Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 р. Справа №818/246/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - К.Є. Цабеки,
представника позивача - О.М. Клещенка,
представника відповідача - Р.Ю. Пишного,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецлом" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецлом" (далі - ТОВ "Укрспецлом", позивач) просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Сумській області (далі - ГУ ДФС у Сумській області, відповідач) № 0000102202 від 03.03.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 237367,5 грн., із них за основним платежем - 189894 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями 47473,5 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування податком на додану вартість, оскільки на момент постачання металобрухту за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року діяла норма ПК України, яка передбачала, що тимчасово до 01.01.2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Зміни до пункту 23 ПК України були внесені Законом України від 19.12.2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків", де зазначено, що у розділі XX "Перехідні положення": в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" замінити цифрами та словами "1 січня 2015 року".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.188-189) та зазначив, що актом перевірки встановлені порушення позивачем податкового законодавства, в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 189894 грн. за лютий 2014 року. Вважає, що з 01.01.2014 року були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15 затверджено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з імпорту яких тимчасово, до 01.01.2014 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Вважає, що станом на 01.01.2014 року відповідного нормативно-правового акту уряду, який визначив би переліки відходів та брухту чорних кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови № 15 від 12.01.2011 року, прийнято не було. А зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 05.02.2014 рок щодо продовження дії зазначених переліків до 01.01.2015 року, набрали чинності 18.02.2014 року. Тому вважає, що операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року підлягали оподаткуванню податком на додану вартість.
Перевіривши матеріали справи і оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засідання встановлено, що в період з 02 лютого по 15 лютого 2016 року проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Укрспецлом", за результатами якої 19.02.2016 р. складено акт № 25/2201/38397070/7 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Укрспецлом" код за ЄДРПОУ 38397070, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.11.2012 р. по 31.12.2014 р." (далі - акт перевірки, його копія на а.с.8-32) та на підставі цього акту 03.03.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0000102202 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2014 року на загальну суму 237367,50 грн., із них за основним платежем - 189894 грн. та 47473,50 грн. - штрафні (фінансові) санкції (а.с.7).
В акті перевірки № 25/2201/38397070/7 викладені висновки про порушення платником податків вимог п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 203.2 ст. 203 ПК України, за рахунок чого позивачем занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті на суму 189 894 грн. Заниження податкового зобов'язання виникло у зв'язку з віднесенням операцій з реалізації металобрухту, що здійснювались позивачем в період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року до операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість на підставі пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.
Постачання металобрухту на ТОВ "Укрспецлом" підтверджується договорами поставки, додатковими угодами, специфікаціями, видатковими та податковими накладними, актами приймання-передачі, товарно-транспортними накладними (а.с.96-187), який в подальшому реалізовувався на ПАТ "Сумихімпром" згідно з договором поставки № 27/29-11 від 29.11.2013 року (а.с.35-41).
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України (в редакції станом на 17.02.2014 року) тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість" № 15 від 12.01.2011 року набрала чинності лише 18.02.2015 року. До цього часу діяла редакція постанови, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільнялися від обкладення податком на додану вартість.
Тобто, на період здійснення позивачем господарських операцій з імпорту брухту чорних і кольорових металів з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року діяла тільки норма ПК України, яка передбачала звільнення таких господарських операцій від оподаткування податком на додану вартість тимчасово до 01.01.2015 року. Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.2011 року затверджено лише перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від обкладення податком на додану вартість.
Суд визнає, що у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу. Норми Податкового кодексу України, тобто закону, мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України, тобто підзаконного нормативно-правового акту, а тому відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України в період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року, за умови наявності норми Податкового кодексу України, що регулює питання звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню.
Суд вважає, що відповідач не надав суду жодних доказів порушення податкового законодавства позивачем, а також не довів суду правомірності прийнятого ним рішення, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецлом" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Сумській області № 0000102202 від 03 березня 2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрспецлом" на загальну суму 237367,5 грн. (двісті тридцять сім тисяч триста шістдесят сім грн. 50 коп.), із них за основним платежем - 189894 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями 47473,5 грн.
Стягнути з Головного управління ДФС у Сумській області (40009, вул. Іллінська, 13, м. Суми, код ЄДРПОУ 39456414) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецлом" (40000, вул. Кіровоградська, 2, м. Суми, код ЄДРПОУ 38397070) судовий збір в сумі 3563,08 грн. (три тисячі п'ятсот шістдесят три грн. вісім коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 25 березня 2016 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал