Справа № 439/216/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2016 року Бродівський районний суд Львівської області
в складі: головуючої - судді Бунда А.О.,
при секретарі Степчук У.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного державного виконавця ДВС Бродівського РУЮ Дитюк Ольги Романівни про визнання дій державного виконавця незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, суд,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з даним адміністративним позовом довідповідача, у якому просить визнати незаконними дії державного виконавця Дитюк О.Р. по винесенню постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №34340429 від 18.09.2012 р. у зв'язку з постановою про адміністративне правопорушення ВС1 №055018 від 17.07.2012 р. інспектором ДПС відділення ДАІ Бродівського РВ Павлюк О.М.; зобов'язати державного виконавця Дитюк О.Р. скасувати неправомірну постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №34340429 від 18.09.2012 р.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 17.07.2012 р. відносно нього інспектором ДПС відділення ДАІ Бродівського РВ Павлюком О.М. було винесено постанову про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП та накладено штраф в сумі 255 грн. 18.09.2012 р. державним виконавцем ДВС Бродівського РУЮ Дитюк О.Р. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом - постановою про адміністративне правопорушення від 17.07.2012 р на подвійну суму штрафу, а саме 510 грн. Вважає, що державний виконавець не мала права виносити постанову про відкриття виконавчого провадження на суму боргу, що відповідає подвійному розміру штрафу, оскільки передбачити наперед, що виконавчий документ буде виконаний саме в примусовому порядку вона не може, тим більше в постанові про відкриття виконавчого провадження надала 7-денний строк для добровільного виконання та не мала підстав для примусового виконання постанови. 27 вересня 2012 року позивач отримав поштою з відділу ДВС постанову про відкриття виконавчого провадження. Оскільки дана постанова являється незаконною, позивач звернувся усно до державного виконавця Дитюк Ольги Романівни щодо питання скасування даної постанови у зв'язку з її невідповідністю Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак державний виконавець відмовив позивачу. Далі відповідно до Закону України «Про звернення громадян» позивач подав скаргу щодо незаконних дій державного виконавця начальнику відповідного відділу ДВС Терлецькому О.О. Тому вказує, що постанова державного виконавця є незаконною та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшло заперечення, зміст якого зводиться до наступного. 18.09.2012 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку скеровано сторонам виконавчого провадження для відома та виконання в добровільному порядку в термін до 25.09.2014 року. 28.09.2014 року до державного виконавця з'явився боржник, та повідомив, що йому не відомо, яке він вчинив правопорушення, а тому державним виконавцем було надано копію постанови ВДАІ від 17.07.2012 року по справі № ВС 055118 про накладення на нього штрафу в розмірі 255грн., проте на підставі ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати боржником штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання постанови орган державної виконавчої служби стягує з боржника подвійний розмір штрафу - 510 грн. Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку ( в даному випадку протягом 15 днів), визначено Законом України "Про виконавче провадження". У відповідності до ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документу до виконання і він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження та здійснює заходи примусового характеру. А тому, державним виконавцем, з метою примусового виконання виконавчого документу у відповідності до ЗУ «Про виконавче провадження» та ч.2 ст. 308 КУпАП винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на подвійну суму штрафу - 510 грн. Так як дії державного виконавця вчинялися в межах Закону України «Про виконавче провадження», то просить суд відмовити позивачу в його вимогах.
В судове засідання сторони не з'явилися.
Позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутності, у зв'язку із виконанням службових обов'язків.
Відповідач подав суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Суд розгляну справу у відсутності сторін та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає ст.41 ч.1 КАС України.
Суд з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до наступного висновку.
В ст.19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Умови і порядок виконання на території України судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до преамбули Закону України «Про виконавче провадження» зазначений Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Основною функцією державної виконавчої служби є задоволення вимог виконавчого документа, забезпечення дотримання при цьому прав та законних інтересів громадян та юридичних осіб, сприяння їм у реалізації своїх процесуальних прав.
Згідно із ч.1 ст. 6 вищевказаного Закону, державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно з до ч.2 ст. 17 вказаного Закону такими виконавчими документами, серед іншого, є рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Судом встановлено, що 17.07.2012 р. інспектором з АП ВДАІ Бродівського РВ Павлюком Остапом Маряновичем було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серія ВС1 №055018 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн. У п.2 резолютивної частини даної постанови вказано, що на підставі частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу 510 грн. (а.с.5).
Відповідно до ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу (15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
18.09.2012 р. головним державним виконавцем ДВС Бродівського РУЮ Дитюк О.Р. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №34340429 на підставі постанови № ВС055018 від 17.07.2012 р. про стягнення з ОСОБА_1 510 грн. штрафу, яку скеровано сторонам виконавчого провадження для відома та виконання в добровільному порядку в термін до 25.09.2012 року(а.с.4).
Як вбачається з постанови серії ВС1 №055018 про адміністративне правопорушення від 17.07.2012р. ОСОБА_1 27.07.2012 р. отримав примірник даної постанови, тобто йому було відомо про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн., який повинен був сплатити протягом 15 днів. Постанова оскаржена не була та набрала чинності.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку (в даному випадку протягом 15 днів), визначено Законом України "Про виконавче провадження".
Зокрема, відповідно до ч.1 ст. 11 ЗУ „Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених даним Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документу до виконання і він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження та здійснює заходи примусового характеру.
З огляду на зазначене, слід зробити висновок, що державним виконавцем було дотримано вимог Закону України «Про виконавче провадження».
На підставі повно та всебічно встановлених обставин у справі, з урахуванням вимог вищевказаних нормативно-правових актів, судом не встановлено будь-яких порушень з боку головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Бродівського РУЮ Львівської області Дитюк О.Р. 18.09.2012 р. при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №34340429 на підставі постанови ВС1 № 055018 від 17.07.2012р. інспектора з АП ВДАІ Бродівського РВ Павлюка О.М. щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.8,10,11,158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до головного державного виконавця ДВС Бродівського РУЮ Дитюк Ольги Романівни про визнання дій державного виконавця незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
15.04.2016
Суддя: А. О. Бунда