Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"12" квітня 2016 р. № 820/350/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий будинок "ПІРАНА" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Харківського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення, визнання рішення протиправним ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий будинок "ПІРАНА", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:
1. Скасувати рішення в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №38/20-23-11-01 від 17.02.2015 року з урахуванням змін, що внесені рішенням в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №4/20-23-11-01 від 25.01.2016 року про анулювання ТОВ ТД «ПІРАНА» реєстрації платника податку на додану вартість з моменту його винесення;
2. Визнати протиправним рішення державного реєстратора Харківського районного управління юстиції Харківської області щодо внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису 14711430026027422 від 17.12.2015 року (скасувати запис: 14711430026027422 від 17.12.2015 року про відсутність ТОВ ТД «ПІРАНА» за адресою: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вулиця Промислова, будинок 4).
В обґрунтування позову зазначено, що 23 грудня 2015 року представником позивача було отримано листа Харківської ОДПІ ГУ ДФС від 17.12.2015 року №5861/10/20-23-11-01 «Щодо анулювання реєстрації платника ПДВ» з додатком до нього Рішення в.о. начальника Харківської ОДШ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №38/20-23-11-01 від 17.12.2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Не погодившись з зазначеним рішенням 28.12.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий будинок "ПІРАНА" звернулося зі скаргою №178 до ГУ ДФС у Харківській області, в якій просило терміново скасувати Рішення в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №38/20-23-11-01 від 17.12.2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Також позивачем зазначено, що рішенням ГУ ДФС у Харківській області про результати розгляду скарги від 16.01.2016 р. №266/10/20-40-11-01-12 рішення про анулювання залишено без змін з посиланням на те, що його прийнято на підставі абз. «ж» п. 184.1 ст.184 Податкового Кодексу України ( в редакції, що діяла на той час), тобто у зв'язку із наявністю запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних - осіб - підприємців про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Такий факт підтверджується відомостями з ЄДР (дата запису: 17.12.15, номер запису: 14711430026027422), що надійшли до органу ДФС від державного реєстратора 17.12.2015року.
Позивач з зазначеним не погоджується, вважає рішення в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №38/20-23-11-01 від 17.02.2015 року з урахуванням змін, що внесені рішенням в.о. начальника Харківської ОДШ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №4/20-23-11-01 від 25.01.2016 року про анулювання ТОВ ТД «ПІРАНА» реєстрації платника податку на додану вартість з моменту його винесення та рішення державного реєстратора Харківського районного управління юстиції Харківської області щодо внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису 14711430026027422 від 17.12.2015 року незаконними та такими, що винесені з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача - Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував.
Представник відповідача - Харківського районного управління юстиції Харківської області, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Судом встановлено, що 23 грудня 2015 року представником позивача на поштовому відділенні в смт. Васищеве отримано листа Харківської ОДПІ ГУ ДФС від 17.12.2015 року №5861/10/20-23-11-01 «Щодо анулювання реєстрації платника ПДВ» з додатком до нього Рішення в.о. начальника Харківської ОДШ ДФС у Харківській області О.В.Радченко №38/20-23-11-01 від 17.12.2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
У п.1 рішення вказано, що по платнику надійшли відомості з Єдиного державного реєстру про Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (подія, яка є підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ), що підтверджено:
- відомостями із ЄДР щодо юридичної особи від 17.12.2015 року №143 (номер запису 14711430026027422, дата запису 17.12.2015 року);
- висновком №1564/7/20-23-11-01 від 17.12.2015 року про необхідність проведення анулювання свідоцтва платника ПДВ згідно п.п. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України;
- протоколом засідання комісії з проведення інвентаризації та анулювання реєстрації платників податку на додану вартість №29 від 17.12.2015 року.
У п.4 рішення зазначено факт відсутності за місцезнаходженням: довідка Оперативного управління №267 від 03.11.2015 року.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-VII (в редакції станом на жовтень 2013 року, (надалі - Закон №755-VII).
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України №755-VII - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі врегульовано статтею 19 Закону України №755-VII, відповідно до ч.1 якої, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частина 2 та 11 ст. 19 Закону України №755-VII передбачає, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення. Юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі якщо юридична особа, засновниками (учасниками) якої затверджено статут, прийняла рішення продовжувати свою діяльність на підставі модельного статуту, юридична особа подає державному реєстратору таке рішення, реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу з відповідною відміткою та примірник оригіналу статуту для проставляння штампу про те, що юридична особа з відповідної дати провадить діяльність на підставі модельного статуту. Такий штамп проставляється державним реєстратором також на примірнику оригіналу статуту даної юридичної особи, що зберігається у реєстраційній справі.
З аналізу вищезазначених норм права, вбачається, що підприємство зобов'язане кожного року подавати державному реєстратору реєстраційну картку форми 6 для підтвердження відомостей про місцезнаходження юридичної особи у період з 20 грудня до 20 січня.
Судом встановлено, що позивач є виробником засобів побутової хімії. Продукція виробляється на виробничих площах, які розташовані за адресою: 622495, смт. Васищеве, вул. Промислова, 4.
На підставі договорів оренди №РА/07-01 від 01.07.2013 року та №Р А/15/06-1 від 23.06.2015 року ТОВ ТД «ПІРAHA» орендує виробничі та складські приміщення у ТОВ «РІАЛ СЕРВІС», загальна площа орендованих приміщень складає 1234 кв.м.
ТОВ ТД «ПІРAHA» зареєстровано платником податку на додану вартість 15.07.1997 року.
18.09.2015 року відбулася державна реєстрація зміни юридичної адреси товариства за місцезнаходженням виробництва: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова, 4.
На початку жовтня 2015 року головний бухгалтер підприємства ОСОБА_2 відвідала особисто відділ податкової міліції Харківської ОДШ, де надала пояснення працівнику з приводу роботи підприємства із зазначенням адреси виробничих потужностей. Надала копію договору оренди приміщень за адресою: Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова,4, а також номери телефонів головного бухгалтера. Бесіда з бухгалтером проводилась працівником відділу податкової міліції, ім'я та по-батькові якого - ОСОБА_3 (прізвище не повідомив), тел..НОМЕР_1( надав особисто).
Фактичне місцезнаходження підприємства за вказаною адресою підтверджено перевірками різних державних органів, зокрема:
- органами Держсанепідемслужби України, яка у жовтні 2015 року проводила на підприємстві за адресою: Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова,4, відбір проб повітря, атестацію робочих місць за різними напрямками досліджень,
- ДП «Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» атестував лабораторію контролю якості підприємства,
- Державна служба України з контролю за наркотиками 12.03 2015 року видала підприємству ліцензію за вищевказаною адресою (копії протоколів та актів, ліцензії додаються до позову).
23.12.2015 року підприємство підтвердило своє місцезнаходження у Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У Витягу з ЄДР від 23.12.2015 року місцезнаходження юридичної особи зазначено: 62495, Харківська область, Харківський район, селище міського типу Васищеве, вулиця Промислова, будинок 4, тобто підтверджено раніше зареєстроване місцезнаходження.
25.12.2015 року до Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області ТОВ ТД «ПІРAHA» надано Реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1 -ПДВ на реєстрацію платником ПДВ з 3 0 грудня 2015 року.
30 грудня 2015 року у реєстрі платників податку на додану вартість зареєстровано ТОВ ТД «ПІРAHA» з місцезнаходженням: 62495, Харківська область, Харківський район, селище міського типу Васищеве, вулиця Промислова, будинок 4.
Також суд зазначає, що Харківське районне управління юстиції згідно положень ст. 71 КАС України не було надано доказів спростовуючи вище викладені висновки суду, а отже дії державного реєстратора по внесенню запису про відсутність ТОВ Торгівельний будинок «Пірана» за місцем знаходження є протиправними.
За змістом підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 ПК Реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Крім цього суд зазначає, що відповідно до п. 3.1, п. 3.2 розділу III Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України N 336 від 17.05.2010 року (надалі - Положення N 336), щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками. У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
У відповідно до п. 4.2 розділу IV Положення N 336, підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт). У разі встановлення, що засновники та посадові особи не пов'язані з утворенням та господарською діяльністю платника податків, підрозділ податкової міліції готує та передає керівнику органу ДПС службову записку та матеріали відповідно до вимог п. 2.3.1 Порядку взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи, затвердженого наказом ДПА України від 22.02.2008 N 106 "Про організацію роботи юридичних підрозділів в органах державної податкової служби", із змінами.
Пунктами 4.3 - 4.5 та 4.8 зазначеного Положення встановлено, що За даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом). За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків. За встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом). Кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
З аналізу вищезазначених норм права, вбачається, що процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення певних заходів співробітниками податкового органу за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників.
Оскільки як було встановлено судом на адресу позивача не було здійснено виїзд співробітників податкового органу, не було телефонних дзвінків та жодних інших спроб встановити з нами контакт, то суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано вимог положення № 336 та не вжито усіх передбачених законом дій для встановлення місцезнаходження позивача.
