Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2016 р. Справа № 820/11190/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
суддів - Мар'єнко Л.М., Полях Н.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
представника позивача - Кучинської Н.М.,
представника відповідача - Сіренко Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантик-Гейзер" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атлантик-Гейзер" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення відповідача про включення згідно наказу № 681 від 08.09.2015 до Реєстру великих платників податків на 2016 рік ТОВ "Атлантик-Гейзер", код 35586049.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є неправомірним, необґрунтованим, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у запереченнях на адміністративний позов та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідно до Наказу Державної фіскальної служби України від 08.09.2015 року № 681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» ТОВ "Атлантик-Гейзер" включено до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.
Згідно повідомлення Державної фіскальної служби України № 19509/6/99-99-20-04-02-15-ВПП від 11.09.2015 року підприємству позивача повідомлено, що ТОВ "Атлантик-Гейзер" згідно з Наказом ДФС України від 08.09.2015 № 681 включено до Реєстру великих платників податків на 2016 рік на підставі досягнення ним критеріїв, визначених пп. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України: загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує двадцять мільйонів гривень.
В подальшому, листом № 3458/10/28-09-11-01-05 від 16.09.2015 року Спеціалізованою ДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС запропоновано підприємству позивача перейти на обслуговування до Спеціалізованої ДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС. Для цього необхідно до 15.11.2015 року надати заяву форми 1-ОПП з позначкою "облік за основним місцем обліку" до Спеціалізованої ДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів виходить з наступного.
Підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що великий платник податків - це юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.
Щодо посилань позивача у позовній заяві відносно того, що у підприємства позивача наявна переплата з податкових платежів, та які підлягають поверненню, у зв'язку із чим ТОВ "Атлантик-Гейзер" не підпадає під визначення великого платника податків на підставі того, що загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами ТОВ "Атлантик-Гейзер" не перевищує дванадцять мільйонів гривень, суд зазначає наступне.
Згідно пп. 14.1.113 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України митні платежі - податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Виходячи із аналізу вищевказаних норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що контролюючим органом береться до уваги загальна сума сплачених до Державного бюджету України всіх видів податків, у тому числі митні платежі, що сплачуються платниками податків.
Колією суддів встановлено, що відповідно до інформації про окремі показники розрахунку з бюджетом по ТОВ "Атлантик-Гейзер" за ІІ півріччя 2014 року та І півріччя 2015 року становлять 12682500,00 грн., також згідно довідки про обсяги імпорту, здійсненого ТОВ "Атлантик-Гейзер" та сплачених при митному оформленні митних платежів за період ІІ півріччя 2014 року та І півріччя 2015 року (за даними електронних копій митних декларацій, за якими завершено митне оформлення товарів) загальна сума таких платежів становить 23642500,00 грн.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що враховуючи лише митні платежі ТОВ "Атлантик-Гейзер", які в загальному розмірі становлять 23642500,00 грн., тобто загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами ТОВ "Атлантик-Гейзер" перевищує дванадцять мільйонів гривень, дає підстави визначити ТОВ "Атлантик-Гейзер" як великого платника податків, а тому колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача про те, що у підприємства позивача наявна переплата з податкових платежів, які підлягають поверненню, у зв'язку із чим ТОВ "Атлантик-Гейзер" не підпадає під визначення великого платника податків з підстав того, що загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами ТОВ "Атлантик-Гейзер" не перевищує дванадцять мільйонів гривень.
Відповідно до Наказу Державної фіскальної служби України від 08.09.2015 року № 681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» ТОВ "Атлантик-Гейзер" включено до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.
Згідно п. 64.7. ст. 64 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.
У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.
Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.
Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.
У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.
Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.
Алгоритм відбору платників податків для включення до Реєстру на 2016 рік визначається Порядком формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 27.11.2013 року № 717 (далі - Порядок № 717).
Відповідно до п. 2.1. Порядку № 717 відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації:
1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності);
2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).
Враховуючи вищенаведене та з урахуванням п. 3 ст. 2, ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач при прийнятті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Атлантик-Гейзер" є необґрунтованими та безпідставними, а отже підлягають залишенню без задоволення.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантик-Гейзер" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 15 квітня 2016 року.
Головуючий суддя Р.В. Мельников
Судді Л.М. Мар'єнко
Н.А. Полях