КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2016 року м. Київ 810/466/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД"
до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД" з позовом до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 23.12.2015 № 38.
Вказане рішення прийнято податковим органом у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису щодо відсутності юридичної особи за юридичною адресою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД" з понеділка по п'ятницю з 9:00 по 18:00 знаходиться за місцем реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД", що вказане в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме за адресою: АДРЕСА_2.
Також, позивач зазначив, що відповідач не вчинив всіх передбачених Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 17 травня 2010 року № 336 (надалі - Положення) дій спрямованих на встановлення місцезнаходження платника податків, у зв'язку з чим спірне Рішення № 38 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Також, позивач підкреслив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» повністю і своєчасно виконує всі покладені на нього податковим законодавством обов'язки, а саме: вчасно подає податкові декларації з податку на додану вартість, у товариства відсутня заборгованість з податку на додану вартість.
29.03.2016 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі представників позивача.
Представник відповідача усудове засідання не з'явився, однак 28.03.2016 через канцелярію суду надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав правомірності оскаржуваного рішення, прийнятого на підставі п.п. «ж» пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України, а саме у зв'язку з тим, що Реєстраційною службою Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області 23.12.2015 під № 1356143002004086 внесено інформацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Також, 28.03.2016 представником відповідача через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без участі представника Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд здійснив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД" зареєстроване як юридична особа 09.09.2014 року Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві та взято на податковий облік Васильківською ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області 10.09.2014 року.
11.02.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Санторі ЛТД" внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, щодо зміни місцезнаходження товариства, зміни керівника юридичної особи, зміни складу складу або інформації про засновника про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснений запис № 13561430002004086.
У зв'язку з внесеними змінами до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» став ОСОБА_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1. Також, було змінено місцезнаходження підприємства, а саме на АДРЕСА_2, індекс 08628.
З наданих відповідачем заперечень та приєднаних до них документів вбачається, що Васильківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на виконання контрольного завдання Головного управління ДФС у Київській області від 09.09.2015 № 9642/7/10- 36-11-01-13 підготовлено запит до Оперативного управління Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 11.09.2015 року № 250 на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД».
На запит Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 11.09.2015 року № 250 підрозділом податкової міліції складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 24.09.2015 року № 745/7/10-02-07-07, згідно якої місцезнаходження платника податків не встановлено та/або встановлено, що суб'єкт господарювання зареєстрований на осіб, які до діяльності юридичної особи жодного відношення не мають.
На підставі викладеного та відповідно до вимог розділу XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 року № 1588 (із змінами і доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 р. за № 503/25280 по Товариству з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» було підготовлено рішення про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП від 04.11.2015 року № 70 та направлено державному реєстратору повідомлення за формою № 18-ОПП.
23.12.2015 Реєстраційною службою Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області внесено інформацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців під № 1356143002004086 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Це стало підставою для складання Васильківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 23.12.2015 року № 38 та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «ж» п. 184.1 ст. 184 розділу V «Податкового кодексу України».
Як зазначає позивач у позові, про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» в реєстрі платників податку на додану вартість ОСОБА_1 дізнався 13.01.2016 під час перевірки вказаного реєстру, а саме Рішення № 38 було ним отримано 25.01.2016.
Позивач, не погоджуючись із прийнятим рішенням, звернувся до суду з позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Підпунктом «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України передбачено, що анулювання реєстрації платника податку відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з частинами 11, 12, 13 та 14 статті 19 Закону України №755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців"(в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин), для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачена відповідна процедура, зокрема:
- юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу;
- у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки;
- у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки;
- державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті;
- у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
В той же час, з наданих позивачем пояснень, жодних листів від державного реєстратора щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки ні на адресу місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» ні на адресу проживання ОСОБА_1 від державного реєстратора не надходило.
Крім того, відповідно до пункту 12.4 розділу ХІІ Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011р. № 1562/20300) щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
В силу приписів пункту 12.5 розділу ХІІ Порядку обліку платників податків і зборів, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 17 травня 2010 року № 336 (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення), зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Ураховуючи наведене на підставі аналізу зазначених норм права підрозділ органу ДПС надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини чотирнадцятої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», лише після здійснення передбачених Порядком та Положенням заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Доказів щодо вжиття підрозділами податкової міліції належних та достатніх заходів на підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням або виявлення підрозділами податкової міліції невідповідності фактичного місцезнаходження платника податків відомостям, які містяться в ЄДР, відповідачем не було надано до суду, а тому податковий орган безпідставно направив до державного реєстратора повідомлення за формою № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених ч. 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Аналогічних висновків дійшов також Верховний Суд України у постановах від 15.04.2014, 20.10.2015 та від 06.07.2015.
Крім того, позивачем на підтвердження того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» дійсно знаходиться за адресою, що вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, як та за якою знаходиться юридична особа, разом з позовною заявою подано до суду копію Договору оренди № 09/02-15 об'єктів нерухомого майна від 09.02.2015, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД» орендує у ФОП ОСОБА_3 приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_2, а саме: офісне приміщення площею п'ять метрів квадратних; копію Акта передачі - приймання майна за Договором оренди № 09/02-15 об'єктів нерухомого майна від 09.02.2015.
Також позивачем зауважено, що дізнавшись про той факт, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД», відсутнє в реєстрі платників податку на додану вартість, позивачем 18.01.2016 до реєстраційної служби Васильківського міського управління юстиції Київської області було подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців відносно зміни інформації про юридичну особу, зокрема, засобів зв'язку юридичної особи.
Крім того, з доданого позивачем до позовної заяви Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 71-73), отриманого на безкоштовний запит про детальну інформацію про юридичну особу роздрукованого з офіційного сайту Міністерства юстиції України, вбачається, що станом на 08.02.2016 відомості про юридичну особу підтверджено та запис щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою відсутній. При цьому, відповідачем у запереченнях на позов жодним чином не надано правової оцінки цим відомостям.
При зазначених обставинах, вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, а Рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 23.12.2015 № 38 є протиправним та підлягає скасуванню.
Частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно зі статтею 97 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.
Оскільки позивач вимог про відшкодування судових витрат не заявляв, судові витрати стягненню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 23.12.2015 № 38 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Санторі ЛТД».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Панова Г. В.