Ухвала суду № 57199125, 12.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
805/4745/15-а
Номер документу
57199125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2016 року м. Київ К/800/5112/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Цуркана М.І. (головуючий), Єрьоміна А.В., Кравцова О.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства «Артем» до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Управління Держземагенства у Костянтинівському районі Донецької області, Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та скасування наказів, що переглядається за касаційною скаргою Селянського (фермерського) господарства «Артем» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року,

у с т а н о в и л а :

У жовтні 2015 року Селянське (фермерське) господарство «Артем» (далі - СФГ «Артем») звернулося до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі - Держгеокадастр), Управління Держземагенства у Костянтинівському районі Донецької області (далі - Держземагенство), Костянтинівської районної державної адміністрації (далі - Костянтинівська райдержадміністрація) про визнання дій протиправними та скасування наказів Держгеокадастру від 24 липня 2015 року № 42-сг «Про визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги» (далі - наказ № 42-сг) та від 25 вересня 2015 року № 175-сг «Про продаж права оренди, стартову ціну лота та умови продажу земельної ділянки за кадастровим номером 1422483700:17:000:0062» (далі - наказ № 175-сг).

Зазначали, що понад 10 років орендують земельну ділянку, площею 105,9 га, яка знаходиться на території Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області. У жовтні 2015 року дізналися про виставлення на торги прав на оренду вказаної земельної ділянки на підставі наказу № 175-СГ, права на яку виставлені на земельні торги на підставі наказу № 42-СГ.

Посилаючись на протиправність дій відповідачів, незаконність оскаржуваних наказів, оскільки мають переважне право на укладення договору оренди, просили визнати протиправними дії Держгеокадастру щодо виставлення на земельні торги прав оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 1422483700:17:000:0062, визнати незаконними та скасувати накази Держгеокадастру № 42-сг та № 175-сг.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі СФГ «Артем», посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а позов задовольнити.

Заслухавши доповідача, перевіривши оскаржувані рішення судів та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що 16 серпня 2001 року між Марківською сільрадою Костнятинівського району Донецької області та СФГ «Артем» укладено договір оренди землі АЕВ № 658554 (далі - Договір), предметом якого є оренда земельної ділянки, яка знаходиться на території Марківської сільради, площею 105,9 га, у тому числі ріллі - 105,9 га.

Пунктом 2.2 Договору передбачено, що він укладається на десять років, починаючи з дати реєстрації. По закінченню терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін .

16 серпня 2001 року договір посвідчено в.о. державного нотаріуса Другої Костянтинівської державної нотаріальної контори Ковальською-Костенко О.А. та зареєстровано у Марківській сільській раді 4 вересня 2001 року, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис № 2.

По закінченню дії строку договору оренди земельної ділянки позивач звернувся з заявою до Костянтинівської райдержадміністрації про продовження строку дії договору оренди землі.

Розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 11 жовтня 2011 року № 558 продовжено термін дії договору оренди землі від 16 серпня 2001 року на 10 років. В пунктах 3 та 4 наказу зазначено, що СФГ «Артем» необхідно укласти додаткову угоду до вказаного договору та зареєструвати її в установленому законом порядку, а відділу Держкомзему забезпечити внесення відповідних змін до укладеного раніше договору оренди земельної ділянки.

У січні 2012 року між Костянтинівською райдержадміністрацією та позивачем укладено Додаткову угоду до договору оренди землі від 16 серпня 2001 року, щодо продовження терміну дії вказаного договору оренди землі.

У п.п. 1.2 додаткової угоди, сторони прийшли до згоди про продовження дії договору оренди землі шляхом укладення вказаної додаткової угоди до раніше укладеного договору на наступний той самий термін, що визначений в Договорі, а саме 10 років, починаючи з дати прийняття розпорядження голови Костянтинівської райдержадміністрації від 11 жовтня 2011 року № 558, а також про внесення змін до раніше укладеного договору шляхом зміни розміру (зменшення) площі земельної ділянки (103,8040 га), у зв'язку з проведенням інвентаризації земель категорії сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Марківської сільради, з наступним формуванням земельних ділянок та їх державної реєстрації у системі Державного земельного кадастру та шляхом зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, починаючи з дати реєстрації додаткової угоди у реєструючому органі за місцем розташування земельної ділянки.

Вказана додаткова угода зареєстрована у встановленому порядку не була.

Наказом № 42-СГ до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги включено земельну ділянку з кадастровим номером 1422483700:17:000:0062 та надано дозвіл на проведення робіт із землеустрою та нормативної оцінки вищезазначеної ділянки.

25 вересня 2015 року, беручи до уваги наказ № 42-сг та протокол засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах від 2 вересня 2015 року № 1, Держгеокадастром видано наказ № 175-СГ «Про продаж оренди, стартову ціну лота та умови продажу вищезазначеної земельної ділянки».

На підставі прийнятих документів, на сайті Державного агентства земельних ресурсів України розміщено інформацію про виставлення на земельні торги прав на оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1422483700:17:000:0062, тобто тієї земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні позивача, а саме, що це лот № 5927 аукціону № 3598. Час проведення земельних торгів - 30 жовтня 2015 року.

Відповідно до інформаційної картки на лот № 1, на продаж виставляється право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 1422483700:17:000:0062, стартова ціна лоту 132 118,02 грн, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 935 955,95 грн, вид використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строк користування земельною ділянкою та інші умови користування - 14 років, тощо.

Відмовивши в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що додаткова угода до договору оренди землі, датована січнем 2012 року, не була зареєстрована у встановленому порядку, а тому спірна земельна ділянка після закінчення дії договору від 16 серпня 2001 року не належала позивачу на праві оренди.

Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного Кодексу України (надалі - ЗК) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною третьою статті 122 ЗК передбачено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.

Відповідно до положень статті 33 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон № 161-XIV) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Позивач зазначав, що у січні 2012 року Костянтинівською райдержадміністрацією та ним здійснено заходи щодо укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 16 серпня 2001 року.

Проте, додаткова угода підписана Головою Костянтинівської райдержадміністрації, однак не зареєстрована у встановленому законом порядку у зв'язку з тим, що її не підписав завідувач юридичного сектору, який вказав на необхідність розробки технічної документації та присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру.

Відповідно до пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр», до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Програмою розвитку земельних відносин і охорони земель у Костянтинівському районі Донецької області на 2011-2015 роки (оновлена 22 листопада 2013 року) у розділі «Проведення земельної реформи» передбачалось проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів. Протягом 2013 року на територіях 16-ти сільських рад Костянтинівського району виконано роботи з інвентаризації земель державної власності, у тому числі, і на території Марківської сільради.

Відповідно до статті 35 Закону України від 22 травня 2003 року № 858-IV «Про землеустрій» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що за клопотанням Держземагенства, розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 15 липня 2013 року № 233 «Про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Костянтинівського району, орієнтованою площею 763 га; Держземагенство зобов'язано надати райдержадміністрації технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель для розгляду та затвердженому у встановленому законом порядку.

Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року № 513 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» передбачено, що підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

На замовлення Держземагенства, на підставі договору від 26 червня 2013 року № 1зр/2013, ДП «Донбасгеоінформ» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення на землях державної власності на території Марківської сільради, яка затверджена розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 10 грудня 2013 року № 489 «Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення на землях державної власності на території Костянтинівського району Донецької області».

Згідно з відомостями з Державного земельного кадастру, земельній ділянці сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Марківської сільради, площею 103,8040 га, щодо якої проведено державну реєстрацію 23 листопада 2013 року, присвоєно кадастровий номер 1422483700:17:000:0062.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що технічна документація, яку надав позивач, виготовлена після 23 листопада 2013 року, оскільки план меж земельної ділянки, який наявний у ній, містить кадастровий номер земельної ділянки, який присвоєно 23 листопада 2013 року під час державної реєстрації та внесення відомостей про ділянку до Державного земельного кадастру, а додаткова угода датована січнем 2012 року.

Доводи позивача стосовно продовження користуванням земельною ділянкою, своєчасної сплати орендної плати, відсутності будь-яких заяв від власника земельної ділянки про припинення дії договору оренди землі, судами попередніх інстанцій правильно не взяті до уваги, оскільки у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, втім, Закон не звільняє орендаря від обов'язку укладання у такому випадку додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.

Згідно з частиною п'ятою статті 6 Закону № 161-XIV право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до статті 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За приписами статті 126 ЗК право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 4 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) обов'язковій державній реєстрації підлягають, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Судами встановлено, що у додатковій угоді, копія якої наявна в матеріалах справи, укладеній між Костянтинівською райдержадміністрацією та СФГ «Артем» у січні 2012 року, міститься лише місяць та рік її укладення, при цьому відсутня назва органу державної реєстрації, яким зареєстровано договір та не зазначено дату та номер запису про здійснення реєстрації договору у Державному реєстрі земель. Інформація про її реєстрацію в реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відсутня, отже, спірна земельна ділянка після закінчення дії договору від 16 серпня 2001 року не належала позивачу на праві оренди.

Крім того, на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації, керівника районної військово-цивільної адміністрації від 4 січня 2016 року № 2 визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Голови райдержадміністрації від 11 жовтня 2011 № 558 «Про продовження дії договору оренди земельної ділянки».

Колегія суддів зазначає, що суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що цей спір необхідно розглядати саме за правилами адміністративного судочинства, оскільки його предметом є управлінські дії суб'єкта владних повноважень, при цьому права інших осіб на вказану земельну ділянку не оскаржуються.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків не спростовують та не дають підстав вважати оскаржувані рішення такими, що прийняті з порушенням норм матеріального чи процесуального права.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Селянського (фермерського) господарства «Артем» залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді М.І.Цуркан

А.В.Єрьомін

О.В.Кравцов