ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/766/16-а
провадження № 2-а/0285/73/16
12.04.2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Помогаєва А.В., при секретарі Сарган О.А., за участі представника позивача - ОСОБА_1І, позивача- Парій Ю.Ф., представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на призначення пенсії з 29.08.2015 року.
В обґрунтування позову зазначив, що у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років. Однак рішенням комісії відповідача від 27.01.2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на неможливість визначити за поданими документами право на зниження пенсійного віку. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у нього наявні всі документи, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у позові у зв'язку з його необґрунтованістю, оскільки Постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, в т. ч. населені пункти, які відносяться до зони відчуження. Встановити населений пункт чи об`єкт, де позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до довідки, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України від 29.12.2015 року №179/1/4033 неможливо, оскільки в ній зазначено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС без зазначення населених пунктів. Тому визначити право на зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає можливості.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що 30.12.2015 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням комісії УПФУ в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі по розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 7 від 27.01.2016 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Особи, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 8 років.
Особи, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, відповідно до якого до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Відповідно до положень ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Зматеріалів справи вбачається, що позивач у складі військової частини 43187 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в період з 26.12.1986 року по 18.02.1987 року, що підтверджується копіями посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, архівною довідкою Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України, довідкою військової частини 43187.
Крім того, допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили, що вони були мобілізовані до військової частини №43187, у грудні 1986 року та січні 1987 року працювали разом з ОСОБА_3 на території м. Чорнобиль та Чорнобильської АЕС. При цьому ОСОБА_3 виконував роботу водія автомобіля, який перевозив учасників ліквідації у зону відчуження.
З розрахунку, що міститься у пенсійній справі позивача, вбачається, що його загальний трудовий стаж складає 15 років 5 місяців 16 днів.
30.12.2015 року ОСОБА_3 було подано до пенсійного органу усі необхідні документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 26.12.1986 р. по 31.12.1986 р. 6 днів, та у 1987 році 49 днів, він має право на призначення пенсії зі зниженням віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
З урахуванням зменшення, встановленого статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на зменшення пенсійного віку на 10 або на 8 років за різними підставами (кількість відпрацьованих днів у 1986 та 1987 роках).
Згідно паспорту громадянина України ОСОБА_3Ф народився 29.08.1963 року. Таким чином, на момент звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії він досяг віку, з якого може бути призначена пенсія зі зниженням на 10 або на 8 років
Розглядаючи позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії є такими, що не відповідають змісту правовідносин, які виникли між сторонами.
Підставою виникнення спірних правовідносин є акт індивідуальної дії у формі Рішення № 7 від 27.01.2016 року про відмову в призначенні пенсії, яке прийнято відповідачем, як суб'єктом владних повноважень (а.с. 16). Саме оскарження цього акту відповідача є належним способом захисту прав позивача.
Позивачем не заявлено про зміну (уточнення) позовних вимог. З урахуванням предмету спору та обставин справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, а саме визнати протиправним та скасувати вищезазначене рішення комісії відповідача № 7 від 27.01.2016 року.
Вирішуючи питання про час, з якого відповідач зобовязаний призначити пенсію позивачу, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач мав право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років по досягненні віку 50 років, що відбулось 29.08.1913 року або зі зниженням пенсійного віку на 8 років після досягнення віку 52 роки, що відбулось 29.08.2015 року.
Оскільки ОСОБА_3 звернувся із заявою про призначення пенсії лише 30.12.2015 року, то відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він має право на призначення пенсії з дня звернення.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позову в частині призначення пенсії починаючи з 29.08.2015 року та зобовязує відповідача призначити пенсію ОСОБА_3 починаючи з 30.12.2015 року.
Відповідно до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно доданої до позову квитанції позивачем сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн., який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 69-71, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 7 від 27.01.2016 р. комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням, виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Зобовязати Новоград-Волинське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію з 30.12.2015 року зі зниженням пенсійного віку, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У задоволенні позову в частині зобовязання призначити пенсію ОСОБА_3 з 29.08.2015 року - відмовити.
Зобов'язати Новоград-Волинське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати звіт про виконання постанови суду протягом 30 днів з моменту набрання постановою законної сили.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в дохід держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст постанови виготовлено 15.04.2016 року.
Суддя А.В. Помогаєв