Постанова № 57198675, 14.04.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2016
Номер справи
820/11245/15
Номер документу
57198675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

14 квітня 2016 р. №820/11245/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,

за участю: представників позивача - Овіннікової Д.Ф., Чорного І.Т., Бутенка А.В.,

представника відповідача - Семенистого О.С.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" до Державної екологічної інспекції у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Луганській області, в якому просить суд, визнати протиправними дії відповідача - Державної екологічної інспекції у Луганській області, що полягають у внесенні до пункту 12 Екологічної картки, затвердженої 19.10.2015 року, пропозицій щодо повернення документів товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, Північномакіївської площі на доопрацювання з підстав, зазначених у цьому пункті Екологічної картки від 19.10.2015 року та зобов'язати відповідача - Державну екологічну інспекцію у Луганській області затвердити Екологічну картку із зазначенням пропозицій щодо надання підтвердження можливості продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року та із визначенням відомостей, за умови яких можливе надання надр у користування.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" до Державної екологічної інспекції у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог, щодо зобов'язання Державної екологічної інспекції у Луганській області затвердити Екологічну картку із зазначенням пропозицій щодо надання підтвердження можливості продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року та із визначенням відомостей, за умови яких можливе надання надр у користування - залишено без розгляду.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що Товариство з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" є власником спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року. Строк дії дозволу - 5 років і наразі існує потреба в продовженні строку його дії з метою належного виконання Товариством обов'язку щодо забезпечення повноти геологічного вивчення, раціонального, комплексного використання та охорони надр. Позивач неодноразово звертався до Міністерства екології та природних ресурсів України (надалі - Мінприроди) задля отримання погодження для продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року згідно якого провадить діяльність з геологічного вивчення у тому числі дослідно-промислової розробки Північномакіївської площі Луганської області. Розглянувши подані позивачем документи, Державною екологічною інспекцією у Луганській області була складена та затверджена Екологічна картка від 19.10.2015 року, в пункті 12 якої запропоновано направити матеріали на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, Північномакіївської площі на доопрацювання з підстав, зазначених у цьому пункті Екологічної картки від 19.10.2015 року. Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо внесення зазначеної інформації до екологічної картки, вказуючи на те, що про дотримання ТОВ «КУБ-ГАЗ» вимог чинного природоохоронного законодавства України та дотримання спеціальних вимог, що викладені в Екологічній картці № 1235, свідчить відсутність зауважень з боку екологічної інспекції в Луганській області стосовно проведення діяльності на Північномакіївській площі за весь період з дати отримання Спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року (в розрізі питань рекультивації порушених під час буріння та випробування свердловин земель, недопущення забруднення навколишнього природного середовища під час буріння та випробування свердловин, засмічення відходами чи радіаційного забруднення). Крім того, Регламент погодження Мінприроди України надання надр у користування (затверджений наказом Мінприроди від 26.07.2011 № 262) не надає відповідачу права повертати документи на доопрацювання декілька разів поспіль, не зазначивши відомості, додержання яких обумовлює надання погодження на користування надрами, що в свою чергу суперечить ч. 2 статті 19 Конституції України.

Від представника відповідача Семенистого О.С. надійшли письмові заперечення, в яких він просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши , що Державною екологічною Інспекцією у Луганській області, під час опрацювання матеріалів, надісланих на адресу Інспекції, для складання Екологічної картки на отримання спеціального дозволу на користування надрами (геологічне вивченя, у тому числі дослідно-промислова розробка родовища вуглеводнів) в межах Північномакіївської площі ТОВ «КУБ-ГАЗ» встановлено, що відсутня інформація щодо передбачених природоохоронних заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища при користуванні надрами, зокрема заходів щодо збереження та недопущення деградації первісного стану об'єктів природно-заповідного фонду, заходів щодо недопущення радіаційного забруднення території, в представлених матеріалах відсутній контроль за радіаційним станом. Також, представник відповідача зазначає про можливість незаконної видачі Державною службою геології та надр України спеціального дозволу на користування надрами в межах Північномакіївської площі ТОВ «КУБ-ГАЗ», а отже, якщо Екологічна картка видана з порушенням вимог природоохоронного законодавства то ТОВ «КУБ-ГАЗ» взагалі не мало законних підстав на проведення дослідницьких робіт в період 2010-2015 років.

