Справа 688/1581/16-а
№ 2-а/688/42/16
Постанова
Іменем України
11 квітня 2016 року м. Шепетівка
СуддяШепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Огороднік І.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1, звернулась до суду з адміністративним позовом до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі Управління) посилаючись на те, що з 15.01.2009 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 16.08.2011 року перейшла на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія їй призначена у розмірі 85% від суми заробітної плати.
26.02.2016 року, ОСОБА_1, звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 24.02.2016 р, №К-246/0-217/19-16 про заробітну плату видану Управлінням Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням на пенсію, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 року "Про державну службу" і здійснити перерахунок розміру її пенсії з урахуванням "Інших виплат", на які нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, Управління листом №2840/04 від 12.03.2016 року, відмовило ОСОБА_1, в перерахунку пенсії з врахуванням вище вказаної довідки, посилаючись на ст. 33 Закону України "Про державну службу".
ОСОБА_1, вважає, надану її відмову Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області неправомірною.
Представник відповідача у встановлений ч. 3ст. 183-2 КАС Українистрок подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, не передбаченіст.33 Закону «Про державну службу»як складові заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ч.4ст. 183-2 КАС Україниу разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цьогоКодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Розглянувши подане відповідачем заперечення приходжу до висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 15.01.2009 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 16.08.2011 року перебуває на пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
У частині 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6ст.33 цього Законудержавним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.2ст.33 цього Законудержавним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно дост. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Крім того,ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІврегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ст. 41 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
26.02.2016 року позивач звернулася із заявою до управління з проханням здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до довідки про заробітну плату №К-246/0-217/19-16 від 24.02.2016 року.
Відповідно до листа Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2840/04 від 12.03.2016 року,позивачці відмовлено у проведенні такого перерахунку з огляду на те, що такі виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Таким чином, оскільки на суми вказаних виплат нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що зазначені виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру її пенсії.
Дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачки сум премій та інших виплат (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника), на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування є неправомірними.
За наведених обставин, ОСОБА_1, слід здійснити перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №К-246/0-217/19-16 від 24.02.2016 року.
Так, відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нарахування пенсії, перерахунок пенсії та її виплата здійснюється з часу звернення особи за таким перерахунком та виплатою.
Оскільки ОСОБА_1, звернулася до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії 26 лютого 2016 року, суд вважає, що перерахунок пенсії необхідно здійснити з 26 лютого 2016 року.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що право позивачки на пенсійне забезпечення порушене і підлягає захисту шляхом визнання протиправним рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу», в розмірі 85% сум заробітної плати, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 26 лютого 2016 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії, включивши до складових заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премій та інших виплат (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника).
Відповідно дост. 94 КАС Українисудові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст.10,11,70,71,86,160-163,186 КАС України, суд,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невключення в перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій та інших виплат.
Зобов'язати Шепетівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з26 лютого 2016 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу,надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій та інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії виходячи з розрахунку 85% від середнього заробітку, та з яких сплачено страхові внески, заявлених довідкою від 24 лютого 2016 року, №К-246/0-217/19-16, з урахуванням фактично отриманих сум.
Присудити ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Огороднік І.В.