Постанова № 57197597, 12.04.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
810/234/16
Номер документу
57197597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2016 року м. Київ 810/234/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» до Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, у якому просить суд:

- скасувати рішення Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області № 101 від 03.09.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість;

- зобов’язати Ірпінську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» як платника податку на додану вартість з дати прийняття спірного рішення № 101 від 03.09.2015.

- зобов’язати Ірпінську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області внести до Реєстру запис про зазначення 12.04.2013 (дата попередньої реєстрації платником платку на додану вартість) датою реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» (код ЄДРПОУ 38571763) платником податку на додану вартість.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що відповідачем було протиправно прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 101 від 03.09.2015, оскільки реєстраційний запис за номером 13571440008003151 від 02.09.2015 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу – ТОВ «ТМН-Груп Україна», на підставі якого було прийнято оспорюване рішення, був внесений помилково та в подальшому скасований.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що рішення про анулювання реєстрації ТОВ «ТМН-Груп Україна» як платника податку на додану вартість № 101 від 03.09.2015 було прийнято на підставі помилково внесеного запису в ЄДРПОУ про відсутність підтвердження відомостей про позивача, який 07.09.2015 був скасований.

Відповідач вказав на те, що Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на підставі заяви позивача від 07.09.2015, було прийнято рішення про реєстрацію ТОВ «ТМН-Груп Україна» як платника ПДВ. При цьому, відповідач зауважив, що датою реєстрації позивача як платника ПДВ є дата його звернення з вказаною заявою до контролюючого органу.У зв’язку з цим, відповідач не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

17.03.2016 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про приєднання письмових доказів б/н від 17.03.2016 (вх. № 4603/16 від 17.03.2016) до якого було долучені документи по справі.

Присутній у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження. Відповідач не заперечував проти письмового розгляду справи.

Вказане клопотання позивача було прийнято судом, про що було постановлено усну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання.

У зв’язку з цим, подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження. Згідно з ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. № 1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.

На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Ірпінською об’єднаною державної податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було прийнято рішення № 101 від 03.09.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідно до якого було анульовано реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» як платника податку на додану вартість.

Зі змісту вказаного рішення вбачається, що підставою анулювання реєстрації позивача як платник податку на додану вартість є наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу від 02.09.2015 № 13571440008003157.

В подальшому Реєстраційна служба Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом № 1232/04-11 від 15.09.2015 повідомила позивача про те, що реєстраційний запис за номером 135714400080003157 «Інформація щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» ТОВ «ТМН- Груп Україна» (код ЄДРОПУ 38571763) був внесений помилково. Також, у вказаному листі позивача було проінформовано про скасування 07.09.2015 реєстраційного запису за номером № 13571440008003157.

Судом встановлено, що Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом № 5948/ 10/183 від 21.09.2015 повідомила позивача про направлення відповідачем до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області рішення про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «ТМН-Груп Україна» разом із копіями відповідних документів для внесення змін до реєстру платників податків. При цьому, позивач звернувся до Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Київській області з листом № 186 від 19.10.2015, у якому просив вищестоящі податкової органи повідомити позивача про внесення змін до Реєстру щодо скасування анулювання реєстрації ТОВ «ТМН-Груп Україна», які відбулись за ініціативою контролюючого органу.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Київській області було прийнято рішення № 2855/10/10-36-11-01-15 від 26.10.2015 про скасування рішення Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 03.09.2015 № 101.

Надалі, Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області звернулось до Державної фіскальної служби України з листом № 6436/8/10-36-11-01-11 від 28.10.2015 про скасування анулювання реєстрації платника ПДВ.

За результатами розгляду вищевказаних листів позивача та ГУ ДФС у Київській області, Державною фіскальної службою України було прийнято рішення № 24683/6/99-99-11-02-02-15 від 19.11.2015, яким рішення ГУ ДФС у Київській області від 26.10.2015 № 2855/ 10/10-36-11-01-15 скасовано, а рішення Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про анулювання реєстрації платника ПДВ № 101 від 03.09.2015 – залишено без змін, у зв’язку з недотриманням порядку адміністративного оскарження.

Не погоджуючись з прийнятим рішення про анулювання реєстрації ТОВ «ТМН-Груп Україна», позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України ( в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається, зокрема, у разі якщо: ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особую

Пунктом 184.5 ст. 184 Податкового кодексу України встановлено, що з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних. Згідно з п. 184.10 ст. 184 Податкового кодексу України про анулювання реєстрації платника податку контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість та формування і надання витягів та довідок з Реєстру визначаються Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1130 від 14.11.2014 (далі-Положення № 1130).

Відповідно до п. 3.1 Положення № 1130 реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.

Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру згідно з розділом V цього Положення.

Порядок анулювання реєстрації платника ПДВ визначений розділом 5 Положення № 1130.

Відповідно до п. 5.1 Положення № 1130 реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу.

Пунктом 5.5 Положення № 1130 встановлено, що анулювання реєстрації за ініціативою відповідного контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу).

Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт «ж» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). Згідно з п. 5.6 Положення № 1130 за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Пунктом 5.10 Положення № 1130 встановлено, що рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності такого рішення актам законодавства, а також у разі скасування судових рішень чи записів у Єдиному державному реєстрі, на підставі яких було прийняте рішення про анулювання реєстрації.

Як вбачається з матеріалі справи, оспорюване рішення про анулювання реєстрації платника податку було прийнято відповідачем на підставі внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про наявність інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було повідомлено позивача про помилкове внесення реєстраційного запису за номером 13571440008003151 від 02.09.2015 «Інформація щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» ТОВ «ТМН-Груп Україна», який 07.09.2015 був скасований.

Отже, скасування реєстраційного запису за номером 13571440008003151 від 02.09.2015, який став причиною прийняття відповідачем оспорюваного рішення, є, згідно з п. 5.10 Положення № 1130 підставою для скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, що свідчить про правомірність вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 101 від 03.09.2015.

Щодо позовних вимог про зобов’язання Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області поновити реєстрацію ТОВ «ТМН-Груп Україна» як платника податку на додану вартість з дати прийняття рішення № 101 від 03.09.2015 та внести запис до Реєстру платників податку на додану вартість, зазначивши датою реєстрації позивача як платника ПДВ 12.04.2013, що є попередньою датою реєстрації платником податку на додану вартість, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.5.10. Положення № 1130 підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.

У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей:

1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється;

2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ;

3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту «в» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу;

4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації платника ПДВ, зокрема внесення відповідного запису здійснюється Державною фіскальною службою України на підставі судового рішення, яким скасовано рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. При цьому, відповідний запис здійснюється виключно за умови набрання рішенням суду законної сили, що на думку суду, свідчить про те, що позовні вимоги щодо поновлення реєстрації позивача як платника податку та внесення відповідного запису до Реєстру платників ПДВ є передчасними та такими, що задоволенню не підлягають

Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Відповідно до ч 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи задоволення судом однієї позовної вимоги немайнового характеру, сплачений позивачем судовий збір в сумі 1 378 грн. 00 коп. підлягає стягненню на його користь з Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області № 101 від 03.09.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

3. В іншій частині в позові відмовити.

4.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТМН-Груп Україна» (08202,Київська область, місто Ірпінь, вулиця ІІІ-го Інтернаціоналу, будинок 152, ідентифікаційний код 38571763) судовий збір в сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (08200, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Шевченка, будинок 2, ідентифікаційний код 39473843).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дудін С.О.