявлені факти безготівкового перерахування грошових коштів з банківських рахунків фізичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в ПАТ «Банк Камбіо» у серпні-вересні 2014 року (загальна сума залишків по цим банківським рахункам фізичних осіб станом на 05.12.23014 складає 222 079 798,70 грн.). Призначення платежу вищезазначених операцій свідчить про їх нетиповий характер - надання та повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів на поповнення поточного рахунку іншої фізичної особи, тощо. Підтверджуючими документами, що свідчать про проведення вищезазначених операцій є платіжні документи, а саме - меморіальні ордери, платіжні доручення. На підставі таких висновків Комісія запропонувала Уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенку В.І. тимчасово обмежити здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам відповідно до наданих переліків банкіських операцій, які можуть бути обмежені на час тимчасової адміністрації.

Копії вказаних наказу від 17.02.2015 № 157 та протоколу Комісії від 27.02.2015 без додатків (переліків банківських операцій) наявні в матеріалах справи.

Додатково, в тексті своїх заперечень проти позову відповідач пояснив, що в ході проведення перевірки Комісією з перевірки вкладів фізичних осіб встановлено, що кошти на поточний рахунок у ПАТ «Банк Камбіо», відкритий на ім'я ОСОБА_1, надійшли внаслідок так званого «дроблення» великої суми коштів іншого клієнта - ОСОБА_3. На підтвердження чого представник відповідача подав до суду копію меморіального ордеру № 352 від 18.09.2014, виписку по особовому рахунку ОСОБА_1 НОМЕР_3.980 за 18.09.2014 та виписку по особовому рахунку ОСОБА_3 НОМЕР_4 за період з 17.09.2014 по 18.09.2014. За даними останньої виписки впродовж періоду з 17.09.2014 по 18.09.2014 ОСОБА_3 здійснив перерахування сум коштів у розмірах 190 000 грн. і 195 000 грн. на рахунки інших фізичних осіб (в тому числі на поточний рахунок позивача) з призначенням «поповнення поточного рахунку».

На переконання представника відповідача зазначене достовірно підтверджує намагання фізичної особи ОСОБА_3 отримати грошові кошти не в порядку черговості від банку (тобто, в порядку встановленому ч. 4 п. 1 cт. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), а за рахунок коштів Фонду. Внаслідок укладання таких правочинів надається перевага одному вкладнику (в даному випадку ОСОБА_3), розмір вкладу якого перевищує встановлений граничний розмір відшкодування.

Зі змісту листа Фонду від 20.07.2015 № 02-036-23725/15 та листа уповноваженої особи Фонду Додусенка В.І. від 17.06.2015 № 19/3420 вбачається застосування уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенком В.І. обмежень щодо виплати коштів за вкладом ОСОБА_1 у зв'язку з рекомендаціями Комісії з перевірки вкладів фізичних осіб. При цьому на час закінчення процедури тимчасової адміністрації та початку ліквідації Банку дані обмеження знятті не були.

Перевіряючи наявність правових підстав для обмеження відповідачем здійснення виплат за вкладом позивача в межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладом під час ліквідаційної процедури Банку суд прийшов до висновку про відсутність таких у зв'язку з наступним.

Станом на час розгляду даної справи в суді відповідач не підтвердив жодними документальними доказами факти наявності рішення уповноваженої особи Фонду про визнання в порядку ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» правочинів (договору від 18.09.2014, окремих транзакцій на рахунку НОМЕР_3.980), укладених між ОСОБА_1 і ПАТ «Банк Камбіо», нікчемними та застосування наслідків нікчемності таких правочинів у вигляді обмежень щодо виплати коштів за вкладом ОСОБА_1 на період ліквідації Банку (тобто, починаючи з 02.03.2015 по сьогоднішній день).

Матеріали справи не містять доказів направлення уповноваженою особою Фонду Додусенком В.І. на адресу позивача письмових повідомлень про визнання правочину нікчемним.

Витяг з переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом, де містяться відомості про позивача та його вклад, відповідач суду також не надав.

Таким чином, суд вважає, що наявними матеріалами справи не підтверджується правомірність дій уповноваженої особи Фонду Додусенка В.І. щодо блокування виплат за вкладом ОСОБА_1 за договором від 18.09.2014 з початку дії процедури ліквідації Банку, та дій щодо не включення відомостей про ОСОБА_1 і його вклад до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування за вкладом в АТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Наведені обставини, на думку суду, свідчать про протиправність таких дій відповідача, наслідком яких стало не включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо».

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду Гарантування вкладів фізичних осіб, а саме відносно вкладника ОСОБА_1, ідентифікаційний номер, паспорт НОМЕР_2, виданий Центрально-Міським РВ КМУ УМВС України в Дніпропетровській області 04.11.1999, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 у національній валюті від 18.09.2014.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 487,20 грн. за рахунок уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.О. Іщук