08.04.2016 Справа № 756/3178/16-а
Унікальний № 756/3178/16-а
Провадження № 2-а/756/134/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
«08» квітня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді Белоконної І.В.,
за участі секретаря Мушкетик І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з адміністративним позовом до суду та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та винагороди за вислугу років, отриманих позивачем з 01.01.2010 до 31.12.2014, відповідно до довідок від 31.12.2014 №6/1-18-204, №6/1-18-205, №6/1-18-206, мотивуючи тим, що рішення управління Пенсійного фонду в Оболонському районі м. Києва щодо відмови в проведенні перерахунку є незаконним, необґрунтованим та таким, що здійснено без врахування такої складової заробітної плати, як інші виплати.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 такий вид доплат при обрахунку пенсії не враховується.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивач з 31.12.2014 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному Управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», яка нарахована на підставі довідок: від 31.12.2014 №6/1-18-204, №6/1-18-205, №6/1-18-206 (а.с.19-22).
09 лютого 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що при розрахунку суми пенсії не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та винагороди за вислугу років.
Листом від 12.02.2016 за № 2479/08/3-49 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та винагороди за вислугу років не належать до структури заробітної плати (а.с.22).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.п. 1, 2 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З урахуванням вищенаведеного суд доходить висновку, що до складу заробітної плати (доходу) державного службовця входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Згідно зі ст. 35 ЗУ «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду (єдиного внеску).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. До того ж матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років є складовими заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню, тому суд вбачає необхідним зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та винагороди за вислугу років, отриманих позивачем з 01.01.2010 до 31.12.2014, відповідно до довідок від 31.12.2014 №6/1-18-204, №6/1-18-205, №6/1-18-206, починаючи з 09 лютого 2016 року (дата звернення позивача з вимогою про перерахунок).
Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу»; та ст.ст. 2, 17, 18, 19, 71, 72, 99, 104, 105, 106, 162, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимочи ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та винагороди за вислугу років, отриманих ОСОБА_1 з 01.01.2010 до 31.12.2014, відповідно до довідок від 31.12.2014 №6/1-18-204, №6/1-18-205, №6/1-18-206, починаючи з 09 лютого 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя - І.В. Белоконна