ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 березня 2016 року справа № 318/111/16-а (2-а/318/13/2016)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області на постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 01 лютого 2016 року у справі №318/111/16-а(2-а/318/13/2016) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання дій протиправними, про зобов'язання провести перерахунок довічного щомісячного грошового утримання,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача нарахувати та доплатити ОСОБА_1 недоотриману суму щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% із заробітку працюючого судді 23426,00грн., починаючи з 01.09.2015 без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання;
- зобов'язати відповідача нараховувати та сплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90% із заробітку працюючого судді 23426,00грн., починаючи з 01.09.2015 без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з збільшенням 01.09.2015 мінімальної заробітної плати, відповідно, збільшено заробітну плату працюючим суддям, отже призначене позивачеві довічне грошове утримання підлягає перерахунку. Пенсійним органом протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання.
Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 01.02.2016 адміністративний позов задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що діючим законодавством визначено, що розмір довічного утримання, який призначено та виплачується судді у відставці, розраховується із розміру грошового утримання працюючого судді, тому у разі збільшення розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, повинно бути збільшено розмір довічного грошового утримання судді у відставці.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу (а.с.38), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач зазначає, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначені умови виходу судді у відставку та порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді. Відповідно до ч.4 ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України.
Судом не прийнято до уваги, що позивач обіймав посаду суддів місцевого суду, а не судді Конституційного суду України, тому підстави для перерахунку довічного грошового утримання судді місцевого суду у відставці відсутні.
Крім того, судом першої інстанції не прийнято до уваги, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Сторони про розгляд справи повідомленні належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення, які містяться в матеріалах справи.
Позивач в поданих суду письмових запереченнях просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_1 є суддею у відставці, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області з 12.02.2011 та отримує призначене йому довічне грошове утримання як суддя у відставці.
Відповідно до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 в редакції, що діяла на час призначення позивачеві щомісячного довічного грошового утримання, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 04.12.2015 № 08-03/518 (а.с.8), суддівська винагорода, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 23426,00 грн. з 01.09.2015.
11 грудня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області з вимогою здійснити перерахунок довічного грошового утримання у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, що змінило заробітну плату працюючого на відповідній посаді судді місцевого суду.
Листом від 23.12.2015 №52/70-2 Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області відмовило у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що органами Пенсійного фонду України здійснюється лише призначення та виплата щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. Проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці у разі підвищення розміру заробітної плати працюючого судді не передбачено.
З огляду на фактичні обставини справи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати.
Згідно норм Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розмір виплачуваного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці безпосередньо пов'язаний із розміром грошового утримання працюючого судді, що зумовлює проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці при зміні розміру суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених ч. 1 ст. 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.
Довічне грошове утримання судді є однією з гарантій незалежності суддів, які не можуть бути звужені чи скасовані під час прийняття нових законів та внесення змін до чинних.
Питання щодо гарантій незалежності суддів судді неодноразово було предметом конституційного розгляду, про що свідчать рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013 №3рп/2013, від 22.05.2008 №10-рп 2008, від 11.10.2005 №8-рп/2005, 01.12.2004 № 19-рп/2004, 20.03.2002 № 5-рп/2002, згідно з якими визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.
Конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.
Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
Як зазначається в Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17 листопада 2010 року № (2010)12, "оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці" (пункт 54).
На момент звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання Закон України «Про судоустрій і статус суддів» діяв в редакції Закону України № 192-VIII від 12.02.2015 із змінами внесеними згідно із Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на який посилається відповідач.
Вказаним Законом № 213-VIII внесені зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, в частині, що стосується щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Так, відповідно до ч.3 ст.141 вказаного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Отже законодавцем норма щодо права судді у відставці на одержання щомісячного довічного грошового утримання в залежності від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, не скасована.
Крім того, з урахуванням приписів ст.58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі, апеляційний суд вважає, що посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу законності своїх дій під час відмови у здійсненні перерахунку є помилковим, вказані норми Закону № 213-VIII не поширюються на виплату призначеного позивачеві щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці, спірні правовідносини не регулюють.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати позивачеві щомісячне довічне грошове утримання як судді у відставці в розмірі 90% заробітної плати працюючого судді, проте, виходячи з матеріалів справи, невірно визначив дату, з якої у відповідача виникає такий обов'язок.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року №3-1, затверджено Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, відповідно до розділу ІІ якого уповноважена особа надає до Управління Пенсійного фонду України для призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці документи зазначені у п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку, у тому числі довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Отже позивач має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у відповідності до заробітної плати, визначеної в довідці територіального управління державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 04.12.2015 № 08-03/518, з часу звернення до відповідача із відповідною заявою щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді (11.12.2015).
Наведене вище, відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, внаслідок чого колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню частково.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 01.02.2016 (відповідач мав сплатити судовий збір у розмірі 606,32 грн.) і Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом відстрочено сплату судового збору до 25.02.2016 відповідно до ст.88 КАС України ухвалою від 26.02.2016.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що фактично до встановленої судом дати судовий збір не сплачено, згідно з вимогами ч.2 ст.88, ст..94 КАС України належить до стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 606,32 грн. за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 88, 94, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області задовольнити частково.
Постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 01 лютого 2016 року у справі №318/111/16-а(2-а/318/13/2016) - скасувати, прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області нарахувати та доплатити ОСОБА_1 недоотриману суму щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого судді відповідно до довідки територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 04.12.2015 № 08-03/518, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, з 11.12.2015.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області нарахувати та сплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого судді відповідно до довідки територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 04.12.2015 № 08-03/518, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, з 11.12.2015.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 606,32 грн. за подання апеляційної скарги.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко