Справа № 743/432/16-а
Провадження №: 2-а/743/39/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Нерус Н.І.
за участю представника позивача УДМС України в Чернігівській області
Климіши І.О.,
відповідача ОСОБА_1
в присутності перекладача ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки адміністративну справу
за позовом Управління Державної міграційної служби України
в Чернігівській області
до громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та
забезпечення примусового видворення, -
В С Т А Н О В И В :
Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі по тексту - УДМС України в Чернігівській області) звернулось до суду із адміністративним позовом до Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому посилаючись на норми Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» просили примусово видворити Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України та затримати останню з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
В обґрунтування позову вказують, що:
- 12.04.2016 р. працівниками УСБУ в Одеській області спільно із ГУДМС України в Одеській області було проведено відпрацювання пром.ринку «7 кілометр» (смт.Авангард Овідіопольського району Одеської області) на предмет виявлення іноземних громадян та осіб без громадянства, які проживають на території України з порушенням вимог міграційного законодавства України та було затримано громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без документів, які підтверджують його особу та право проживання в Україні;
- 12.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 203 КУпАП, з накладенням штрафу 510 грн.;
- 12.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано останню покинути територію України до 13 квітня 2016 р.;
- вищезазначене рішення громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в установлений строк відповідачем не виконано;
- 13.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області складено протокол про адміністративне затримання громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- 13.04.2016 р. ГУДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Крім того, посилаючись на те, що у відповідача відсутні документи, які б підтверджували законні джерела для існування, відповідач ніде не працює, підстав для оформлення документів на імміграцію в Україну не надав та не має можливості покинути території України самостійно, вважають, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про примусове повернення та перейде на нелегальне становище, на підставі ч. 2 ст. 256 КАС України, УДМС України в Чернігівській області просить звернути постанову до негайного виконання.
Вислухавши пояснення представника позивача УДМС України в Чернігівській області Климіши І.О., яка позов підтримала з підстав вказаних в ньому, пояснення відповідача Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який позов не визнав та пояснив, що на території України проживає з 2009 р. та до компетентних з приводу оформлення документів на легальне проживання на території України не звертався, не бажає повертатися на територію КНР, де його життю нічого не загрожує, в той же час бажає звертався до ДМС з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що:
- 12.04.2016 р. працівниками УСБУ в Одеській області спільно із ГУДМС України в Одеській області було проведено відпрацювання пром.ринку «7 кілометр» (смт.Авангард Овідіопольського району Одеської області) на предмет виявлення іноземних громадян та осіб без громадянства, які проживають на території України з порушенням вимог міграційного законодавства України та було затримано громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без документів, які підтверджують його особу та право проживання в Україні;
- 12.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 203 КУпАП, з накладенням штрафу 510 грн.;
- 12.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано останню покинути територію України до 13 квітня 2016 р.;
- вищезазначене рішення громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в установлений строк відповідачем не виконано;
- 13.04.2016 р. Овідіопольським РВ ГУДМС України в Одеській області складено протокол про адміністративне затримання громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- 13.04.2016 р. ГУДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Згідно вимог ч. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Відповідно до п. 26 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", статтею 13 Закону України "Про імміграцію".
В судовому засіданні громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнав, що з 2009 р. перебуває на території України незаконно, документів для виїзду з території України не має.
Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Судом встановлено, що громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.
Під час вирішення питання про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства судам варто враховувати, що особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:
➢де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;
➢де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;
➢де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;
➢де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом з'ясована відсутність, на даний час, підстав вважати, що громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Враховуючи наведене, те, що громадянин Китайської Народної Республіки громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення; зважаючи на відсутність документів на право перебування на території України, а також легального перетину державного кордону України; відсутність у нього бажання повернутись на Батьківщину; наявність у нього бажання звернутися до ДМС з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, приймаючи до уваги те, що відповідач не позбавлений можливості звертатися до ДМС з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту маючи статус особи, яка підлягає видворенню з території України- суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити та примусово видворити за межі території України громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України, з одночасним його затриманням з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
На підставі ст. 256 КАС України слід допустити негайне виконання постанови.
Керуючись ст.ст. 29, 30,31,32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 11,70,71,86,106-163,183-5,256 ч. 2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області - задовольнити.
Примусово видворити громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
Затримати громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
Допустити негайне виконання постанови.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в п'ятиденний строк з дня її проголошення.
Головуючий В.Б.Сташків