Справа № 132/20/16-к
Ухвала
Іменем України
"06" січня 2016 р. м. Калинівка
Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області Каращук О.Г.,
розглянувши клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. від 05.01.2016 року про проведення перевірки,
ВСТАНОВИВ :
5 січня 2016 року слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. звернувся до суду з клопотанням про проведення перевірки, а саме: про доручення Державній інспекції сільського господарства у Вінницькій області проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме пам'ятки археології - давніх поселень черняхівської культури 3-4 ст.н.е., що знаходяться на північно-східній околиці с. Шепіївка та на північний схід від вказаного села, що межують із земельними ділянками, які обробляє ТОВ «Лан Агро» (ЄРДПОУ 36243791), юридична адреса: вул. Революційна, с. Шепіївка, Калинівський район, Вінницька область, встановити факт їх використання та користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
Клопотання обґрунтовано тим, що СВ Калинівського РВ УМВС України у Вінницькій області розслідується кримінальне провадження №420105020160000009 від 21.10.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 197-1 КК України.
Розслідування вказаного кримінального провадження було розпочато прокуратурою Калинівського району та передано до СВ Калинівського РВ УМВС України у Вінницькій області з приводу факту, де ТОВ «Лан Агро» використовує землі історико-культурного призначення, які знаходяться за межами населеного пункту с. Шепіївка на території Пиківської сільської ради.
У ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні огляду вищевказаних земельних ділянок, а також встановлення факту заподіяння посадовими особами ТОВ «Лан Агро» шкоди інтересам держави.
Для з'ясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства при використанні проектних польових доріг, які знаходяться на території Пиківської сільської ради за межами населеного пункту с. Шепіївка Калинівського району Вінницької області.
Зокрема, слід провести огляд земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме пам'ятки археології - давніх поселень черняхівської культури 3-4 ст.н.е., що знаходяться на північно-східній околиці с. Шепіївка та на північний схід від вказаного села, що межують із земельними ділянками, які обробляє ТОВ «Лан Агро» (ЄРДПОУ 36243791), юридична адреса: вул. Революційна, с. Шепіївка, Калинівський район, Вінницька область, встановити факт їх використання та користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
В ході допиту директора ТОВ «Лан Агро» ОСОБА_2 встановлено, що товариство не використовує землі історико-культурного призначення. Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок. Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок. Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України № 459/2011 від 13.04.2011, вказана інспекція (далі - Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Згідно з абз. «а» пп. 1 п. 4 вищевказаного положення Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого поряду набуття і реалізації права на землю. Аналогічні повноваження надано Державним інспекціям сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до абз. «а» пп. 4.1 п. 4 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 770 від 23.12.2011. Наведені повноваження також закріплено статтею 152 Земельного кодексу України. При цьому відповідно до п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України № 459/2011 від 13.04.2011, Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Крім того, відповідно до підпункту 78.1.11. пункту 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом. Відтак, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої перевірки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Тому слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. звернувся до суду з даним клопотанням.
У поданій письмовій заяві слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. підтримав заявлене ним клопотання, просить розглядати клопотання без його участі та без фіксації процесуальних дій за допомогою технічних засобів.
За таких обставин, вважаю, що клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, сторона обвинувачення довела суду наявність достатніх підстав вважати, що для з'ясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства при використанні проектних польових доріг, які знаходяться на території Пиківської сільської ради за межами населеного пункту с. Шепіївка Калинівського району Вінницької області.
Зокрема, слід провести огляд земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме пам'ятки археології - давніх поселень черняхівської культури 3-4 ст.н.е., що знаходяться на північно-східній околиці с. Шепіївка та на північний схід від вказаного села, що межують із земельними ділянками, які обробляє ТОВ «Лан Агро» (ЄРДПОУ 36243791), юридична адреса: вул. Революційна, с. Шепіївка, Калинівський район, Вінницька область, встановити факт їх використання та користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
Під час розслідування кримінального провадження для всебічного, повного та об'єктивного розслідування обставин справи, встановлення дійсних обставин розтрати бюджетних коштів та забезпечення розслідування кримінального провадження виникла необхідність провести позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме пам'ятки археології - давніх поселень черняхівської культури 3-4 ст.н.е., що знаходяться на північно-східній околиці с. Шепіївка та на північний схід від вказаного села, що межують із земельними ділянками, які обробляє ТОВ «Лан Агро» (ЄРДПОУ 36243791), юридична адреса: вул. Революційна, с. Шепіївка, Калинівський район, Вінницька область, встановити факт їх використання та користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 40, 93, 110, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ :
Клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. задовольнити.
Доручити Державній інспекції сільського господарства у Вінницькій області проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме пам'ятки археології - давніх поселень черняхівської культури 3-4 ст.н.е., що знаходяться на північно-східній околиці с. Шепіївка та на північний схід від вказаного села, що межують із земельними ділянками, які обробляє ТОВ «Лан Агро» (ЄРДПОУ 36243791), юридична адреса: вул. Революційна, с. Шепіївка, Калинівський район, Вінницька область, встановити факт їх використання та користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
Встановити строк проведення позапланової перевірки протягом 10 робочих днів, з моменту отримання копії ухвали суду.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала підлягає обов'язковому виконанню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Каращук О.Г.