ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
15 квітня 2016 року м. Київ № 826/6119/16
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області
про визнання протиправною та скасування постанови №154 від 28.03.2016 р., зобов"язання вчинити дії, визнання бездіяльності протиправною,
ВСТАНОВИВ:
15.04.2016 р. позивач звернувся до Окружного суду з позовом до відповідача Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про визнання незаконною та скасування постанови від 28.03.2016 р. за №154 та зобов"язання вчинити дії, визнати бездіяльність протиправною.
Згідно до позовної заяви позивач просить:
- визнати незаконною та скасувати постанову відповідача від 28.03.2016 р. №154;
- зобов"язати відповідача утворити дільничну виборчу комісію проведення проміжних виборів депутата Софіївсько-Борщагівської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі № 14 відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» та постанови Центральної виборчої комісії від 14.09.2015 р. №291;
- зобов"язати відповідача оприлюднити постанову Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про утворення дільничної виборчої комісії з підготовки, організації і проведення проміжних виборів депутата Софіївсько- Борщагівської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №14, які відбудуться 17 квітня 2016 року на офіційному сайті www.ksrr.gov.ua;
- визнати бездіяльність відповідача через неоприлюднення прийнятої постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 28.03.2016 р. №154 та дії, які порушують чинне законодавство через прийняття оскаржуваної постанови, з порушенням законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Положеннями ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 13 ст. 94 Закону України "Про місцеві вибори" позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки і проведення місцевих виборів, розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про місцеві вибори" систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
В той же час згідно до ч. 4 ст. 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Як вбачається зі змісту позовної заяви адресою відповідача позивачем вказано адресу: АДРЕСА_1, з огляду на що позивач, як вбачається, і звернувся із цим позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Однак, як встановлено судом з інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням юридичної особи Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи 33999226) є адреса: 08130, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вулиця Леніна, будинок 27.
Відповідно до додатку №1 до Указу Президента України від 16.11.2004 р. №1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію Київської області поширюються повноваження Київського окружного адміністративного суду.
А відтак, даний спір не підсудний Окружному адміністративному суду м. Києва, так як є підсудним Київському окружному адміністративному суду.
Зазначену позицію підтримано і Київським апеляційним адміністративним судом в ухвалі від 05.04.2016 р. у справі №369/3048/16-а за позовом Києво-Святошинської до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про визнання незаконною та скасування постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії від 28.03.2016 року № 154 та зобов'язання вчинити дії (номер в ЄДРСР 56914179).
Так, зокрема, судом апеляційної інстанції, враховуючи, що спір стосується підготовки та проведення місцевих виборів, виходячи з вимог ч. 4 ст. 172 КАС України, зазначено, що даний спір підлягає вирішенню у відповідному окружному адміністративному суді за місцезнаходженням ОСОБА_2 районної виборчої комісії Київської області.
При цьому, аналізуючи доводи ухвали від 05.04.2016 р. у справі №369/3048/16-а суду апеляційної інстанції стосовно того, що правових підстав для направлення справи до Святошинського районного суду м. Києва чи Київського окружного адміністративного суду колегія суддів в ході розгляду справи не встановила, суд в рамках розгляду адміністративної справи №826/6119/16 приходить до висновку щодо обов"язковості врахування вимог апеляційної скарги, в рамках якої і здійснювався апеляційний розгляд у справі №369/3048/16-а.
Так, зокрема, як вбачається із тексту ухвали КААС від 05.04.2016 р. у справі №369/3048/16-а, в апеляційній скарзі апелянт просив серед іншого також зобов'язати Києво- Святошинський районний суд Київської області передати адміністративну справу №369/3048/16-а з матеріалами справи до Святошинського районного суду м. Києва або до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно ч. 5, ч. 6 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви можуть бути оскаржені особою, яка подала позовну заяву. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі встановленого, керуючись ст.ст. 172, 175, 177, п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву повернути позивачу.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу негайно.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Суддя Я.І. Добрянська