Постанова № 57209527, 12.04.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
826/20313/15
Номер документу
57209527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/20313/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 квітня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Оксененка О.М.,

суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,

при секретарі - Пономаренко О.В.,

за участю представника позивача - Пікуля Д.С., представника відповідача - Вовк Л.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінг Україна» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, -

В С Т А Н О В И Л А:

ТОВ «Консалтінг Україна» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 679-ЦД-1-ЮО від 13.05.2015.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 лютого 2016 року позовні вимоги задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вказує на необґрунтованість вказаного рішення, оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального права, та просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 01.10.2013 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з виявленням в діях ТОВ «Консалтінг Україна», яке є правонаступником ЗАТ «Консалтінг Україна», порушення вимог пункту 3 розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737 (далі - Порядку), винесла рішення № 2169, яким зобов'язала ТОВ «КОНСАЛТІНГ Україна», правонаступника ЗАТ Міжнародний центр культурних та ділових зв'язків «Консалтінг Україна», у строк до 29 листопада 2013 року усунути порушення вимог пункту 3 розділу III Порядку та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити Комісію та додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення.

02.12.2013 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Консалтінг Україна».

11.12.2013 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

18.12.2013 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

09.01.2014 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 8-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому встановлені ознаки порушення ТОВ «Консалтінг Україна» вимог п. 10, ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2013 року № 2169 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29.11.2013).

10.01.2014 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

22.01.2014 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

28.01.2015 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

05.03.2015 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 12-ЦД-С-А, яким скасовано реєстрацію випуску акцій ЗАТ Міжнародний центр культурних та ділових зв'язків «Консалтинг Україна», свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ Міжнародний центр культурних та ділових зв'язків «Консалтинг Україна» від 28.09.2000 № 561/10/1/00, видане Управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області, анульовано.

13.05.2015 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 679-ЦД-1-ЮО про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої на ТОВ «Консалтінг Україна» за несвоєчасне виконання Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2013 року № 2169 накладено штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо неправомірності винесеної відповідачем постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.05.2015 № 679-ЦД-1-ЮО з огляду на недодержання строку, відведеного для прийняття вказаного рішення.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Пунктами 10, 14 ст. 8 вищезазначеного Закону визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

При цьому, у відповідності до п. 8 частини першої ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, серед іншого, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 679-ЦД-1-ЮО від 13 травня 2015 року на позивача накладено штраф у розмірі 17000 грн. за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2013 року № 2169 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29 листопада 2013 року).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем при винесенні спірної постанови було порушено 30-денний термін, визначений ч. 5 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та розділом VIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012, для застосування санкцій, а саме постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 679-ЦД-1-ЮО від 13 травня 2015 року винесена на 37-й робочий день після виявлення факту правопорушення.

На думку, суду першої інстанції, вказаний строк, в даному випадку, необхідно відраховувати від дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Консалтінг Україна» від 02 грудня 2013 року, оскільки ця дата являється першим днем виявлення факту правопорушення.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки початком перебігу строку протягом якого уповноважена особа приймає рішення про застосування санкції починається з моменту отримання документів, що підтверджують факт правопорушення, а не з моменту виявлення правопорушення.

Так, статтею 12 Закону врегульовано порядок застосування санкцій до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень вказаної статті Закону уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

У разі якщо під час проведення перевірки уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводилося вилучення документів, які підтверджують факт порушення, до акта про правопорушення додаються їх копії, а також протокол про вилучення.

Вилучення документів, що підтверджують факт правопорушення, проводиться на строк до трьох робочих днів з обов'язковим складенням протоколу, в якому зазначаються дата його складення, прізвище і посада особи, яка провела вилучення, перелік вилучених документів та день, у який вони відповідно до цього Закону мають бути повернені. Протокол складається у двох примірниках та підписується уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка провела вилучення документів. Представнику юридичної особи, документи якої вилучені, у момент вилучення документів видається один з примірників протоколу про їх вилучення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

При цьому, порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів регулюються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 р. за № 1855/22167 (далі - Правила № 1470).

Відповідно до п. 1 Розділу IV Правил № 1470 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Згідно п. 2 Розділу IV Правил № 1470 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта.

Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.10 Розділу IV Правил № 1470 акт про правопорушення на ринку цінних паперів після його складання протягом п'яти робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляється уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.

При цьому, відповідно до п.п. 4, 5 Розділу ІІІ Правил № 1470 провадження у справі про правопорушення зупиняється у випадках: перебування на розгляді в Комісії, в судових органах або в інших державних органах іншої справи, рішення за якою матиме значення при вирішенні справи; необхідності проведення експертизи, додаткової перевірки або отримання відповідних висновків; у разі відсутності інформації про місцезнаходження особи, щодо якої порушено справу.

Про зупинення провадження у справі уповноваженою особою виноситься постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

У разі зупинення провадження у справі про правопорушення перебіг строку призупиняється з дати винесення відповідної постанови.

Провадження у справі про правопорушення відновлюється після з'ясування обставин, які спричинили його зупинення, про що уповноважена особа виносить постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

З дати винесення постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення перебіг строку продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Згідно з Розділом VІІІ Правил № 1470 уповноважена особа приймає рішення про застосування санкції протягом тридцяти робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення.

При цьому, відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Правил № 1470 справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на дату розгляду справи про правопорушення строків, передбачених законом.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що перебіг строку накладення санкцій починається не з моменту винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, а з моменту фіксації факту правопорушення на ринку цінних паперів, тобто з моменту складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.

Так, відповідно до п. 2 розділу ІV Правил, саме акт про правопорушення на ринку цінних паперів, є документом, що фіксує правопорушення.

Зі змісту оскаржуваної постанови видно, що документом (доказом), на який посилається відповідач, що підтверджує факт правопорушення і вину юридичної особи є саме акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 09 січня 2014 року.

За таких умов, колегія суддів приходить до висновку, що тридцятиденний строк для прийняття уповноваженою особою рішення про застосування санкції, а саме постанови від 13 травня 2015 року № 679-ЦД-1-ЮО, з урахуванням зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів з 22 січня 2014 року по 28 квітня 2015 року, не сплинув.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції передчасно дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нової.

Згідно зі п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 лютого 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінг Україна» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Постанову в повному тексті виготовлено 18 квітня 2016 року.

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Федотов І.В.

Губська Л.В.