Представники позивача - Овіннікова Д.Ф., Чорний І.Т., Бутенко А.В., в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та наданих письмових поясненнях.

Представник відповідача - Семенистий О.С. в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Куб-Газ" є юридичною особою, зареєстрований за юридичною адресою: 61068, м. Харків, проспект Московський, 179-Б, офіс 604, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т. 2 а.с. 55).

Основними видами діяльності підприємства є пошук, розвідка, та геологічне вивчення родовищ нафти та газу, буріння свердловин, видобування та постачання природного газу.

Державною службою геології та надр України видано позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року сроком дії на п'ять років (т. 1 а.с.11).

Отже, термін дії спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року спливає 28.03.2016 року.

Позивач 09.06.2015 року, 19.08.2015 року, 25.09.2015 року звернувся до Міністерства екології та природних ресурсів України із заявами про подовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року (т. 1 а.с.32, 37, 40).

До заяв додані наступні документи: копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «КУБ-ГАЗ»; копія статуту ТОВ «КУБ-ГАЗ»; копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-лідприємців, пояснювальна записка з обґрунтуванням необхідності продовження строку дії дозволу з метою геологічного вивчення, в т.ч. дослідно-промислової розробки Північномакіївської ділянки нафтогазоносних надр, каталог географічних координат кутових точок Північномакіївській ділянки надр; Північномакіївська площа, оглядова карта, масштаб 1:200000; Північномакіївська площа, ситуаційний план з нанесеними межами площі, геологічного вивчення та географічними координатами її кутових точок, масштаб 1:50000, Північномакіївська площа,оглядова геологічна карта покрівлі реперу R (С2m) з лініями проектних геологічних розрізів, масштаб 1:50000; Геологічні розрізи: Північномакіївська площа, Геологічний розріз А-А' по лінії свердловин 1-3, масштаб 1:10 000, Північномакіївська площа, геологічний розріз Б-Б' через свердловину 2, масштаб 1:10 000; копія спеціального дозволу на користування надрами Північномакіївської площі №3915 від 29.12.2010 р., копія додатку до спеціального дозволу - угода № 3915 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки вуглеводнів з додатками; копія протоколу № 3271 засідання колегії ДКЗ України від 20 листопада 2014 р. Крім того, до заяв від 19.08.2015 року, 25.09.2015 року додано також програму робіт з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Північномакіївської ділянки надр.

За результатами розгляду документів, поданих ТОВ "КУБ-ГАЗ", були прийняті екологічні картки від 08.07.2015 р., 08.09.2015 р., 29.09.2015 р., 19.10.2015 р., згідно яких позивачу повернуті документи для доопрацювання.

Позивачем оскаржуються дані п. 12 Екологічної картки від 19.10.2015 року, згідно якого, позивачу запропоновавно відповідно до п. 14 Регламенту погодження Мінприроди України надання надр у користування, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 26.07.2011 №262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2011 за №932/19670, направити матеріали на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, а саме геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовища вуглеводнів в межах Північномакіївської площі Товариства з обмеженою відповідальністю «КУБ-ГАЗ» на доопрацювання у зв'язку:

-наявності на території, на якій запланована діяльність, встановлених законодавством обмежень щодо здійснення виду діяльності з користування надрами, зазначеного в заяві суб'єкта господарювання, а саме: наявності на ліцензійній площі об'єктів природно-заповідного фонду, для яких відповідно до статей 26, 28 Закону України «Про природно-заповідний фонд», встановлені обмеження щодо здійснення господарської діяльності. Згідно даних обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України станом на 01.01.2015 у межах ліцензійної території знаходиться ботанічна пай 'ятка природи місцевого значення «Карманазівська», площею 48,36 га. Відповідно до статті 28 Закону України «Про природно-заповідний фонд» на території пам 'яток природи забороняється будь яка діяльність що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни первісного їх стану. Відповідно до Положення про ботанічну пам'ятку природи місцевого значення «Карманазівська» на землях ботанічної пам'ятки забороняється така діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних комплексів та об'єктів чи суперечить її цільовому призначенню, у тому числі розвідувальні, підривні роботи, розробка всіх видів корисних копалин, ґрунтового покриву;

- недостатності передбачених природоохоронних заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища при користуванні надрами, а саме в матеріалах відсутня інформація щодо заходів щодо збереження та недопущення деградації первісного стану об'єктів природно-заповідного фонду, заходів щодо недопущення забруднення території відходами, радіаційного забруднення території.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно ч.1 ст. 13 Кодексу про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції;задоволення інших потреб (ст. 14 Кодексу про надра).

Строки користування надрами передбачені ст. 15 Кодексу про надра, згідно якої надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Відповідно до ст. 15 Кодексу про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пп. 4.2. п. 4. Положення про територіальні органи Держекоінспекції України затвердженого Міністерством екології та природних ресурсів України від 04.11.2011, № 429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25 листопада 2011 р. за N 1347/20085 держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, регламентовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615.

Відповідно п. 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується заявником також із Мінприроди - на всі види користування надрами.

Згідно з абзацом 12 підпункту 9 пункту 4 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 N 452, Мінприроди України відповідно до покладених на нього завдань у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр забезпечує нормативно-правове регулювання з питань щодо порядку погодження матеріалів для отримання спеціальних дозволів на користування ділянками надр.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, визначені Законом України № 2806-IV від 06.09.2005 «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» .

Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характерує дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Згідно ч. 5 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).

Також, процедура здійснення організаційних заходів та перелік необхідних документів для погодження Мінприроди України надання надр у користування у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, встановлена Регламентом погодження надання надр у користування, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.07.2011 року №262 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2011 року за №932/19670, дія якого поширюється на суб'єктів господарювання незалежно від їх форм власності, організаційно-правової форми, які бажають провадити або провадять господарську діяльність щодо користування надрами, для здійснення якої обов'язковим є отримання спеціального дозволу на користування надрами, за винятком надання надр у користування на виконання угод про розподіл продукції (п.2).

Погодження відбувається шляхом підтвердження Мінприроди України можливості надання надр у користування, в тому числі підтвердження пропозицій Держгеонадр України щодо визначення переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими виставляються на аукціон, та можливості продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами (абз.2 п.1 Регламенту №262).

Розгляд документів, наданих суб'єктами господарювання, забезпечує Мінприроди України. Підтвердження надається за підписом посадової особи Мінприроди України, уповноваженої Міністром екології та природних ресурсів України (п.3 Регламенту №262).

Для підтвердження до Мінприроди України подаються такі документи:супровідний лист; заява, в якій зазначаються відомості про заявника (повне найменування юридичної особи (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця), її місцезнаходження (місце проживання)), назва об'єкта, його місцезнаходження, характеристика об'єкта із зазначенням виду корисних копалин згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.94 N 827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", мета та вид користування надрами, перелік документів, що додаються до заяви;документи, перелік яких наведено в додатку 1, залежно від виду користування надрами (п.4 Регламенту №262).

Для підтвердження можливості продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами подаються такі самі документи, як і для підтвердження можливості надання спеціальних дозволів на користування надрами (п.6 Регламенту №262).

Попередній розгляд документів, які надійшли від суб'єктів господарювання, здійснюють державні екологічні інспекції в областях, містах Києві та Севастополі, Державна Азовська морська екологічна інспекція, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція, Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища (далі - Інспекції) (п.8 Регламенту №262).

Для попереднього розгляду матеріалів Мінприроди України у дводенний строк після отримання від суб'єкта господарювання пакета документів, визначених пунктом 4 цього Регламенту, передає їх на опрацювання до Інспекції за місцезнаходженням ділянки надр (п.9 Регламенту №262).

За результатами опрацювання Інспекцією інформації, що міститься в документах, зазначених в пункті 4 цього Регламенту, складається Екологічна картка (додаток 2), яка затверджується керівником Інспекції. В Екологічній картці обов'язково зазначаються пропозиції щодо надання підтвердження або обґрунтовані пропозиції щодо повернення пакета документів суб'єкту господарювання на доопрацювання (п.10 Регламенту №262).

Інспекції опрацьовують інформацію, що міститься в документах, зазначених в пункті 4 цього Регламенту, заповнюють та затверджують Екологічну картку у строк не більше ніж 10 робочих днів з дати отримання від Мінприроди України документів. Інспекції у дводенний строк з дати затвердження Екологічної картки направляють її Мінприроди України разом із супровідним листом та пакетом документів, що надійшов від Мінприроди України. Копії Екологічної картки та пакета документів залишаються в Інспекції. Інспекції можуть надати суб'єкту господарювання за його заявою Екологічну картку з пакетом документів для подачі їх особисто до Мінприроди України (п.11 Регламенту №262).

Підтвердження надається (або документи повертаються на доопрацювання) суб'єкту господарювання у строк не більше ніж 10 робочих днів з дати надходження Екологічної картки та пакета документів, визначеного пунктом 4 цього Регламенту (п.13 Регламенту №262).

Згідно п. 14 Регламенту №262 документи повертаються на доопрацювання суб'єкту господарювання у разі: подання суб'єктом господарювання пакета документів не в повному обсязі; виявлення недостовірних відомостей в документах, поданих суб'єктом господарювання; невідповідність документів, поданих суб'єктом господарювання, вимогам законодавства; наявність на території, на якій запланована діяльність, встановлених законодавством обмежень щодо здійснення виду діяльності з користування надрами, зазначеного в заяві суб'єкта господарювання; застосування застарілих технологій (для діючих підприємств) при використанні надр, що завідомо можуть призвести до негативних екологічних наслідків; недостатності передбачених природоохоронних заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища при користуванні надрами.

З екологічних карток від 08.07.2015 року, від 08.09.2015 року та від 29.09.2015 року вбачається, що підставами для доопрацювання є:

-наявність на території, на якій запланована діяльність, встановлених законодавством обмежень щодо здійснення виду діяльності з користування надрами, зазначеного в заяві суб'єкта господарювання, а саме - наявності на ліцензійній площі об'єктів природно-заповідного фонду, для яких відповідно до статей 26, 28 Закону України "Про природно-заповідний фонд" встановлені обмеження щодо здійснення господарської діяльності;

-недостатність передбачених природоохоронних заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища при користуванні надрами, а саме - в матеріалах відсутня інформація щодо заходів щодо збереження та недопущення деградації первісного стану об'єктів природно-заповідного фонду, заходів щодо рекультивації порушених під час буріння та випробування свердловин земель, заходів щодо недопущення забруднення навколишнього природного середовища під час буріння та випробування свердловин.

В Екологічній картці від 19.10.2015 року, вказані також інші підстави повернення документів на доопрацювання, а саме: недостатність передбачених природоохоронних заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища при користуванні надрами, а саме - в матеріалах відсутня інформація щодо заходів недопущення забруднення території відходами, радіаційного забруднення території.

В ході розгляду справи, розглянувши виявлені відповідачем підстави для направлення матеріалів на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами на доопрацювання, судом встановлено наступне.

Щодо наявності на території, на якій запланована діяльність, встановлених законодавством обмежень щодо здійснення виду діяльності з користування надрами, зазначеного в заяві суб'єкта господарювання, а саме - наявності на ліцензійній площі об'єктів природно-заповідного фонду, для яких відповідно до статей 26, 28 Закону України "Про природно-заповідний фонд" встановлені обмеження щодо здійснення господарської діяльності, суд зазначає, що вказані об'єкти природно-заповідного фонду, існували на ліцензійній площі ще на дату видачі спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року , що підтверджується Екологічною карткою від 07.10.2010 року, яка містить перелік відомостей, за умови дотримання яких можливо користування надрами (т. 1 а.с. 13).