Враховуючи вище вказане, суд приходить до висновку, що рішення державного реєстратора Харківського районного управління юстиції Харківської області щодо внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису 14711430026027422 про відсутність ТОВ ТД "ПІРAHA" за адресою: 62495, Харківська область, Харківський район, смт Васищеве, вулиця Промислова, будинок 4 від 17.02.2015 року є протиправним, а отже воно підлягає скасуванню.
Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платником податку на додану вартість врегульовано статтею 184 розділу V Кодексу та розділом V Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим Міністерством фінансів України від 14.11.2014 за N 1130, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 17.11.2104 за N 1456/26233 (далі - Положення N 1130).
Згідно з п. 184.2 ст. 184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Підпунктами 1 та 2 пунктом 5.5. Положення N 1130, передбачено, що анулювання реєстрації за ініціативою відповідного контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Згідно із п. 184.3. ст.183 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби анулює реєстрацію особи як платина податку, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Відповідно до п. 5.6 розділу V Положення N 1130, за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу оформляється за формою N 6-РПДВ. Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ. Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі. Один примірник рішення зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких контролюючий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення.
З рішення контролюючого органу не вбачається, що податкова інспекція встановила відсутність незнаходження юридичної особи за зазначеною адресою за повідомленням державного реєстратора. Відповідно до ч.11 ст.19 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
В силу положень пункту 184.1 статті 184 цього Кодексу, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається за наявності визначених підпунктами "а" - "и" підстав, зокрема, у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України).
Як вбачається із оскаржуваного рішення, підставою для прийняття податковим органом рішення є висновки контролюючого органу про наявність обставин, визначених підпунктом "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, а саме: внесення державним реєстратором 08.10.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВАГРОКОМПЛЕКТ".
Виходячи з вище викладених висновків суду, оскільки оскаржуване рішення податкового органу було прийнято у зв'язку із внесенням до Єдиного державного реєстру запису щодо ТОВ Торгівельний будинок "Пірана" інформації про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу на підставі абз. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, а зазначені дії державного реєстратора визнані судом протиправними, а отже і подальші рішення відповідача, щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивача від 17.12.2015 року №38/20-23-11-01 є такими, що вчинено з порушенням вимог чинного законодавства України так як законні рішення не можуть ґрунтуватись на незаконних підставах.
Також суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 5.10 розділу V Положення № 1130, рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності такого рішення актам законодавства, а також у разі скасування судових рішень чи записів у Єдиному державному реєстрі, на підставі яких було прийняте рішення про анулювання реєстрації.
Підставою для внесення до реєстру платників податку на додану вартість змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до реєстру платників податку на додану вартість (абзац 3 пункту 5.10 розділу V Положення № 1130).
Даним пунктом передбачено, що у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: 1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється; 2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ; 3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу; 4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
Згідно з пунктом 5.10 Положення № 1130, передбачено, що підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру. У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: 1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється; 2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ; 3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу; 4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
Отже, чинним законодавством України чітко визначено процедуру дій контролюючого органу на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, та яким захищено права платника податків від неправомірних дій та рішень державної податкової інспекції з анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про скасування рішення в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В. Радченко №38/20-23-11-01 від 17.12.2015р. з урахуванням змін, що внесені рішенням в.о. начальника Харківської ОДПІДФС у Харківській області О.В. Радченко №4/20-23-11-01 від 25.01.2016 року про анулювання ТОВ ТД "ПІРAHA" реєстрації платника податку на додану вартість з моменту його винесення оскільки зазначені рішення було прийнято з порушенням норм чинного законодавства України .
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий будинок "ПІРАНА" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Харківського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення, визнання рішення протиправним - задовольнити повністю.
Скасувати рішення в.о. начальника Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області О.В. Радченко №38/20-23-11-01 від 17.12.2015р. з урахуванням змін, що внесені рішенням в.о. начальника Харківської ОДПІДФС у Харківській області О.В. Радченко №4/20-23-11-01 від 25.01.2016 року про анулювання ТОВ ТД «ПІРAHA» реєстрації платника податку на додану вартість з моменту його винесення.
Визнати протиправними рішення державного реєстратора Харківського районного управління юстиції Харківської області щодо внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису 14711430026027422 від 17.02.2015 року.
Скасувати запис 14711430026027422 від 17.02.2015 року про відсутність ТОВ ТД «ПІРAHA» за адресою: 62495, Харківська область, Харківський район, смт Васищеве, вулиця Промислова, будинок 4.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 15 квітня 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.