Ухвала суду № 57204238, 12.04.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
823/5481/15
Номер документу
57204238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/5481/15 Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко В.І. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

12 квітня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" звернулося до суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015р.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, заступник начальника управління - начальник відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників та захисту прав інвесторів управління контрольно-правової роботи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Мартиненко І.К., на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1239 від 11.09.2012р., доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 54-ЦД-1 від 25.08.2015р., та службової записки №711/сл від 12.10.2015р. у відношенні публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (код за ЄДРПОУ 22800735; місцезнаходження: вул. Гоголя, буд. 285, м. Черкаси, 18002), встановила порушення публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» - річні загальні збори ПАТ «Черкасиобленерго» за 2014 рік, не проводились до 30 квітня наступного за звітним. За наслідками проведення перевірки складено акт №1363-ЦД-1-Е від 27.10.2015р.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято постанову №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015р., якою до позивача застосовано санкцію у вигляді попередження.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Закон України «Про акціонерні товариства» визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.

Відповідно до частини 2 статті 32 розділу VII Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року. Усі інші загальні збори, крім річних, вважаються позачерговими.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.

Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Відповідно до абзацу першого частини 3 статті 40 Закон України «Про акціонерні товариства» реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.

Закон України «Про депозитарну систему України» визначає правові засади функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів.

Відповідно до підпункту 5 пункту 8 статті 25 Закону України «Про депозитарну систему України» складення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) належить до виключної компетенції Центрального депозитарію.

Згідно з пунктом 16 частини 1 статті 1 розділу 1 Закону України «Про депозитарну систему України» реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.

Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» складення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює Центральний депозитарій, а у випадку, встановленому цим Законом, - Національний банк України.

Згідно з частиною 5 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» реєстр власників іменних цінних паперів складається у разі отримання розпорядження від емітента, а також в інших установлених Комісією випадках.

Емітент або інша особа, яка має право на отримання реєстру власників іменних цінних паперів, дає в установлених Комісією випадках визначеній особі розпорядження щодо надання реєстру власників іменних цінних паперів та зазначає дату, станом на яку необхідний такий реєстр.

Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» емітент іменних цінних паперів зобов'язаний укласти з визначеною ним особою договір про надання реєстру власників іменних цінних паперів. Визначеною особою може бути депозитарна установа, Центральний депозитарій або Національний банк України.

Емітент може не укладати договір про надання реєстру з Центральним депозитарієм або з Національним банком України, якщо визначеною особою обрано Центральний депозитарій або Національний банк України і умови та порядок надання реєстру передбачені у договорі про обслуговування випусків цінних паперів.

Відповідно до пункту 7 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» у разі якщо Центральний депозитарій є визначеною особою, що отримала розпорядження про надання реєстру власників іменних цінних паперів, він складає такий реєстр та подає його емітенту в установленому договором порядку з урахуванням вимог, визначених Комісією.

Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність Центрального депозитарію цінних паперів провадиться на підставі правил Центрального депозитарію цінних паперів, зареєстрованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 1 розділу 1 Правил Центрального депозитарію цінних паперів, затвердженими рішенням наглядової ради ПАТ «Національний депозитарій України» №4 від 04.09.2013 року та зареєстрованими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішенням №2092 від 01.10.2013 року - при провадженні депозитарної діяльності Центральний депозитарій керується Регламентом провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів.

Пунктом 7 розділу 1 Регламенту провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів, затвердженого рішенням правління ПАТ «Національний депозитарій України» №2/14 від 18.08.2015 року, визначено порядок видачі клієнтам Центрального депозитарію звітних документів в паперовому вигляді.

Відповідно до підпункту 1.2. пункту 7 розділу 1 Регламенту провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів Центральний депозитарій видає реєстри власників іменних цінних паперів особисто представнику клієнта виключно, якщо такий спосіб визначений у відповідному розпорядженні; представник клієнта пред'являє оригінал довіреності, що підписана особою, яка відповідно до даних Центрального депозитарію має право діяти від імені клієнта без довіреності, засвідчена печаткою клієнта, чи її копії, засвідченою нотаріально, яка надає право на отримання в Центральному депозитарії таких документів, та при наявності оригіналу документу, що посвідчує особу представника відповідно до вимог законодавства.

Так, 08.04.2015 року за №238/09-01 ПАТ «Черкасиобленерго» до Центрального депозитарію подано розпорядження на складання реєстру власників іменних цінних паперів, в якому зазначено спосіб отримання переліку, а саме особисто представником емітента.

Для отримання реєстру власників іменних цінних паперів т.в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_3 на ім'я ОСОБА_4 видано довіреність №2759/09-03 від 22.04.2015 року.

ПАТ «Національний депозитарій України» (Центральним депозитарієм) представнику ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_4 було відмовлено у видачі реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ «Черкасиобленерго» у зв'язку з тим, що в Центральному депозитарії відсутні дані про те, що ОСОБА_3 має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності.

Підставі відмови викладені в листі ПАТ «Національний депозитарій України» від 24.04.2015 року №970/09.

ПАТ «Черкасиобленерго» не було виконано обов'язок щодо повідомлення ПАТ «Національний депозитарій України» про зміну особи, яка має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності.

Згідно з регламентом ПАТ «Національний депозитарій України» емітенти зобов'язані його повідомляти щодо зміни осіб, які мають право діяти від імені емітента без довіреності, з наданням підтверджуючих документів.

Згідно з підпунктом 1.5. пункту 1 розділу 3 Правил Центрального депозитарію зміни до анкети рахунку в цінних паперів вносяться протягом 3 (трьох) робочих днів.

Слід зазначити, що т.в.о. голови правління ОСОБА_3 призначено рішення наглядової ради від 17.04.2015 року, а загальні збори акціонерів було вирішено провести 24.04.2015 року, тобто ПАТ «Черкасиобленерго» не виконало всі передбачені законодавством дії для отримання в ПАТ «Національний депозитарій України» реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ «Черкасиобленерго».

Таким чином, ПАТ «Черкасиобленерго» не виконало передбачені законодавством дії для проведення річних загальних зборів акціонерів про підсумки діяльності в 2014 році до 30.04.2015 року.

Апелянт зазначає, що голосування представників держави на засіданні Наглядової ради ПАТ «Черкасиобленерго», на якому було визначено дату проведення загальних зборів, відповідно до наказу Фонду державного майна від 08.04.2015 року №520, стало можливим лише після погодження вищезазначеного наказу Кабінетом міністрів України, розпорядженням від 15.04.2015 №366-р., таким чином, засідання наглядової ради ПАТ «Черкасиобленерго», на якому було вирішено питання про визначення дати проведення чергових загальних зборів, відбулося лише 17.04.2015 з підстав, що не залежали та не могли залежати від Позивача.

Разом з тим, згідно реєстру корпоративних прав держави у статутних капіталах господарських товариств станом на 30.04.2015 року - державна частка ПАТ «Черкасиобленерго», яка належить Фонду державного майна України, становить 46% від загальної кількості акцій товариства.

Тобто, 54% акцій ПАТ «Черкасиобленерго» належить іншим акціонерам, а тому непроведення до 30 квітня 2015 року річних загальних зборів акціонерів товариства та, тим самим, не прийняття важливих рішень, які приймаються на річних загальних зборах відповідно до статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» грубо порушує права всіх інших акціонерів.

Також, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства», який опубліковано в офіційному друкованому виданні «Голос України» №54 від 26.03.2015 року та набрав чинності 27.03.2015 року, змінена норма частини 2 статті 41 зазначеного Закону, в якій зазначено, що загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.

Тому, навіть, за відсутності на загальних зборах ПАТ «Черкасиобленерго» акціонера - Фонду державного майна України, який володіє 46% акцій товариства, річні збори мали відбутися за наявності інших акціонерів товариства, що володіють 54% акцій (більшістю голосів).

Тобто, з вищезазначеного вбачається, що загальні збори акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго» не відбулись з вини останнього.

Згідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до пункту 2 статті 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.

Згідно з пунктом 4 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що товариством порушено вимоги чинного законодавства, а Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку діяв виключно в межах повноважень, наданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та згідно чинного законодавства, а тому постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015 року, винесена у відповідності з вимогами чинного законодавства України.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 18.04.2016 р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Мацедонська В.Е.

Лічевецький І.О.