Постанова № 57159004, 11.01.2016, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
492/1718/15-а
Номер документу
57159004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 492/1718/15-а

Провадження №2а/492/7/16

У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2016 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Крутової О. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.12.2015 р. ОСОБА_1 (далі за текстом позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі за текстом УПФУ в Арцизькому районі Одеської області, відповідач) про визнання неправомірним рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років і зобовязання її призначити, на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з часу звернення до УПФУ.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до трудової книжки, він має спеціальний стаж роботи не менше 25 років 6 місяців в закладах охорони здоровя на посадах середнього медичного персоналу, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 р. (далі за текстом Перелік).

18.08.2015 р. позивач звернувся до УПФУ із заявою по призначенню пенсії за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я при наявності спеціального стажу, однак від 04.09.2015 р. за рішенням №40 відповідач відмовив в призначені пенсії, оскільки не виконуються вимоги п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: період роботи з 01.04.1989 р. до 31.03.1999 р. на посаді диспетчера швидкої допомоги Арцизької центральної лікарні (далі за текстом Арцизька ЦРЛ) не можливо зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Оскільки посада диспетчера швидкої допомоги відсутня у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 р. Відповідно до рішення УПФУ в Арцизькому районі Одеської області, спеціальний стаж позивача склав 18 років 8 місяців 6 днів, що менше ніж 25 років 6 місяців.

Позивач вважає, дії відповідача неправомірними і просить суд зобовязати УПФУ в Арцизькому районі Одеської області призначити пенсію з 18.08.2015 р., відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», включаючи до стажу вислугу років у період роботи з 01.04.1989 р. до 31.03.1999 р. на посаді диспетчера швидкої допомоги Арцизька ЦРЛ.

Ухвалою суду від 10.12.2015 р. відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії (а. с. 24).

Відповідач 04.01.2016 р. подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову (а. с. 26 28). В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Переліком, затвердженого КМУ №909 від 04.11.1993 р., передбачено, що право на пенсію за вислугу років, незалежно від віку, мають зокрема, працівники охорони здоровя за наявності спеціального стажу роботи не менше ніж 25 років 6 місяців в закладах і установах охорони здоровя, незалежно від форми власності або відомчої належності цих закладів і установ. На думку відповідача, посада диспетчера швидкої допомоги, на якій працював позивач у період з 01.04.1989 р. до 31.03.1999 р., - не відноситься до посад середнього медичного персоналу, що має право на пенсію за вислугу років, з посиланням на затверджену номенклатуру спеціальностей середніх медичних працівників, відповідно до наказу Міністерства охорони здоровя №146 від 23.10.1991 р. Відповідач просить адміністративний позов залишити без задоволення, вважає вимоги позивача не обгрунтованими, дії УПФУ в Арцизькому районі Одеської області цілком законними, що відповідають вимогам чинного законодавства.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії є конституційним правом громадянина України.

Згідно ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі за текстом КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що 18.08.2015 р. позивач звернувся до УПФУ в Арцизькому районі Одеської області із заявою про призначення пенсії за вислугу років, як працівнику охорони здоров`я.

Відповідач рішенням №40 від 04.09.2015 р. відмовив позивачу у призначені пенсії за вислугу років, мотивуючи тим, що відсутній спеціальний стаж роботи не менш ніж 25 років 6 місяців (а. с. 20. 21).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р., пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Статтею 52 вказаного Закону передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники охорони здоров'я.

В п. «е» ст. 55 даного Закону визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Як вбачається з матеріалів справи, в 1986 році позивач отримав диплом медичного училища серії КТ №693908 за спеціальністю: медична сестра (а. с. 7).

Відповідно до копії трудової книжки, з 11.08.1986 р. по 31.07.2015 р. позивач розпочав трудову діяльність і закінчив у закладах охорони здоровя (а. с. 5, 6).

Зі змісту довідки №01-10/818 від 19.08.2015 р., виданої Арцизькою центральною районною лікарнею вбачається, що ОСОБА_1 прийнята на посаду завідуючої ФП села Василівка з 17.10.1988 р., на підставі наказу №78 від 13.10.1988 р.; звільнена з посади медичної сестри диспетчера по прийому та передачи викликів відділення швидкої допомоги з 31.03.2014 р., на підставі наказу №13 (а. с. 8).

Відповідно до уточнюючий довідки №01-10/1105 від 09.11.2015 р., виданої посадовою особою Арцизької центральної районної лікарнї, зі змісту вбачається, що ОСОБА_1 за період робот из 01.04.1989 р. по 31.03.1999 р. займала посаду диспетчера (фельдшер, медична сестра, акушерка) відділення швидкої допомоги. Посаду диспетчера видділення швидкої допомоги обов'язково повинні були займати працівники з середньою медичною освітою за кваліфікацією фельдшер, медична сестра, акушерка. Таким чином, позич працював та отримував заробітну плату як середній медичний працівник (а. с. 9).

Посилання відповідача на те, що посада диспетчера швидкої допомоги не зараховується до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років є безпідставним, оскільки згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення пенсії за вислугу років має значення стаж роботи в закладі охорони здоров`я за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Посади лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад), які працюють у лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, санаторно-епідеміологічних закладах, діагностичних центрах включено до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою №909 Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи - є трудова книжка.

Враховуючи записи у трудовій книжці позивача, який працював з 11.08.1986 р. по 01.04.1999 р. в Арцизькій районній лікарні, яка є акредитованим комунальним закладом Міністерства охорони здоровя України, суд вважає, підставним зарахування до спеціального стажу, період роботи з 01.04.1989 р. по 31.03.1999 р. - на посаді середнього медичного персоналу, в якості диспетчера (фельдшера, медичної сестри, акушера) відділення швидкої допомоги Арцизької ЦРЛ.

Згідно ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії УПФУ в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років, на підставі рішення №40 від 04.09.2015 р. - є протиправними, тому відповідачу необхідно призначити позивачу пенсію з дня її звернення за пенсією, тобтоз 18.08.2015 р.

Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 487,20 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

На підставі ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 51, 52, 55, 62, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст. 71, 94, 158 163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (06.03.1968 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови у призначенні та нарахуванні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (06.03.1968 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області призначити, нарахувати і виплачувати ОСОБА_1 (06.03.1968 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за вислугу років, з часу звернення за її призначенням, тобто з 18.08.2015 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (06.03.1968 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у сумі 487,20 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання її копії, з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя О. М. Крутова