Олевський районний суд Житомирської області
2-а/287/25/16
Справа № 287/10/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
04.04.2016 року м.Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючогосудді Ковальчука М.В.
з участю секретаря Дворак Г.П.
та сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно дост.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протиправною, зобовязати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років та здійснити нарахування та виплату вказаної пенсії, починаючи з 03.03.2016 року. Вимоги мотивує тим, що з 26.04.1986 року по 01.09.1988 року та з 04.02.2002 року по 13.12.2002 року був зареєстрований та проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.09.1988 року по 04.02.2002 року та з 13.12.2002 року по 22.09.2015 року був зареєстрований та проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2, а з 22.09.2015 року по даний час зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, що відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач зазначив, що йому було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і його страховий стаж складає більше 15 років. У лютому 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п»ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною адміністрацією, що суперечить Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи таст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач в судовому засіданні з висновком відповідача не погоджується та вважає, що йому безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись, що позивач при зверненні до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області надав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, видане Олевською РДА, що суперечить законодавству.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників адміністративного процесу, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач 02.03.2016 року досяг 55 років, що підверджується паспортом серії ВМ №467582, виданим 10.12.1997 року Олевським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с7).
Позивач у лютому 2016 року звернувся до УПФУ в Олевському районі з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Згідно листа №634/03 від 09.02.2016 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на те, що його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії В-І №313453 від 20.12.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, що суперечить ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.11).
Стаття 46Конституції Українизакріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, частковоїабо тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також устарості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зіст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини 1статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з пунктом 3 частини 1статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років
Згідно з положеннями частини 3статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Частиною 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"встановлено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"і цьогоЗакону.
Згідно з частиною 1статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Судом встановлено, що позивач 20.12.1993 року отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії В-1 №313453 (категорія 4). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку- є паспорт громадянина України серії ВМ 467582, довідки Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області від 04.02.2016 року №56 про періоди проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 року по 01.09.1988 року та з 04.02.2002 року по 13.12.2002 року, довідкою Олевської міської ради Житомирської області від 04.02.2016 року за №986 про періоди проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 01.09.1988 року по 04.02.2002 року та з 13.12.2002 року по 22.09.2015 року та довідкою Тепеницької сільської ради Олевського району Житомирської області від 04.02.2016 року за №278 з 22.09.2015 року по даний час, посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофисерії В-1 №313453 (категорія 4).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"має право на призначення пенсії за віком зі зменшеннямпенсійного віку для чоловіків на 5 років, оскільки народився 2 березня 1961 року.
Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 3 роки станом на 1 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову.
Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.71,86,94,158,159,160-163,186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку- задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмовиОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років відповідно дост.55 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з дня, що настала за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 03 березня 2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 03 березня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Ковальчук М. В.