Постанова № 57185252, 12.04.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
243/1292/16-а
Номер документу
57185252
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/1292/16-а

2-а/243/35/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Мірошниченко В.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 Словянського міськрайонного суду у місті Словянську адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

18.02.2016 року до Словянського міськрайонного суду із адміністративним позовом до ГУПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії звернувся ОСОБА_1, пояснюючи свої вимоги наступним: з 07.08.1995р. по 30.11.1996р. він проходив службу у МВС України, а з 30.11.1996р. по 29.09.2014р в органах податкової міліції, коли був звільнений з роботи за вислугою років, з правом пенсії, з 30.09.2014р. він є пенсіонером та отримує пенсію, яка йому призначена відповідачем. Він не згоден з тим, що в розрахунок його пенсії відповідач не включив такі види його матеріального забезпечення, як матеріальна допомога та індексація, внаслідок чого розмір його пенсії є меншим, ніж повинен бути. 29.09.2015р. він подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії, до якої надав відповідні довідки з місць своєї роботи, але відповідач рішенням № 1 від 15.10.2015р. відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії, про що він дізнався тільки 02.02.2016р. Вважає відмову відповідача у здійснені йому перерахунку пенсії протиправною, яка суперечить вимогам чинного законодавства України, в тому числі і ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 94,98 КЗпП України та інше, просить суд визнати дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову йому у включенні в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; скасувати рішення відповідача № 1 від 15.10.2015р. про відмову йому у включенні в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації; зобовязати відповідача з 30.09.2014р. врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суми індексації в розмірі 6898,97 грн. як невідємну частину складового грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої проводиться нарахування йому пенсії та при виникненні права на черговий перерахунок пенсії, включити ці суми в розрахунок його пенсії, здійснити перерахунок його пенсії з дати виникнення права на пенсію з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суми індексації в розмірі 6898,97 грн. на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; стягнути на його користь понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, на їх задоволені наполягав, суду пояснив наступне: у позові він просить здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, отриманої відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 03.03.2006р. та на яку нарахований та утриманий єдиний соціальний внесок, що підтверджується наданими ним суду довідками, що він не просить врахувати для перерахунку пенсії одноразову допомогу при звільнені з військової служби, на яку ЄСВ не нараховувався. вважає, що отримана ним матеріальна допомога надавалася йому у межах заробітної плати, систематично, при кожній відпустці і входить до складу фонду оплати праці. З матеріальної допомоги утримувалися страхові внески/збір на обовязкове державне пенсійне страхування, тому, відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. ці виплати входять до складу його заробітної плати і повинні враховуватися при обчисленні пенсії. Індексація грошових доходів населення відповідно до с. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Вважає, що його пенсія повинна обчислюватися з доходу, який він фактично отримував на час призначення пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, тому розмір його пенсії підлягає перерахуванню з дати виникнення права на пенсію, тобто з 30.09.2014 року.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, в судовому засіданні пояснила наступне: позивач ОСОБА_1 з 30.09.2014р. перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» «2262 від 09.04.1992р. Згідно п. 14 розділу 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на суму виплат індексації грошового забезпечення та матеріальної допомоги при звільненні військовослужбовців зі служби належать до виплат, на які не нараховується страховий внесок. Виплата індексації грошового забезпечення та матеріальна допомога, згідно до наданих позивачем довідок, не носять постійного характеру, тобто щомісячно позивачу не виплачувалися та не є додатковими видами грошового забезпечення. Відповідно до с. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. № 108/95-ВР заробітна плата визначена як винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» для розрахунку пенсії за віком береться саме заробітна плата з усіма її складовими, передбаченими ст. 2 Закону України «Про оплату праці, яка визначає таку структуру заробітної плати: 1) основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці; 2) додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; 3) інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Згідно з розяснення Міністерства праці та соціальної політики України від 29.09.2003р. № 02-3/2533-02-6 щорічна матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань до «інших надбавок», перелічених ст. 33 Закону України «Про державну службу» не належить. Така матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати, а тому не повинна враховуватися при призначенні пенсії державним службовцям. Для розрахунку пенсії позивачу береться заробітна плата зі складовими, визначеними ст. 33 Закону України «Про державну службу»: посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі. Цей перелік є вичерпаним і ні матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, ні індексація на заробітну плату не можуть бути включені до складу заробітної плати державного службовця відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу». Просила суд відмовити позивачеві у задоволені позовних вимог та звільнити відповідача від сплати судового збору.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні також позовні вимоги не визнала, просила у їх задоволенні відмовити, надала суду пояснення, які співпадають із викладеним представником відповідача ОСОБА_2

Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 71, ч. 3 ст. 72 КАС України, предметом доказування по даній адміністративній справі є правильність відмови відповідачем позивачеві рішенням № 1 від 15.10.2015р. у включенні в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, інші позовні вимоги є похідні.

З наданих сторонами письмових доказів слідує наступне:

З довідки № 30 від 26.06.2015р., виданої ОСОБА_1 Красноармійською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області слідує, що протягом з вересня 2012 року по червень 2013р. ОСОБА_1 отримував додаткові види грошового забезпечення: матеріальну допомогу у сумі 5353,66 грн. (одноразово у вересні 2012р.) та 4371,19 грн. індексації (щомісячно) (а.с. 17).

З довідки № 278/10/05-66-05-012 від 14.10.2014р., виданої ОСОБА_1 ДПІ у Куйбишевському районі м Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області слідує, що протягом з липня 2013 року по серпень 2014р. ОСОБА_1 отримував додаткові види грошового забезпечення: матеріальну допомогу у сумі 7299,07 грн. (2826,20 грн. у вересні 2013р. та 4472,87 грн. у березні 2014р.) та 2527,78 грн. індексації (щомісячно, за виключенням лютого-квітня 2014р.) (а.с. 18).

Рішенням № 1 від 15.10.2015р. ГУ ПФУ в Донецькій області відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, відмова здійснена з посиланням на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007рю. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно до яких матеріальна допомога та індексація грошового забезпечення не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 22-23).

15.02.2016р. ОСОБА_1 за подання цього позову до суду сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн. (а.с. 2).

При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного суду України, викладеній в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ст. 2442 КАС України є обовязковою для застосування в судовій практиці, і зазначає наступне:

Зі змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95ВР від 24.03.1995р. встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону України визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаійні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Пенсія позивачеві нарахована у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу…обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ч. 13 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при обчисленні пенсій відповідно до ч.ч.7-10 цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Відповідно до п. 14 «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. N 1170, єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у звязку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.

З довідок № 30 від 26.06.2015р. та № 278/10/05-66-05-012 від 14.10.2014р. слідує, що виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги носять разовий характер.

Стаття 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані ними в гривнях на території України і які не носять разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення) та інше.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підставою для проведення індексації є випадок, коли величина індексу споживчих цін перевищила порог ідексації, встановлений в розмірі 101%.

Таким чином, індексація заробітної плати носить постійний, а не разовий характер, її нарахування повязене від розміру зростання індексу споживчиїх цін і не залежить від будь-яких інших факторів.

Таким чином, відповідач повинен був врахувати при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, який отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992р., щомісячні суми індексаці, які не носять разовий характер, і не повинен був враховувати разові суми матеріальної допомоги, так, як згідно ч. 13 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при обчисленні пенсій в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій, тому позовні вимоги в частині скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії підлягають задоволенню тільки відносно неврахування індексації.

Вимоги в частині скасування рішення відповідача не потребують додаткового визнання протиправними дій відповідача в частині прийняття цього самого рішення, тому також не потребують задоволення.

Задоволення вимог позивача стосовно зобовязання відповідача вчинити певні дії, а саме: зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у встановленому законодавством порядку врахувати суми індексації в розмірі 6898 грн. 97 коп. як невідємну частину складової грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на пенсію з урахуванням отриманої ним індексації в сумі 6898 грн. 97 коп. повністю відновлюють порушені права позивача ОСОБА_1 і не потребують покладання на відповідача інших зобовязань.

Суд, відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ст. 94 КАС України, також приходить до висновку про відсутність підстав для звільнення відповідача ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати судового збору, та про необхідність відшкодування відповідачем понесених позивачем витрат по його сплаті.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17,18,69,71, 94, 158-163, 171 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Скасувати рішення ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1 від 15 жовтня 2015 року «Про відмову щодо включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги та індексації ОСОБА_1» в частині відмови у включенні в розрахунок пенсії ОСОБА_1 індексації.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у встановленому законодавством порядку врахувати суми індексації в розмірі 6898 грн. 97 коп. як невідємну частину складової грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на пенсію з урахуванням отриманої ним індексації в сумі 6898 грн. 97 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84112, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, буд. 3, Код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, який мешкає за адресою: 85300, АДРЕСА_1, понесені ним витрати по сплаті судового збору у сумі 551 гривен 20 коп. (Пятсот пятдесят одна гривна 20 копійок).

Усі інші позовні вимоги залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 15 квітня 2016 року.

Суддя Словянського міськрайонного суду М. О. Гусинський