Постанова № 57167616, 12.04.2016, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
916/4305/14
Номер документу
57167616
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2016 р.Справа № 916/4305/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Лисенко В.А.

суддів: Гладишевої Т.Я., Ярош А.І.

При секретарі судового засідання: Молодові В.С.

За участю представників сторін:

від прокуратури ОСОБА_1, посвідчення № 022262 від 30.10.2013р.;

від відповідача ОСОБА_2, за довіреністю № 01-04/41/1 від 02.11.2015р.

Представник Іллічівської міської ради Одеської області у судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю БЛАЗ

на рішення господарського суду Одеської області від 16.02.2016р.

по справі № 916/4305/14

за позовом Прокурора м. Іллічівськ Одеської області в інтересах держави в особі Іллічівської міської ради Одеської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю БЛАЗ

про внесення змін до договору оренди землі

Встановила:

У жовтні 2014 року Прокурор м. Іллічівськ Одеської області в інтересах держави в особі Іллічівської міської ради Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ", в якій просив суд:

- внести зміни до договору оренди землі від 02.08.2010 укладеного між Іллічівською міською радою Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" на земельну ділянку загальною площею 0,8040 га, в тому числі 0,8040 га - землі, які використовуються в комерційних цілях: під проїздами, проходами та площадками, кадастровий номер 5110800000020230018, несільськогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1;

- Пункт 5 договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 213 522,80 грн.

Позовні вимоги, із посиланням на статті 80, 83 Земельного кодексу України, 632, 645, 651, 653, 792 Цивільного кодексу України, статтю 288 Податкового кодексу України, статтю 188 Господарського кодексу України, статті 1,13,21,30 Закону України «Про оренду землі», статті 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», обґрунтовані відсутністю згоди Відповідача на внесення змін до договору оренди у звязку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням господарського суду Одеської області від 16.02.2016р. (головуючий суддя Цісельський О.В.) позов задоволено в повному обсязі. Внесено зміни до договору оренди землі від 02.08.2010р. укладеного між Іллічівською міською радою Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" на земельну ділянку загальною площею 0,8040 га, в тому числі 0,8040 га - землі, які використовуються в комерційних цілях: під проїздами, проходами та площадками, кадастровий номер 5110800000020230018, несільськогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1. Пункт 5 договору викладено в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 213 522,80 грн.» Стягнуто з ТОВ "БЛАЗ" на користь Державного бюджету України 1 218 грн. судового збору.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку про те, що внесення змін у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки.

Крім того, рішення суду обґрунтоване постановою Верховного Суду України від 17.10.2015р. у справі №922/3871/14 якою визначено, що оскільки сторонами у договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то встановлені статтею 288 Податкового кодексу України граничні розміри річної орендної плати за землі відповідних категорій і відповідне рішення органу місцевого самоврядування є підставою для приведення положень договору оренди у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю БЛАЗ звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення повністю.

В апеляційній скарзі відповідач наполягає на тому, що умови Договору оренди землі не містять права орендодавця змінювати ставку орендної плати в односторонньому порядку.

На думку апелянта встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, що укладатимуться з моменту її затвердження, і не є підставою для внесення змін до вже укладеного договору оренди.

В судове засідання, призначене на 12 квітня 2016 року, представник Іллічівської міської ради не з'явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином. Судова колегія розглядає справу за відсутності зазначеного представника, оскільки явка сторін не визнавалась обов'язковою та неявка його у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору.

До початку розгляду справи по суті представником відповідача заявлене клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів відділу держземагенства .

Судова колегія відхилила зазначене клопотання у зв'язку з тим, що зазначені документи не впливають на суть прийнятого судом рішення.

Крім того представником відповідача заявлене клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду по суті адміністративної справи, в якій оскаржується правомірність прийняття відповідного рішення про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.

Судова колегія відхилила зазначене клопотання, тому що стороною не доведено обставин неможливості розгляду даній справи до вирішення пов'язаної з нею справи відповідно до вимог ч.1 ст. 79 ГПК України. На час розгляду справи по суті нормативно грошова оцінка спірної земельної ділянки є існуючої, не скасована, а тому будь які зміни у нормативно грошовій оцінці землі дають сторонам правові підстави для відповідних дій у майбутньому.

Заслухавши пояснення представників сторін присутніх у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, 02 серпня 2010р. між Іллічівською міською радою Одеської області (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" (Орендар) було укладено договір оренди землі, згідно умов п.1. якого, Орендодавець на підставі рішення сесії Іллічівської міської ради від 27.03.2009 року №535/37-V надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5110800000020230018, несількогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Іллічвськ, вул. Перемоги, 1.

Відповідно до п.2. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8040 га, в тому числі 0,8040 га землі, які використовуються в комерційних цілях: під проїздами, проходами та площадками.

Пунктом 5. Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 268 633,16 гривень (два мільйони двісті шістдесят вісім тисяч шістсот тридцять три гривні 16 копійок), з коефіцієнтом індексації за 2009р.

У відповідності до п.8. Договору Договір укладено на 10 років, 27 березня 2019 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж 60 днів до закінчення дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. В іншому випадку Договір оренди землі вважається розірваним.

Зі змісту п.12. Договору вбачається, що розмір орендної плати переглядається у разі:

-зміни умов господарювання, передбачених договором;

-зміни розмірів орендної плати, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

-в інших випадках, передбачених законом.

Умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідної угоди, яка буде невід'ємною частиною цього Договору.

Зміна розміру орендної плати проводиться незалежно від волі сторін цього договору у разі:

-законодавчої зміни ставки орендної плати;

-зміни грошової оцінки земель Іллічівської територіальної громади.

У цьому разі розмір орендної плати змінюється Орендодавцем, а в існуючий договір сторін зміна та доповнення не проводиться.

Відповідно до пункту 26 Договору, Орендодавець земельної ділянки має право:

-вимагати від Орендаря використання земельної ділянки у відповідності з цільовим призначення;

-вимагати забезпечення екологічної безпеки землекористування та родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

-змінювати розмір орендної плати у разі змін відповідно до закону нормативно грошової вартості земельної ділянки та інших мотивів.

Згідно п.32. Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір вирішується у судовому порядку.

На підставі акту приймання-передачі земельної ділянки позивач передав відповідачу, а останній прийняв в строкове платне користування земельну ділянку в строк на 10 років.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.21 Закону України "Про оренду землі" та визначено, що річна орендна за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою встановлених розмірів земельного податку.

Рішенням Іллічівської міської ради №129-VI від 16.12.2011р. затверджено нормативно грошову оцінку земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №30-30-2/537 від 21.08.2013р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 4 213 522,80 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги прокурора направлені на внесення змін до договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з огляду на затвердження Іллічівської міською радою технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову прокурора з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Статтями 626, 628, 629 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Вказаний договір, укладений між сторонами, за своєю правовою природою відноситься до договору оренди землі.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі», ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України «Про оренду землі».

Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).

У даному випадку правовою підставою внесення змін до договору є перегляд нормативно грошовій оцінки землі , що встановлено законом.

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Згідно до ст.20 вказаного закону за результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка, відповідно до ст.23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно із статтею 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Згідно ст.13 Закону України "Про оцінку земель", для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ст. 60 та ч.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Встановлено, що Рішенням Іллічівської міської ради №129-VI від 16.12.2011р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради» вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі Іллічівської міської ради Одеської області та ввести в дію нормативну грошову оцінку земель населених пунктів з 01.01.2012 року.

Зазначене рішення органу місцевого самоврядування є чинним, в установленому законом порядку не скасоване і недійсним не визнавалося, а тому підлягає виконанню.

При цьому, згідно п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Також, відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин", органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, є правомірним висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують вищенаведене, а відтак судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, повно і всебічно дослідив матеріали справи, надав вірну юридичну оцінку обставинам справи та наданим доказам, порушень норм матеріального і процесуального права не допустив, у звязку з чим підстави для скасування або зміни рішення суду та задоволення апеляційної скарги відсутні.

У зв'язку з таким апеляційна скарга залишається без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись cm. cm. 99, 101, 103 п.1, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю БЛАЗ - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Одеської області від 16.02.2016р. по справі № 916/4305/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та відповідно до вимог ст.105 ГПК України і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови підписано 13.04.2016р.

Головуючий суддя В.А. Лисенко

Суддя Т.Я. Гладишева

Суддя А.І. Ярош