Як вбачається з вказаної екологічної картки видачу ліцензії на геологічне вивчення у тому числі дослідно- промислову розробку родовища було погоджено за умов:

-дотримагння вимог природоохоронного законодавства України;

-заборони проведення будь-яких робіт на землях природно-заповідного фонду, згідно Закону України «Про природно-заповідний фонд України»;

- проведення державної екологічної експертизи проектів будівництва свердловин, облаштування родовища для проведення дослідно-промислової експлуатації Північномакіївської площі у відповідності з вимогами ДБН А.2.2.1-2003 у термін - до початку відповідних робіт;

- оформлення документів на право користування земельними ділянками для спорудження свердловин та облаштування родовища згідно з чинним законодавством;

- отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин і розміщення відходів;

-дотримання режиму зон санітарної охорони водних об'єктів, встановленого постановою КМУ від 18.12.98 р. №2024; погодження будівництва свердловини з органами санепідемслужби та геології;

-виконання будівництва свердловини та облаштування відведених під бурові установки територій у відповідності з ГСТУ 41-0003626-00-007-97 «Охорона довкілля. Спорудження розвідувальних і експлуатаційних свердловин на нафту і газ на суші. Правила проведення робіт» та «Заходами по запобіганню забруднення та загазованості верхньокрейдяного водоносного горизонту при проведенні пошуково-розвідувального буріння на нафту та газ на території водоохоронної зони р. Сіверський Донець», які затверджені Мінгео УРСР 14.12.1974р.;

-надання в Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області, за 30 діб до початку робіт на об'єкті, копії поточних та перспективних планів робіт підприємства з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, погоджених з місцевими радами;

-виконнання ізоляційно-ліквідаційних робіт в свердловинах, які виконали своє призначення, і надає відповідну інформацію з визначенням місця їх розташування до Держуправління протягом місяця з дати підписання акту тампонажу;

-спеціальний дозвіл на користування надрами зареєструвати в Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Луганській області протягом 10 днів після отримання.

Доказів невиконання вказаних заходів, протягом п'яти років геологічного вивчення, у тому числі дослівно-промислової розробки на Північномакіївської площі Товариством з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ", відповідачем до суду не подано.

Крім того, позивач листом від 07.10.2015 року № 2117 повідомив Мінприроди, яке в свою чергу переслало вказаний документ відповідачу листом від 08.10.2015 року №5/3-6/12417-15, який відповідач отримав 09.10.2015 року, згідно підпису на документі, ситуаційний план з внесеними місцями розташування вже пробурених свердловин 1, 2 та 3, з проектними точками розташування наступних свердловин та з встановленими межами пам'ятки природи місцевого значення Кармазинівська. Вказаний документ спростовує твердження відповідача про наявність в межах території, де запланована діяльність, будь-яких об'єктів природно-заповідного фонду (т.1 а.с. 49-52).

Представник позивача зазначив, що об'єкт природно-заповідного фонду хоч і знаходиться в межах ліцензійної площі, однак в межах території такого об'єкту позивачем не планується проведення будь-яких робіт. Місця здійснених та запланованих робіт повідомлені відповідачу письмово та не збігаються з межами території природно-заповідного фонду.

З приводу тверджень відповідача про відсутність інформації щодо заходів щодо збереження та недопущення деградації первісного стану об'єктів природно-заповідного фонду, суд зазначає, що оскільки встановлено, що позивач не здійснює і не планує здійснювати господарську діяльність в межах об'єктів природно-заповідного фонду, отже як наслідок не може впливати на стан таких об'єктів.

Крім того, ТОВ "КУБ-ГАЗ" 06 листопада 2015 року листом № 2223 звернулося до відповідача з запитом на інформацію з проханням надати: перелік заходів щодо збереження та недопущення деградації первинного стану об'єктів природо-заповідного фонду та перелік заходів щодо недопущення забруднення території відходами, радіаційного забруднення території, які є достатніми для продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року.

Згідно відповіді Державної екологічної інспекції у Луганській області від 13.11.2015 року за № 2 (т. 1а.с. 140), визначення переліку заходів щодо збереження та недопущення деградації первинного стану об'єктів природо-заповідного фонду, заходів щодо недопущення забруднення території відходами, радіаційного забруднення території не входить до компетенції Інспекції.

Отже, Державною екологічною інспекцією у Луганській області не визначено ряд заходів які необхідно вчинити позивачу для усунення порушень зазначених Державною екологічною інспекцією у Луганській області, що спричинило виникнення підстав для відмови позивачу у продовженні строку дії спеціального дозволу на користування надрами.

З приводу тверджень відповідача про відсутність інформації по заходам щодо недопущення забруднення території відходами та радіаційного забруднення території, суд зазначає наступне.

В розділі 7 Пояснювальної записки (т. 1 а.с. 99-100) з обґрунтуванням необхідності продовження строку дії дозволу з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки Північномакіївської ділянки нафтогазоносних надр, яка була надана відповідачу разом із заявою про подовження строку діє спеціального дозволу на користування надрами, містить в собі перелік заходів для підтримання належного екологічного стану навколишнього природного середовища, а саме: у ході виконання геологорозвідувальних робіт, з метою забезпечення охорони надр та навколишнього природного середовища плануються наступні заходи:

- при розробці проектно-кошторисної документації на будівництво глибоких свердловин в межах здійснення геологорозвідувальних робіт передбачається проведення аналізу впливу на навколишнє природне середовище;

- вибір місця розташування майданчика під бурову буде проводиться з врахуванням розміру санітарно-захисних зон (СЗЗ) для газових свердловин, які становлять 500 м згідно до вимог ДСП 379/1404-96 зі змінами, внесеними наказом МОЗ України № 362 від 02.07.2007 р.;

-охорона ґрунтів в процесі будівництва свердловин... (виписані заходи щодо технічної та біологічної рекультивації земель);

-з метою запобігання хімічного забруднення підземних горизонтів питних вод буріння під кондуктор буде проводиться на нетоксичних бурових реагентах. В запроектованих свердловинах буде проводитись спуск обсадних колон, затрубний простір яких цементується від вибою до гирла для ізоляції підземних водоносних горизонтів від проникнення бурового розчину і пластових вод;

-для охорони та запобігання забруднення атмосферного повітря будуть передбачені заходи з відведення продуктів згоряння палива при роботі двигунів внутрішнього згоряння у загальний колектор з гідравлічним замком; відведення газу в трубопровід або спалювання його надлишків на факелі; зберігання паливно-мастильних матеріалів в герметично закритих ємностях; монтаж на гирлі свердловини противикидного обладнання;

-після закінчення буріння і випробування свердловин роботу з технічної рекультивації буде проводитися в такій послідовності: демонтаж і вивезення обладнання та залізобетонного покриття; очищення земельної ділянки від металобрухту та інших матеріалів; очищення БСВ, обеззаражування і нейтралізація БШ; проведення планування території і нанесення родючого шару Ґрунту на земельну ділянку,

-усі технологічні операції та заклади будуть проводитись згідно з вимогами законів України „Про рослинний ..." і „Про тваринний світ", а саме з мінімальним фізичним і хімічним впливами на компоненти довкілля, що забезпечить відновлення їх природного стану, придатного для нормальної життєдіяльності;

-при проектуванні бурових робіт планується розміщення промислових майданчиків поза межами охоронних зон водойм та водосховища.

Отже, надані матеріали свідчать про те, що позивач реалізує всі природоохоронні заходи, виконання яких передбачено чинним законодавством України та Екологічною карткою № 1235 від 2010 року.

Питання утилізації відходів, визначаються в робочих проектах на спорудження газових свердловин, які в обов'язковому порядку проходять державну екологічну експертизу і реалізація яких перевірялася в тому числі відповідачем і жодних зауважень з приводу забруднення території ліцензійної площі відходами чи радіаційного забруднення території з боку відповідача за 5 років надрокористування не надходило, що не заперечувалось представниками сторін в судовому засіданні.

Доказів наявності зауважень від відповідача, з приводу недостатності застосованих природоохоронних заходів, під час здійснення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" протягом 5 років на ліцензійній площі до позивача, відповідачем до суду не надано.

Відповідно до ч.2 ст.24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4 1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.

Стаття 20 Закону України "Про нафту і газ" визначає, що власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами зобов'язаний: забезпечити повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання і охорону нафтогазоносних надр згідно з угодою про умови користування нафтогазоносними надрами та програмою робіт; додержуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами; створити безпечні для працівників і населення умови проведення робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами; відшкодовувати збитки, заподіяні підприємствам, установам, організаціям, громадянам та довкіллю;

Додатковий перелік прав та обов'язків власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами визначається угодою про умови користування нафтогазоносними надрами. Вказана угода була укладена між позивачем та Державною службою геології та надр України 27.03.2015 року №3915 (т.1 а.с. 73-80).

Позивачем здійсненні всі заходи які є достатніми для продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року.

Вищевказане підтверджується наступними документами залученими в ході судового розгляду, а саме: копії Угод про проведення геологорозвідувальних робіт від 05.04.2013 року та від 01.02.2013 року з додатками; копія Робочого проекту землеустрою щодо рекультивації порушених земель, наданих ТОВ "КУБ-ГАЗ" з додатками; копія Дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки від 05.03.2013 року № 00021, які було отримано позивачем для здійснення робіт із спорудження свердловини № 3 на Північномакіївській площі; копія Робочого проекту "Спорудження пошукової свердловини № 3 Північномакіївської площі" (розділ - Оцінка впливу на навколишнє середовище) з додатками ; копія Висновку державної екологічної експертизи № 12/22.04.2013-52 від 30.04.2013 року (свердловина № 3); засвідчена копія заяви про наміри (в розрізі свердловини № 3); копія Протоколу відкритого засідання від 12.04.2013 року (Мілуватська сільська рада); роздрук публікації Заяви про наміри (газета Ярмарка від 01.04.2013 року) (щодо свердловини № 3); роздрук публікації Заяви про екологічні наслідки діяльності (газета Ярмарка від 22.04.2013 року) (щодо свердловини 3); копія Акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 11.06.2013 - 27.06.2013 р. складений Державною екологічною інспекцією у Луганській області; копія Акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової - розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення від 16.12.2015-30.12.2015 року №90/3915 складеного Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної Служби геології та надр; копія Висновку експертизи 13В № 44. 06.20.859 щодо відповідності проектної документації вимогам законів ... з питань охорони праці та промислової безпеки на спорудження пошукової свердловини № З ПМ площі в Кремінському районі Луганської області ; копія гідрогеологічного висновку на Робочий проект на спорудження пошукової свердловини №3 Північномакіївської площі, копія Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки від 29.12.2010 року №3915 з програмою робіт геологічного вивчення Північномакіївської площі (т.2 а.с. 13-250, т. 3 а.с. 1-23).

Доказів допущення позивачем забруднення земель відходами, порушення первісного стану об'єктів природно-заповідного фонду, користування надрами на ліцензійній площі, згідно спеціального дозволу на користування надрами № 3915 від 29.12.2010 року (Північномакіївська площа), відповідачем до суду також не подано.

Посилання представника відповідача про можливість незаконної видачі Державною службою геології та надр України спеціального дозволу на користування надрами в межах Північномакіївської площі ТОВ «КУБ-ГАЗ», суд вважає необґрунтованим, оскільки доказів скасування вказаного дозволу або визнання дій щодо видачі вказаного дозволу до суду стороними не подано.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи, що висновки, які містяться в Екологічній картці, за своєю суттю є рішенням суб'єкта владних повноважень, суд задля повного захисту позивача, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки належним способом повного захисту прав, свобод та інтересів позивача є скасування рішення Державної екологічної інспекції у Луганській області, що міститься у п. 12 Екологічної картки, затвердженої наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області 19.10.2015 року, щодо повернення документів товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, Північномакіївської площі на доопрацювання з підстав, зазначених у цьому пункті.

Щодо визнання протиправними дій відповідача, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині, оскільки задоволення таких вимог не є належним захистом прав позивача.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було надано до суду належних та допустимих доказів правомірності свого рішення.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" до Державної екологічної інспекції у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Державної екологічної інспекції у Луганській області, що міститься у п. 12 Екологічної картки, затвердженої наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області 19.10.2015 року, щодо повернення документів товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, Північномакіївської площі на доопрацювання з підстав, зазначених у цьому пункті.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КУБ-ГАЗ" (код 30694895, 61068, м. Харків, проспект Московський, 179-Б, офіс 604) у розмірі 1218.00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 15 квітня 2016 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.