Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2016 р. Справа №805/5185/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт автомобільного газозаправного пункту, який знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ворошилова, 139А та багатопаливної автозаправної станції № 5, яка знаходиться за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Майдан, вул. Леніна, 101 ТОВ «ТОР-ОІЛ», що здійснює від свого імені управління зазначеним майном в інтересах СТ «Славія» на підставі договору управління від 26.06.2012 у зв'язку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецькій області від 07.10.2015 у кримінальному провадженні №12015050510001721 за клопотанням слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності СУ ГУМВС України в Донецькій області, наказу ГУ Держпраці у Донецькій області від 28.10.2015 № 76, направлення на перевірку позивачем проведено позапланову перевірку ТОВ «ТОР-ОІЛ» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення перевірки виявлено 3 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.02.2016 прийнято до розгляду заяву Головного управління Держпраці у Донецькій області про уточнення (зменшення) позовних вимог, відповідно до якої виключені порушення відповідачем вимог законодавства, які були виявлено під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ», зокрема пункти 2 та 3, та залишився п. 1.
У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення такої шкоди, є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт автомобільного газозаправного пункту, який знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ворошилова, 139А та багатопаливної автозаправної станції № 5, яка знаходиться за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Майдан, вул. Леніна, 101 ТОВ «ТОР-ОІЛ», що здійснює від свого імені управління зазначеним майном в інтересах СТ «Славія» на підставі договору управління від 26.06.2012.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надіслав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні. Разом із тим, представник відповідача надав до суду правову позицію щодо позову, в обґрунтування чого зазначив, що в рамках КП, слідчим не було прийнято процесуального рішення щодо звернення з клопотанням до слідчого судді про заборону використання майна ТОВ «ТОР-ОІЛ», СТ «СЛАВІЯ» та зупинення діяльності. Представник відповідача вважає, що позивачем не надано доказів того, що саме ТОВ «ТОР-ОІЛ» виконувало роботи з підвищеною небезпекою, коли, де, та які самі роботи та в чому вони виглядали. Також представник відповідача зазначив, що ТОВ «ТОР-ОІЛ» не виконувало на момент перевірки посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області (жовтень 2015 року) і не виконує зараз робіт з підвищеною небезпекою, яке потребує оформлення дозволу. ТОВ «ТОР-ОІЛ» за кладеним договором управління від 26.06.2012 є управителем справ СТ «СЛАВІЯ», який належать зазначені в позові АГП та БАС, та яка має дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою №0277.11.14-50.50.0. На ТОВ «ТОР-ОІЛ» покладені лише керівничі функції менеджменту.
ОСОБА_1 є директором СТ «СЛАВІЯ», якій належать АГП та БАС, та яка має дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою, та ТОВ «ТОР-ОІЛ», яка не має зазначеного дозволу та виконує лише функції менеджменту персоналу та інші побутові дії.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та правову позицію представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області діє на підставі Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 07.05.2015 № 16.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
За приписом пункту 4 вказаного Положення управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
При цьому, згідно з п. 1.4 Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.
З он-лайн сервісу отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» зареєстроване у якості юридичної особи у встановленому порядку 20.10.2008, включене до ЄДРПОУ за № 36209059, розташоване за адресою: 84100, місто Слов'янськ, вулиця Карла Маркса, будинок 29.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» діє на підставі статуту підприємства, затвердженого протоколом зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю від 25.02.2008.
Відповідно до п. 1.3 цього статуту Товариство у своїй діяльності керується чинним законодавством України, цим Статутом, а також внутрішніми правилами, регламентами та іншими локальними актами Товариства.
Пунктом 4 статуту визначена мета та предмет діяльності товариства.
За приписами п. 4.2. предметом Товариства є, зокрема, закупівля і реалізація нафтопродуктів, хімічних продуктів у встановленому законодавством порядку, діяльність з організації складу в т.ч. для зберігання скрапленого газу, сервісне обслуговування в межах предмета діяльності.
Згідно з п. 5.8 статуту, Товариство зобов'язане охороняти навколишнє середовище від забруднення та інших шкідливих впливів, забезпечувати безпеку виробництві, санітарно-гігієнічні норми і вимоги щодо захисту здоров'я працівників, населення і споживачів продукції, виконувати інші обов'язки, що передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до п. 1 договору управління від 26.06.2012 Споживче підприємство «Славія» передало Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» в управління наступне, зокрема, нерухоме майно - автогазозаправний пункт газ-пропан (АГЗП), розташований по вулиці Ворошилова, буд. 139 А, м. Слов'янськ, Донецька область, Україна. Вищезазначений АГЗП складається з будівлі операторської, А-1, 16,4 кв.м.; навіс, Б; замощення, 1. Та нерухоме майно - АЗС № 5, розташованого по вулиці Леніна, буд 101, с. Майдан, Слов'янський район, Донецька область. Вищезазначена АЗС № 5 складається з будівлі АЗС №5, позначеної літерою А-1, загальною площею 15,4 кв.м.; приміщення під бензоколонку, позначене літерою Б; приміщення під бензоколонку позначене літерою В; приміщення під бензоколонку, позначене літерою Г; вбиральня, позначене літерою Д; навіс, Є; замощення, 1-8, та інше рухоме майно.
Пунктом 2 договору передбачено, що Управитель зобов'язується за плату, визначену даним договором, здійснювати від свого імені управління зазначеним майном в інтересах Установника управління.
Згідно з п. 10 договору, метою управління майном, що є предметом даного договору, є отримання прибутку від його використання. Для досягнення зазначеної мети Управителю надається право використовувати майно, надане в управління, в своїй господарській діяльності, відповідно до видів діяльності, що передбачені статутом Управителя відповідно до діючого законодавства України.
Згідно витягу з кримінального провадження №12015050510001721 від 24.11.2015, 08.07.2015 посадові особи ТОВ «ТОР-ОІЛ» порушили встановлені законодавством правила пожежної безпеки на виробництві з підвищеною небезпекою, що спричинило пожежу на території АЗС, розташованій за адресою: Слов'янський район, с. Майдан, вул. Леніна, 101, чим спричинено тілесних ушкоджень заправнику АЗС ТОВ «ТОР-ОІЛ», а також пошкоджень автомобілів ДЕО-Матіз та ВАЗ 2101, та заподіяло майнову шкоду власникам автомобілів, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно.
Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області № 76 від 28.10.2015 на виконання ухвали про надання дозволу Територіальному управління Державної інспекції з питань праці у Донецькій області на проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці ТОВ «ТОР-ОІЛ» (код ЄДРПОУ 36209059), розташованого по вул. Карла Маркса, 29 у м. Слов'янськ Донецької області від 07.10.2015 слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області К.С.Юрєв*ої за клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності СУ ГУМВС України в Донецькій області Приходька О.П. наказано начальнику відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі управління нагляду і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Донецькій області провести позапланову перевірку суб'єкта господарювання ТОВ «ТОР-ОІЛ» (код ЄДРПОУ 36209059), розташованого по вул. Карла Маркса, 29 у м. Слов'янську Донецької області у період з 29.10.2015 по 30.10.2015 щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актах з охорони праці та промислової безпеки (а.с.17).
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 28.10.2015 № 05.1/1005 заступника начальника відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі управління нагляду і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_5 направлено для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ТОВ «ТОР-ОІЛ» з 29.10.2015 по 30.10.2015 (а.с.18).
30.10.2015 за результатами вказаної вище перевірки складено акт № 05.4-14/11, згідно з яким зазначено, що в ході проведеної перевірки посадовими особами були виявлені порушення ст.13, ст. 21 Закону України «Про охорону праці», з яких 3 порушення створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1) підприємство ТОВ «ТОР-ОІЛ», що експлуатує на підставі договору управління від 26.06.2012 обладнання АГЗП, яке знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ворошилова, 139 А та багатопаливних АЗС № 4 і № 5, не отримано згідно діючого законодавства дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці», та розділу ІІІ п. 3.1 розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011;
2) у резервуарів скрапленого газу, розташованих за адресами: б-р. Пасова, 5 та вул. Ворошилова, 139 А, прострочені внутрішній огляд і гідравлічне випробування, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділу ІV п.1.60. НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання;
3) не надані відомості про випробування та налаштування запобіжно-скидних клапанів АГЗП, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та розділу VІ п.1.13. НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання.
Як зазначалось судом вище, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.02.2016 прийнято до розгляду заяву Головного управління Держпраці у Донецькій області про уточнення (зменшення) позовних вимог, відповідно до якої виключені порушення відповідачем вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ», зокрема пункти 2 та 3, та залишився п. 1.
Станом на час розгляду справи, порушення, встановлене під час перевірки ТОВ «ТОР-ОІЛ», а саме порушення зазначене у п. 1 (підприємство не отримано згідно діючого законодавства дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки) у встановлений законом спосіб та термін відповідачем не усунуто.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Абзацами 1 та 3 ст. 21 Закону України «Про охорону праці» визначено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3; виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.
Пунктом 7 визначено, що дозвіл видається: Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
При цьому дозвіл територіальним органом видається за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Таким чином, на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки роботодавець повинен отримати дозвіл Держпраці/територіальним органом Держпраці.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем на час розгляду справи усунені не у повному обсязі, а саме не отримано відповідачем, згідно діючого законодавства, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Представником відповідача надано до суду дозвіл на продовження виконання робіт підвищеної небезпеки № 0277.11.14-50.50.0, виданого Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Донецькій області 01.03.2011, відповідно до якого дозволяється Споживчому товариству «СЛАВІЯ» виконання робіт підвищеної небезпеки за переліком згідно з додатком за умови додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Дозвіл діє з 01.03.2011 по 01.03.2016. Згідно додатку до дозволу, дозволяється виконання робіт підвищеної небезпеки 2го класу за адресами: АЗС №4 - Донецька область, м. Слов'янськ, бул. Пасова-5; АЗС+АГЗП №2 - Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Генерала Батюка - 45; АЗС № 5 - Донецька область, Словянський район, с. Майдан, вул. Леніна, 115 (а.с.106).
Однак, суд звертає увагу на те, що зазначений дозвіл виданий Споживчому товариству «СЛАВІЯ» на виконання робіт підвищеної небезпеки. При цьому дія даного дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки СТ «СЛАВІЯ» закінчилась 01.03.2016.
Як вже суд зазначав вище, Головним управлінням Держпраці у Донецькій області в ході проведеної перевірки ТОВ «ТОР-ОІЛ» були виявлені порушення ст. 21 Закону України «Про охорону праці» п. 3.1 розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання та п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які на теперішній час не усунуті, а саме не отримано ТОВ «ТОР-ОІЛ» дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у частині 1 цієї статті.
Як зазначив представник відповідача, ТОВ «ТОР-ОІЛ» не виконувало на момент перевірки посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області (жовтень 2015 року) і не виконує зараз робіт з підвищеною небезпекою, яке потребує оформлення дозволу. ТОВ «ТОР-ОІЛ» за укладеним договором управління від 26.06.2012 є управителем справ СТ «СЛАВІЯ», який належать зазначені в позові АГП та БАС, та яка має дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою №0277.11.14-50.50.0. На ТОВ «ТОР-ОІЛ» покладені лише керівничі функції менеджменту. ОСОБА_1 є директором СТ «СЛАВІЯ», якій належать АГП та БАС, та яка має дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою, та ТОВ «ТОР-ОІЛ», яка не має зазначеного дозволу та виконує лише функції менеджменту персоналу та інші побутові дії.
Однак представником відповідача не надано до суду доказів на підтвердження цих обставин.
З огляду на викладене, суд вважає, що порушення, встановлені позивачем під час перевірки ТОВ «ТОР-ОІЛ» у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «ТОР-ОІЛ» шляхом повного зупинення робіт автомобільного газозаправного пункту, який знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ворошилова, 139А та багатопаливної автозаправної станції № 5, яка знаходиться за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Майдан, вул. Леніна, 101.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, питання про перерозподіл судових витрат не вирішується.
Повний текст постанови виготовлений 18 квітня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Головного управління Держпраці у Донецькій області - задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОР-ОІЛ» заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт автомобільного газозаправного пункту, який знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ворошилова, 139А та багатопаливної автозаправної станції № 5, яка знаходиться за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Майдан, вул. Леніна, 101.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті 15 квітня 2016 року. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Крилова М.М.