ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2016 року справа № 823/201/16
09 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Будченко А.Ю.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_2 подала позов, в якому просить:
- прийняти постанову, якою визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області по відмові у наданні позивачеві дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною прощею 2,00 га за межами Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області у власність для ведення особистого селянського господарства, протиправними;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 02 лютого 2016 року (зареєстрована за вх. № 1803/0/5-16-СГ від 11.02.2016) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га за межами Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області у власність для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 1803/0/5-16-СГ від 11.02.2016 прийняте в супереч вимогам чинного законодавства України, оскільки до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області за межами населеного пункту додані всі документи, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Позивач наголошує, що земельна ділянка площею 14,00 га (у списку лот № 46 по Кам'янському районі), до якої входить земельна ділянка, яку має намір отримати позивач, не сформована, оскільки їй не присвоєно кадастрового номера, а тому включення вищевказаної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги відповідачем суперечить вимогам норм Земельного кодексу України, що в свою чергу робить відмову відповідача у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області (за межами населеного пункту) протиправною.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, заява про розгляд справи за відсутності представника відповідача та заперечення на позовну заяву не надходили, а тому суд вирішив розглянути справу на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
11 лютого 2016 року року позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з заявою від 02.02.2016 без зазначення номеру про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області. Вказана заява зареєстрована 11.02.2016 за вхідним № 1803/0/5-16-СГ.
До заяви додані копія паспорта позивача, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, графічний матеріал, на якому зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, довідка 6-зем, довідка про набуття права власності.
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листом від 26.02.2016 № 1593/6-16 посилаючись на пункт 3 статті 136 Земельного кодексу України відмовило позивачеві у наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з тим, що земельна ділянка, яку має намір отримати позивач, входить до складу земельної ділянки площею 14,00 га, яка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на продаж на земельних торгах.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (пункт "а" частини 3 статті 22 ЗК України).
Частиною 1 статті 116 ЗК України, зокрема, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону, а згідно частини 2 вказаної статті набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (стаття 121 ЗК України).
Отже, право особи на отримання у власність земельної ділянки може бути реалізовано у спосіб, передбачений главою 19 ЗК України - ст. ст. 116-122 - або у спосіб, передбачений главами 20-21 цього Кодексу, тобто, у спосіб безоплатної передачі їм земельної ділянки у власність або на підставі цивільно-правових угод, або за результатами аукціону.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 стаття 118 ЗК України).
Із наведених вище норм ЗК України слідує, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Крім того, статтею 118 ЗК України встановлено вимоги до заяви, яку подають громадяни з метою одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та виключний перелік документів, які додаються до такої заяви.
Судом встановлено, що з метою одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства 11.02.2016 позивачем подано до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідну заяву, до якої додано передбачені статтею 118 ЗК України документи.
Отже, позивачем дотримано вимоги земельного законодавства, які регулюють порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (частина 3 статті 134 ЗК України).
Відповідно до частини 2 статті 135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Таким чином, ЗК України встановлено винятки, коли продаж земельної здійснюється без проведення земельних торгів, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 1 статті 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови (частина 2 статті 136 ЗК України).
Частиною 3 статті 136 ЗК України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Разом з тим, відповідно до статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Із аналізу наведених норм ЗК України слідує, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до переліку. У свою чергу, до вказаного переліку може бути включено земельну ділянку тільки за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.
Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка площею 14,00 га, до складу якої входить земельна ділянка орієнтовною площею 2,00 га в адміністративних межах Кам'янської міської ради, яку має намір отримати позивач у власність, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на продаж на земельних торгах (інформація про земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які включено до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держеокадастру у Черкаській області розміщена на офіційному сайті Держеокадастру: http//land.gov.ua/info/perelik-dilianok/).
Однак, вищевказана земельна ділянка не сформована, оскільки їй не присвоєно кадастрового номеру, що є порушенням статті 136 ЗК України. Дана обставина відповідачем не спростована.
За таких обставин суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на частину 3 статті 136 ЗК України, як на підставу для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні позивачеві дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га в адміністративних межах Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області (за межами населеного пункту), яка оформлена листом від 26.02.201 № 1593/6-16, є протиправною.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області по відмові у наданні позивачеві дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною прощею 2,00 га за межами Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області у власність для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 02 лютого 2016 року (зареєстрована за вх. № 1803/0/5-16-СГ від 11.02.2016) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га за межами Кам'янської міської ради Кам'янського району Черкаської області у власність для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код 39765890) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 15.04.2016.