Справа № 750/2760/16-а
Провадження № 2-а/750/187/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2016 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Жук М.І., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
21.03.2016 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача з приводу відмови включити до заробітної плати, з якої обчислено його пенсію, призначену відповідно до Закону України Про державну службу матеріальної допомоги; зобовязання відповідача призначити перерахунок та виплату недонарахованої щомісячної пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця, з врахуванням доплати матеріальної допомоги в сумі 16013 грн. 15 коп. починаючи з 23 квітня 2014 року.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні до заробітної плати, з якої обчислено його пенсію, матеріальну допомогу в сумі 16013 грн. 15 коп., яка мала постійний характер і з якої сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що призвело до зменшення розміру пенсії та як наслідок цього до порушення його пенсійних прав.
Ухвалою судді від 14 квітня 2016 року вимоги позивача, в частині оскарження дій відповідача за період з 23.04.2014 року по 20.09.2015 року включно, залишено без розгляду.
12.04.2016 року представник відповідача подав заперечення проти позову. Вважає, що чинне законодавство України не передбачає можливість включення матеріальної допомоги до складу заробітної плати державного службовця, з якої обчислюється пенсія, а тому просив у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку відповідача і з 23.04.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу. Під час обчислення пенсії позивачу не враховано матеріальну допомогу в сумі 16013 грн. 15 коп., оскільки на думку відповідача, матеріальна допомога чинним законодавством України не віднесена до складових заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця.
03 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про включення до розрахунку пенсії вказаної допомоги, при цьому надав довідку про складові заробітної плати, видану 22.02.2016 року Департаментом агропромислового розвитку, проте у задоволенні цих вимог позивача було відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 16.03.2016 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України Про оплату праці заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших видів надбавок.
З системного аналізу наведених норм законодавства вбачається висновок, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 244-2 КАС України є обовязковою для застосування усіма судами України та усіма субєктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.
Додатково слід зазначити, що статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування; а формою довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, матеріальну допомогу включено до інших видів виплат, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.
Як вбачається із копії довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на всі виплати, включені в довідку (зокрема сума матеріальної допомоги) нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що матеріальна допомога, яка виплачувалась позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Таким чином, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у включенні до заробітку для обчислення його пенсії матеріальної допомоги, починаючи з дня звернення з відповідною заявою.
Зазначене є підставою для визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання його включити до заробітку позивача для обчислення пенсії матеріальну допомогу в сумі 16013 грн. 15 коп. і здійснити в звязку з цим донарахування до його пенсії починаючи з 03.03.2016 року.
За таких обставин, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови ОСОБА_2 у включенні до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги в сумі 16013 (шістнадцять тисяч тринадцять) грн. 15 коп. починаючи з 03 березня 2016 року.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові включити до заробітку ОСОБА_2 для обчислення пенсії за віком, призначеної в розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця, матеріальну допомоги в сумі 16013 (шістнадцять тисяч тринадцять) грн. 15 коп. починаючи з 03 березня 2016 року.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати по справі в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя