Справа№ 583/1216/16-а
2-а/583/60/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2016 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого Мовчан Н.В., за участю секретаря Статівки О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області адміністративну справу за позовом Пелих - ОСОБА_1 до Сонячненської сільської виборчої комісії, заступника голови Сонячненської сільської виборчої комісії, третя особа Центральна виборча комісія про зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
15 квітня 2016 року Пелих - ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Сонячненської сільської виборчої комісії (надалі Сонячненська СВК), заступника голови Сонячненської СВК, третя особа Центральна виборча комісія, в якому просить суд зобовязати Сонячненську СВК негайно видати їй посвідчення кандидата в депутати по виборчому округу.
Свої вимоги мотивує тим, що вона, має намір реалізувати право бути обраною депутатом Сонячненської сільської ради по виборчому округу №12. Так, голосування повинно було проводитись 03 квітня 2016 року, а виборчий процес розпочався 13 лютого 2016 року, відповідно до оприлюдненої постанови Сонячненської СВК № 25 від 03 лютого 2016 року. Згідно постанови Сонячненської СВК № 28 від 08 квітня 2016 позивачка зареєстрована кандидатом в депутати по одномандатному виборчому округу №12, але станом на 15 квітня 2016 року посвідчення кандидата в депутати, в порядку ч.5 ст. 42 Закону України «Про місцеві вибори», Сонячненською СВК їй не видано.
Позивачка Пелих ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, що відповідно до ч.12 ст. 172 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Від Сонячненської СВК надані клопотання про розгляд справи за відсутності представника комісії та письмові пояснення, в яких зазначено, що 06 квітня 2016 року Сонячненська СВК отримала виконавчий лист на виконання постанови Охтирського міскрайонного суду Сумської області від 10.03.2016року справа № 583/737/16-а, тому рішенням Сонячненської СВК № 28 від 08 квітня 2016року ОСОБА_2 зареєстрована кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу №12. Посвідчення кандидата в депутати позивачці не видавалось. Сонячненською сільською радою грошові кошти на проведення виборів, призначених на 03 квітня 2016 року не виділялись. Постановою Сонячненської СВК № 27 від 18 березня 2016року вибори, призначені на 03 квітня 2016р., визнані такими, що не відбулися, та призначені повторні вибори на 15 травня 2016року, однак постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23 квітня 2016року справа № 583/905/16-а вказане рішення виборчої комісії скасоване. Інших рішень щодо призначення повторних виборів по одномандатному виборчому окрузі № 12Сонячненською СВК не приймалось.
Третя особа Центральна виборча комісія належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, участь представника в судовому засіданні не забезпечила.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п.20 ч.1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Закон України «Про місцеві вибори» визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Статтею 11 вказаного Закону передбачено, що виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом. Визначено, що виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Судом встановлено, що постановою Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 25 від 13 лютого 2016 року визнано повторні вибори по одномандатному виборчому округу № 12 такими, що не відбулися, та призначено повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі № 12 на 03 квітня 2016 року, виборчий процес яких розпочинається з 13 лютого 2016 року.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 березня 2016року, справа № 583/737/16-а, яка набрала законної сили 14 березня 2016року, визнано протиправною бездіяльність Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області по організації роботи стосовно можливості реалізації права подати документи для реалізації кандидатом в депутати на повторних виборах, що відбудуться 3 квітня 2016 року по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради та зобов'язано Сонячненську сільську виборчу комісію Охтирського району Сумської області прийняти документи від ОСОБА_2 згідно вимог ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» як кандидата в депутати по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради Охтирського району Сумської області на повторні вибори, що відбудуться 3 квітня 2016 року.
Встановлено, що постановою ВДВС Охтирського МРУЮ від 31 березня 2016р. відкрито виконавче провадження № 50673364 на виконання вказаного рішення суду, копія якої направлена Сонячненській СВК для самостійного виконання рішення .
08 квітня 2016року Сонячненська СВК прийняла документи від ОСОБА_2 про реєстрацію її кандидатом в депутати Сонячненської сільської ради та постанову № 28 від 08 квітня 2016 року, згідно якої ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу №12.
Відповідно до п. 3 ч.4 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" сільська, селищна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.
Згідно із частинами 1, 2, 4 статті 42 вказаного Закону кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Частиною 5 цієї статті встановлено, що у разі реєстрації кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидату в депутати або його довіреній особі посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Враховуючи, що повторні вибори були призначені на 03 квітня 2016року, то видачу посвідчень зареєстрованим кандидатам в депутати, відповідно до строків, передбачених законодавством, для належної підготовки та проведення виборів, Сонячненська СВК зобовязана була здійснити не пізніш як за 20 дні до дня голосування, тобто не пізніше 14 березня 2016р., що безпосередньо б вплинуло на подальшу підготовку та проведення виборів по одномандатному виборчому округу № 12 в депутати Сонячненської сільської ради.
В пункті 2 Постанови Пленуму ВАС України № 15 від 01 листопада 2013року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом» розяснено, що під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення. Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що предмет спору хоча і виник в межах виборчого процесу по повторних виборах депутатів Сонячненської сільської ради Охтирського району Сумської області по одномандатному виборчому окрузі № 12, які призначені на 03 квітня 2016 року, однак, на час звернення до суду, тобто 15 квітня 2016р. не стосується виборчих процедур щодо підготовки та проведення цих виборів у строки, передбачені законодавством, тому суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання судового збору, суд враховує, що відповідно до ч.9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, яка станом на січень 2016р. становить 1378,00грн..
Враховуючи викладене, керуючись ч.1 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з ОСОБА_2 у розмірі 551,20грн..
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 172, 177 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області, заступника голови Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області, третя особа відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 551 гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя
Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_3