ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2016 року м. Київ К/800/54764/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
секретаря Коцюрби В.М.,
за участю представника Антимонопольного комітету України Морозової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду касаційну скаргу Антимонопольного комітету України на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 7 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі № 826/17809/15 за позовом Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, треті особи: приватне акціонерне товариство „Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку „Зміна", товариство з обмеженою відповідальністю „Телець", товариство з обмеженою відповідальністю „Дитячий центр туризму, оздоровлення та творчості „Зоряний", приватне підприємство „Курорти Приазов'я" про скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2015 року Департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради звернувся в суд з позовом до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, треті особи: приватне акціонерне товариство „Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку „Зміна", товариство з обмеженою відповідальністю „Телець", товариство з обмеженою відповідальністю „Дитячий центр туризму, оздоровлення та творчості „Зоряний", приватне підприємство „Курорти Приазов'я", в якому просив скасувати рішення відповідача від 14.07.2015р. №1145-р/пк-ск про порушення законодавства у сфері державних закупівель.
Позовні вимоги мотивовані тим, що пропозиції конкурсних торгів ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" перспективних меню відповідають нормам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 7 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року, позов задоволений.
Скасоване рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 14.07.2015 № 1145-р/пк-ск.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Антимонопольний комітет України звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та відмовити в позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі Закону України „Про здійснення державних закупівель" комітетом з конкурсних торгів Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради проведені відкриті торги на закупівлю послуг дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
Так, відповідно до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів, кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій від 13.05.2015 № 105 у процедурі закупівлі приймали участь наступні учасники: ПП „ДЗОВ „Салют" Ради сільськогосподарських підприємств Приморського району, ДОЗ „Весна", ТОВ „Меотіда ЛТД", ТОВ „ДЗОВ „Зоряний", ТОВ „Бердянськ-Тур", ПАТ „ДЗОВ „Зміна", ТОВ „Обен", ПП „ДОЗ „Волна" Запорізької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України, ТОВ „Телець", ПП „Курорти Приазов'я" та ДПЗОВ „Одісей".
Відповідно до протоколу про відхилення пропозицій учасників конкурсних торгів (цінових пропозицій) від 18.05.2015 № 108, комітетом з конкурсних торгів була відхилена пропозиція деяких учасників, зокрема, ПАТ „ДЗОВ „Зміна" як такої, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів, згідно з п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 29 Закону України „Про здійснення державних закупівель", а також комітетом не допущено до процедури оцінки ТОВ „Телець", ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний".
Згідно з протоколом оцінки конкурсних торгів, цінових пропозицій від 18.05.2015 №109 найбільш економічно вигідними визнані пропозиції конкурсних торгів ПП „Курорти Приазов'я„ та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний".
ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" 2 червня 2015 року були визнані переможцями торгів на закупівлю послуг дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
Не погоджуючись з таким рішенням комітету з конкурсних торгів ПАТ „ДЗОВ „Зміна" звернулося зі скаргою до постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері закупівель.
За результатами розгляду скарги ПАТ „ДЗОВ „Зміна" відповідачем було прийняте оскаржуване рішення, в якому відповідач встановив наступне: „Пропозиції конкурсних торгів ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" не відповідали вимогам документації, оскільки у складі копій пропозицій конкурсних торгів містяться копії перспективного меню, в якому вихід у грамах відповідних позицій меню не відповідав нормам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 353).".
Вважаючи такі висновки відповідача та оскаржуване рішення в цілому протиправними та необґрунтованими, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суди першої і апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги виходили з того, що перспективні меню ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний", відповідно до вимог п.23 Порядку № 242/329, погоджені територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби, а тому твердження відповідача в оскаржуваному рішенні щодо невідповідності пропозицій конкурсних торгів ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" - перспективних меню нормам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591, є необґрунтованими та безпідставними.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 „Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" (далі - Постанова №1591 використання у харчуванні дітей у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку спеціальних харчових продуктів без погодження з Міністерством охорони здоров'я забороняється. У додатку 6 до вказаної постанови наведено норми харчування у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
При цьому, на виконання Постанови №1591 спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 №242/329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.06.2005 за №661/10941, затверджений Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах (далі - Порядок № 242/329), який визначає механізм організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від їх підпорядкування, типу і форми власності.
Згідно з п.п. 4 та 9 Порядку № 242/329 відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, за матеріально-технічний стан харчоблоку (їдальні, буфету), додержання вимог санітарного законодавства є засновники (власники), керівники цих закладів та організації (підприємства), що забезпечують харчування дітей.
Харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах здійснюється відповідно до норм харчування дітей, затверджених Постановою №1591. Відповідальними за виконання норм харчування є засновники (власники), керівники навчального та оздоровчого закладу.
Пунктом 23 Порядку № 242/329 передбачено, що керівником (навчального або оздоровчого закладу, підприємства громадського харчування або організації, що надають послуги із забезпечення харчування дітей) затверджуються примірні двотижневі меню, які погоджуються з територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби.
Відповідно до п. 26 Порядку № 242/329 контроль та державний санітарно-епідеміологічний нагляд за організацією харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах покладається на органи охорони здоров'я.
Аналіз наведених вище норм у сукупності, дозволяє дійти висновку, що перевірка примірних двотижневих меню, в порядку контролю та нагляду за організацією харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах на відповідність їх нормам харчування дітей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 „Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах", є дискреційними повноваженнями територіальної установи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Судами встановлено, що перспективні меню ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" відповідно до вимог п. 23 Порядку №242/329, були погоджені територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби.
Тобто, повноважним органом була встановлена відповідність пропозицій конкурсних торгів ПП „Курорти Приазов'я" та ТОВ „ДЗОВ „Зоряний" перспективних меню нормам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591.
Крім того, 02.06.2015 здійснене заплановане відрядження дітей до вищеозначених таборів згідно з відповідним актом приймання-передачі.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Антимонопольного комітету України залишити без задоволення.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 7 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: