У Х В А Л А
07 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 520/17254/15-а
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Домусчі С.Д., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 09 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Патрульної служби у м. Одесі Департаменту патрульної служби, інспектора Патрульної служби у м. Одесі про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою від 09 березня 2016 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Київський районний суд м. Одеси відмовив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Патрульної служби у м. Одесі Департаменту патрульної служби, інспектора Патрульної служби у м. Одесі про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення від 14.12.2015 р. серії ВС2 № 690273 про накладення штрафу в розмірі 255 грн..
Не погоджуючись з постановою суду управління позову ОСОБА_1, 25 березня 2016 року подав апеляційну скаргу.
Одночасно апелянт подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, мотивуючи його тим, що повний текст оскарженої постанови отриманий ним 22 березня 2016 року.
Відповідно до матеріалів справи 09 березня 2016 року був проголошений повний текст оскарженої постанови, у судовому засіданні був присутній позивач, копію оскарженої постанови суду першої інстанції апелянт отримав 22 березня 2016 року (а.с. 53), апеляційна скарга подана безпосередньо до суду першої інстанції 25 березня 2016 року, тобто з пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 186 КАС України.
Оскільки заява про видачу копії постанови подана 14.03.2016 р., оскаржена постанови отримана 22.03.2016 року, а апеляційна скарга подана 25 березня 2016 року, з пропуском чотирьох днів, враховуючи необхідність у часі для підготовки апеляційної скарги, наведені апелянтом підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження є поважними.
Перевіривши матеріали справи, встановлено, що подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст. 187 КАС України, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 4, п. 3.1, п. 3.2 таблиці ставок судового збору ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подачу апеляційної скарги на постанову до Одеського апеляційного адміністративного суду сплачується судовий збір у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви, скарги, тобто 1% від ціни позову але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому подана апеляційна скарга.
Таким чином, враховуючи вартість позову 255 грн., апелянт мав додати до апеляційної скарги докази сплати судового збору, за подання апеляційної скарги на постанову в розмірі 606,32 грн., в той час як до апеляційної скарги докази сплати судового збору не додано.
Одночасно в апеляційній скарзі апелянт заявив клопотання про звільнення від сплати державного мита за подання апеляційної скарги на постанову.
Вимоги клопотання апелянт обґрунтовує тим, що він відповідно до ст. 288 КУпАП звільнений від сплати державного мита.
Клопотання про звільнення від сплати державного мита не підлягає задоволенню оскільки, відповідно до ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ст. 288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Також, ст. 288 КУпАП встановлено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Проте, КАС України не передбачено такого поняття як державне мито.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України «Про судовий збір» не встановлено пільг (звільнення) для сплати судового збору при оскарженні постанови у справі про адміністративне правопорушення, так само як і не віднесено цю категорію справ до об'єктів, за якими судовий збір не справляється.
Закон України «Про судовий збір» набрав чинності 01 листопада 2011 року, є спеціальним правовим актом, що регулює питання оплати судового збору, є таким, що прийнятий у часі пізніше, порівняно із нормою ч. 5 ст. 288 КУпАП, а тому до правовідносин щодо спати судового збору підлягають застосуванню саме норми Закону України «Про судовий збір».
Також слід зазначити, що у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності адміністративним суд не вирішує питання щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності, а перевіряє законність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у таких справах, за наслідками чого суд може визнати незаконним і скасувати рішення про накладення адміністративного стягнення або відмовити у цьому. За таких обставин, звільненні від сплати державного мита стосується справ, в яких розглядається питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності в порядку та за правилами КУпАП, в той час як по справах, які розглядаються за правилами адміністративного судочинства звільнення від сплати судового збору при оскарженні постанови у справі про адміністративне правопорушення не передбачено ні нормами КАС України, ні Законом України «Про судовий збір»
Таким чином, поняття «державне мито» та «судовий збір» не є тотожними, що також підтверджено і тим, що положенням ст. 288 КУпАП встановлено те, що особа яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита, а положенням ст. 297-4 КУпАП встановлено звільнення від сплати саме судового збору за подання заяви про перегляд постанови по справі про адміністративне правопорушення до Верховного Суду України.
Особливістю оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, на яке посилається апелянт, є не звільнення від сплати державного мита, а є строки оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених, ст. 187 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 108 КАС України.
Таким чином, апеляційна скарга відповідно до ст. 108 КАС України має бути залишена без руху, з наданням строку для усунення недоліків - надання оригіналу платіжного документа про сплату судового збору в розмірі 606,32 грн. за наступними платіжними реквізитами для перерахування судового збору:
Отримувач коштівУК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ)38016923 Банк отримувачаГУДКСУ в Одеській області Код банку отримувача (МФО)828011 Рахунок отримувача31212206781008 Код класифікації доходів бюджету22030101 Призначення платежу*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)При заповненні платіжного документа у графі «Код платника» платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний номер, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Керуючись ст. 88, ч. 1, 4 ст. 108, ч. 2, ч. 6 ст. 186, ч. 2 ст. 187, ч. 3 ст. 189, ст. 211, ст. 212, ч. 5 ст. 254 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження постанови Київського районного суду м. Одеси від 09 березня 2016 року по справі № 520/17254/15-а.
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 09 березня 2016 року по справі № 520/17254/15-а - залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги до 06.05.2016 р.
Роз'яснити апелянту, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 КАС України, апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня отримання копії ухвали апеляційного суду.
Суддя: Домусчі С.Д.