Постанова № 57204041, 31.03.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
818/280/16
Номер документу
57204041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2016 р. Справа №818/280/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, третя особа: головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав в судовому засіданні та мотивує тим, що 20.01.2016 подав податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2015 року, яка була прийнята та зареєстрована ДПІ в м. Сумах. В декларації відображено від'ємне значення з ПДВ, в зв'язку з чим разом з декларацією подано заяву про повернення 572692 грн. бюджетного відшкодування. ДПІ в м. Сумах проведено камеральну перевірку правильності розрахунку бюджетного відшкодовування, порушень не виявлено, право на отримання коштів підтверджено. Незважаючи на це відповідачами протягом тривалого часу не вжито заходів для зарахування коштів на рахунок позивача. Вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує права позивача. Просить визнати протиправною бездіяльність ДПІ в м. Сумах щодо неподання у встановлені законом строки до органу казначейської служби висновку про суми відшкодування ПДВ та зобов'язати такий розрахунок подати.

Представник відповідача - ДПІ в м. Сумах позов не визнав. Пояснив, що відповідачем дійсно проведено перевірку правильності розрахунку позивачем суми бюджетного відшкодування, якою порушень не виявлено. Відповідно до затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України “Порядку взаємодії органів ДПС та органів ДКС в процесі відшкодування ПДВ Державна податкова служба на постійній основі надсилає до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування, зазначені у висновках. ДПА України та Державним казначейством України видано спільний наказ щодо порядку формування узагальненої інформації. На виконання цього Порядку 05.02.2016 ДПІ в Сумах направлено до ДФС України інформацію про суми, на відшкодування яких з бюджету має позивач. Узагальненої інформації від ДФС України, що є підставою для формування та подання висновків до органів Державної казначейської служби ДПІ в м Сумах не отримано. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України в судове засідання не з'явився.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Відповідно до ст. 200 п. 200.7 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Судом встановлено, що позивачем разом з декларацією з податку на додану вартість подано заяву про отримання бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 572692 грн. (т. 1, а.с. 10-21).

Відповідно до ст. 200 п. 200.10 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом. ДПІ в м. Сумах 05.02.2016 проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем в декларації з ПДВ за грудень та підтверджено право на отримання бюджетного відшкодування у вказаній сумі, про що складено довідку (т.1, а.с. 30-33).

Відповідно до ст. 200 п.п. 200.12-200.13 ПК України 200.12 контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки: або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України. У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Судом встановлено, що протягом п'яти робочих днів, як передбачено наведеною нормою, ДПІ в м. Сумах висновку про належну позивачу суму бюджетного відшкодування до органів Державної казначейської служби не подано. Відповідно, орган Державної казначейської служби не мав правових підстав для зарахування коштів на рахунок позивача. Обґрунтовуючи свою позицію ДПІ в м. Сумах посилається на неможливість подання висновку в зв'язку з обов'язком виконання вимог “Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках”, затвердженого спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 N 68/23 (Порядок). Таке твердження суд вважає безпідставним.

Відповідно до п.п 2-5 Порядку органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація). Структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації. Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

Судом встановлено, що листом від 05.02.2016 ДПІ в м.Сумах повідомлено до ДФС України про суми, що підлягають відшкодуванню на рахунок позивача. З наведених норм вбачається, що встановлені Порядком строки збирання та обробки інформації не перешкоджають направленню до органів Державної казначейської служби висновків протягом п'яти робочих днів. Крім того, яке зазначено в п. 1 самого Порядку, його розроблено у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України, тобто він є підзаконним нормативним актом та не може суперечити Податковому кодексу України, або встановлювати додаткові обмеження для реалізації прав, наданих платнику податків ПК України. Обов'язок виконання вимог Порядку не звільняє відповідачів від обов'язку виконання вимог Податкового кодексу України. За таких обставин, суд вважає, що ДПІ в м. Сумах допущено протиправну бездіяльність, що полягала у неподанні протягом п'яти робочих днів після закінчення камеральної перевірки декларації з ПДВ ТОВ “ВКП “Аккад” за грудень 2015 року висновку про суми бюджетного відшкодування ПДВ до органу Державної казначейської служби. Для відновлення порушеного права зобов'язати ДПІ в м. Сумах подати висновки у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що права позивача порушено ДПІ в м. Сумах, а вчинення дій по перерахуванню коштів органами Державної казначейської служби без висновку податкового органу є неможливим, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ в м. Сумах 2756 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області щодо неподання до управління Державної казначейської служби України в м. Сумах висновку про суми відшкодування з бюджету товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" податку на додану вартість за декларацією за грудень 2015 року в сумі 572 692,00 грн.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області подати висновок про суми відшкодування з бюджету товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" податку на додану вартість за декларацією за грудень 2015 року в сумі 572 692,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад"(код ЄДРПОУ 31651454) судовий збір в розмірі 2 756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.) сплачений при зверненні до суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко