ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 502/1295/15-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Балан М.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області на постанову Кілійського районного суду Одеської області від 29 січня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
23 червня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії управління ПФУ в Кілійському районі Одеської області (далі - управління ПФУ) про відмову провести йому перерахунок пенсії з 18.01.2013 року, зобов'язати управління ПФУ в Кілійському районі надати документи на підставі яких не проведений перерахунок пенсії; зобов'язати управління ПФУ в Кілійському районі провести перерахунок пенсії з 18 січня 2013 року; стягнути моральну шкоду у сумі 10 000 грн. за листування з вищестоящими органами влади.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку ОСОБА_2 його неправомірно не переведено з пенсії за віком на пенсію, як ліквідатора аварії на ЧАЕС, з 18 січня 2013 року - з дня його звернення з відповідною заявою.
Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що позивач дійсно звернувся 18.01.2013 року з заявою про проведення перерахунку пенсії, однак не надав довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Зазначена довідка надана позивачем лише 12.02.2015 року, а тому пенсія позивачу перерахована з 01.02.2015 року. В зв'язку з правомірністю дій щодо переведення з одного виду пенсій на іншу та здійснення перерахунку пенсії саме з 01.02.2015р., відповідач просив у позові відмовити.
Ухвалою Кілійського районного суду Одеської області від 4 грудня 2015р. по справі відкрите скорочене провадження.
Постановою Кілійського районного суду Одеської області від 29 січня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, у зв'язку із переглядом судового рішення, прийнятого в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п.2 ст.1832, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
18 січня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до управління ПФУ із заявою про переведення його з пенсії за віком, на пенсію, як ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.
08 квітня 2013 року відповідач повідомив ОСОБА_2 про необхідність надати довідку за період роботи в зоні відчуження з 26.04.1986 по 06.02.1986 року, для проведення відповідного перерахунку (форма 3). Крім того, позивача повідомлено, що відповідачем здійсненні запити до Іванківської центральної районної лікарні та Чорнобильської центральної лікарні щодо надання довідки про заробіток (форма 3) та що у разі надходження довідок його буде повідомлено додатково.
18 жовтня 2014 року позивач звернувся до Одеської державної адміністрації, на що отримав відповідь що обласною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. Одеської обласної адміністрації від 20.11.2014 року (протокол № 8/14) прийнято рішення про видачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 рр., чим підтвердила суму заробітку в 896 крб.17 коп. згідно довідки № 37 від 09.08.2001 року.
12 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою, в якій ставилося питання про підстави неперерахування йому пенсії з 18.01.2013 року, до якої він надав вже нову довідку, отриману від Облдержадміністрації.
Відповідач своїм листом від 23.02.2015 року № 5/В-2 повідомив ОСОБА_2 про перерахунок його пенсії, згідно наданої довідки з 01.02.2015 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду та пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених законом.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 року (далі Закон № 796-XII) або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Приписами ст.49 Закону № 796-XII визначено, що пенсії особам, віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії або додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з ч.3 ст.55 Закону № 796-XII призначення та виплата пенсій особам, які працювали на території радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ст.44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів, для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок № 22-1, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 п.3 Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
Згідно з п.5 даного Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 18.01.2013 року звернувся до управління ПФУ із заявою про переведення його на інший вид пенсії, до якої надав всі необхідні документи, разом із довідкою про заробітну плату в Зоні відчуження, виданою Центральною районною лікарнею Іванівської РДА 09.08.2001 року № 37. З даної довідки вбачається, що заробітна плата позивача за роботу в зоні відчуження склала 896 крб.17 коп.(а.с.6).
08 квітня 2013 року відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що йому необхідно надати довідку за період роботи в зоні відчуження встановленої форми - додаток №3 до Порядку № 22-1.
Враховуючи, що позивачем подана довідка про заробітну плату в зоні відчуження 18.01.2013 року, що не заперечується відповідачем, та тривалість видачі довідки нової форми не залежала від позивача, судова колегія вважає неправомірними дії управління ПФУ щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з дня звернення за таким перерахунком, а саме з 18 січня 2013 року.
За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 1832,197,198,200,205,206 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Кілійського районного суду Одеської області від 29 січня 2016 року - залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: А.В.Крусян