Постанова № 57197483, 12.04.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
813/102/16
Номер документу
57197483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2016 року справа № 813/102/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання - Єдинак Г.Б.

за участю представників

позивача - Барабаша В.Г.

відповідача - Каранця Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Лаванда" до Золочівської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

в с т а н о в и в :

Приватне підприємство «Лаванда» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Золочівської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 00102102200 від 11.12.2015 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем прийнято рішення № 00102102200 від 11.12.2015 року про застосування фінансових санкцій в порядку абз.9 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за продаж пива та алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Вказане рішення прийнято на підставі матеріалів перевірки Золочівського РВ ГУ МВС України у Львівській області від 05.11.2015 року. Зазначає, що умовою встановлення факту продажу неповнолітній особі пива чи алкогольних напоїв є роздрукований розрахунковий чек, проте в рішенні про застосування фінансових санкцій посилання на нього немає.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому зазначив, що на його адресу надійшло подання Золочівського РВ ГУ МВС України у Львівській області до якого долучено матеріали адміністративного правопорушення передбачене ч.2 ст.156 КУпАП вчинене громадянкою ОСОБА_3, яка працювала барменом у кафе - барі «Лаванда» за адресою м.Золочів, вул.Вороняцька, 2. Встановлено, що за вказаною адресою зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Посилається на абз.9 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», згідно якого передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу у разі порушення вимог ст.15/3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві, просив задоволити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених в запереченні, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положення ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що працівниками Золочівського РВ ГУ МВС України у Львівській справі складено протокол від 31.10.2015 року на працівника кафе-бару «Лаванада» (м.Золочів вул.Воронацька, 2) ОСОБА_3 про притягнення до адміністративної відповідальності за продаж неповнолітньому ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1) алкогольних напоїв, що є порушенням ч. 2 статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

В подальшому Золочівським ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області направлено на адресу відповідача подання про притягнення ПП «Лаванда» до відповідальності, а саме накладення штрафу згідно вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Золочівською об'єднаною податковою інспекцією ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення № 00102102200 від 11.12.2015 року про застосування до Приватного підприємства «Лаванда» фінансових санкцій в порядку абз.9 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, а саме накладення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи відповідача, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Обмеження щодо продажу особам, які не досягли 18 років, зокрема алкогольних напоїв встановлено у ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР). Відповідно до п. 2 ч. 1 цієї статті забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до абз. 1 ст. 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

За порушення вимог ст. 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання, відповідно до абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВРзастосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень.

Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Таким чином, крім адміністративної відповідальності за порушення правил торгівлі тютюновими виробами відповідно до ст. 156 КУпАП, до суб'єктів господарювання, які допустили порушення обмежень, встановлених у ст. 15-3 Закону №481/95-ВР, застосовуються також фінансові санкції. Для накладення на суб'єкта господарювання фінансових санкцій на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР необхідно встановити факт реалізації, в даному випадку, тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.

Під час розгляду даної адміністративної справи суд встановив, що оскаржене рішення прийнято на основі матеріалів справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Золочівського ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області. Склад адміністративного правопорушення, за вчинення якого на позивача накладено фінансові санкції, зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 КУпАП від 31.10.2015 року відносно ОСОБА_3, а також в постанові № 18 від 18.11.2015 року адміністративної комісії при Золочівській міській раді про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3. Остання працює у кафе-барі «Лаванда» за адресою м.Золочів, вул.Ворогяцька, 2.

Продаж алкоголю неповнолітньому підтверджується поясненнями бармена ПП «Лаванда» ОСОБА_3, в яких вона визнає те, що 31.10.2015 року здійснила продаж неповнолітньому горілки та пива.

Крім цього, в матеріалах справи наявні пояснення неповнолітнього ОСОБА_5 про продаж йому у кафе-барі «Лаванда» алкоголю та пояснення ОСОБА_6, який підтвердив, що бармен продала неповномітньому ОСОБА_5 алкогольні напої.

Суд вважає необгрунтованими пояснення представника позивача, про те, що факт продажу алкоголю неповнолітньому не підтверджено, так як відсутній розрахунковий чек, не вилучено міліцією речові докази та відсутність у продажу позивача горілки "Княгинен", так як суд оцінює усі докази в їх сукупності, а наведені представником позивача обставини не спростовують інших доказів у справі.

За таких обставин у відповідача були передбачені законодавством підстави для прийняття оскарженого рішення про застосування до Приватного підприємства «Лаванда» фінансових санкцій.

У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення та довів правомірність прийнятого ним рішення № 00102102200 від 11.12.2015 року про застосування фінансових санкцій, при цьому позивачем не доведено протиправність цього рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлено 15.04.2016 року.