Постанова № 57150240, 04.04.2016, Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
138/3058/15-а
Номер документу
57150240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 138/3058/15-а

Провадження №:2-а/138/1/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонним суд Вінницької області в складі:

головуючого, судді Цибульського О.Є.,

з участю: секретаря Спічко А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Молоканова П.М.,

третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії 6 скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району від 25.09.2015, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду з позовом до Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії 6 скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району від 25.09.2015, посилаючись на те, що 09.02.2010 позивачем було придбано нежитлові будівлі господарського двору, що розташовані по АДРЕСА_1 Могилів-Подільського району Вінницької області та отримано свідоцтво про право приватної власності. Згідно викопіювань з чергового кадастрового плану Яришівської сільської ради, засвідченим в.о. начальника управління Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі, земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна позивача є господарським двором. Тобто ОСОБА_5 належить 100% нерухомого майна, що відведене під господарський двір і має першочергове та пріоритетне право на землі під ним. Рішенням 37 сесії 5 скликання від 14.04.2010 Яришівська сільська рада вирішила надати ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, орієнтовною площею 3,35 га, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що є його власністю, і яка розташована в АДРЕСА_2. Земельна ділянка належить до земель сільського господарського призначення. В подальшому позивач звернувся до Яришівської сільської ради із заявою про надання йому земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства, однак рішенням № 1605 40 сесії 5 скликання від 26.08.2010 Яришівської сільської ради було вирішено не надавати ОСОБА_5 вказану вище земельну ділянки для ведення особистого сільського господарства. Того ж дня, рішенням № 1607 40 сесії 5 скликання Яришівської сільської ради від 26.08.2010 було повторно вирішено надати ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, орієнтовною площею 3,35 га, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що є його власністю, і яка розташована в АДРЕСА_2. Земельна ділянка належить до земель сільського господарського призначення (господарський двір - тваринницькі ферми). На підставі вказаних вище рішень, позивачем 26.06.2013 було замовлено у Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру проект землеустрою щодо відведення земель, що розташовані під господарським двором за адресою: Вінницька області, АДРЕСА_1».

Проте, рішенням 38 сесії 6 скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району від 25.09.2015 було надано з господарського двору по АДРЕСА_1, згідно заяв ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 земельні ділянки орієнтованою площею 0,5 га. Тобто, своїм рішенням Яришівська сільська рада надала дозвіл на виготовлення технічної документації на одну й ту ж саму земельну ділянку позивачу та через деякий час ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3

А тому, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення 38 сесії 6 скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області від 25.09.2015, а саме: №569 «По надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_6», № 574 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_4», та № 576 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3» та стягнути з відповідача судові витрати.

Позивач ОСОБА_5 та його представник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримали викладене у позовній заяві, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача - Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області Молоканов П.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, так як оскаржувані рішення прийняті сільською радою правомірно відповідно до вимог діючого земельного законодавства.

Представник третьої особи ОСОБА_6 - ОСОБА_7, треті особи ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що позивач по справі її чоловік. Її чоловіку на праві власності належать нежитлові будівлі господарського двору, що розташовані по АДРЕСА_1 Вона також неодноразово зверталась в Яришівську сільську раду по питанню надання спірної земельної ділянки, однак їй було відмовлено.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що вона є сільським головою Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області. Оскаржувані рішення прийняті сільською радою, оскільки за п'ять років позивач так і не виготовив технічної документації на спірну земельну ділянку, за земельну ділянку плата до бюджету не надходила.

Заслухавши учасників процесу, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується, зокрема, принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Крім того, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Вказані приписи закріплені ч. 3 ст. 2 КАС України.

Як зазначено у позові та підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, ОСОБА_5 придбав нежитлові будівлі господарського двору, що розташовані по АДРЕСА_1 Земельна ділянка, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна належного позивачу є господарським двором. Дана обставина підтверджується актом перевірки дотримання санітарного законодавства від 07.04.2010 та довідкою № 607 від 27.11.2015 виданою Управлінням Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі Вінницької області (а.с.7,36,37).

Окрім того, згідно викопіювання з чергового кадастрового плану Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району, земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення - не сільськогосподарські угіддя, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна ОСОБА_5 є господарським двором (а.с.13).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Як вбачається з п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до положень ст. 120 ЗК України, особі, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду переходить у власність або на праві оренди земельна ділянка, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, у встановленому законом порядку.

Згідно ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як слідує з положень статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого вдування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Рішенням 37 сесії 5 скликання від 14.04.2010 Яришівська сільська рада надала ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, орієнтовною площею 3,35 га, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що є його власністю, і яка розташована в АДРЕСА_2. Земельна ділянка належить до земель сільського господарського призначення (господарський двір - тваринницькі ферми).

Тому, в подальшому позивач звернувся до Яришівської сільської ради із заявою про надання йому земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням № 1605 40 сесії 5 скликання від 26.08.2010 Яришівської сільської ради було вирішено не надавати ОСОБА_5 вказану вище земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства. Однак, того ж дня, рішенням № 1607 40 сесії 5 скликання Яришівської сільської ради від 26.08.2010 було повторно вирішено надати ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, орієнтованою площею 3,35 га, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що є його власністю, і яка розташована в АДРЕСА_1 Земельна ділянка належить до земель сільського господарського призначення (господарський двір - тваринницькі ферми) (а.с.8,9).

Зважаючи на вказані рішення, ОСОБА_5 26.06.2013 замовив у Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру, проект землеустрою щодо відведення земель, що розташовані під господарським двором за адресою: Вінницька область, АДРЕСА_1». Дана обставина підтверджується договором про виконання робіт з розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншими матеріалами справи (а.с.10-12).

Однак, Яришівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області рішеннями 38 сесії 6 скликання від 25.09.2015 вирішила надати з господарського двору, по АДРЕСА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, на підставі їхніх заяв, земельні ділянки, орієнтованою площею 0,5 га. Дана обставина підтверджується довідкою № 1304 від 16.11.2015 виданою виконавчим комітетом Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області та оскаржуваними рішеннями № 569, №574, № 576 від 25.09.2015 Яришівської сільської ради 38 сесії 6 скликання (а.с.14,39-41).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 ЗК країни. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 ЗК України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 ЗК України.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

-надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

-формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору ст. 123 ЗК України.

Проте, згідно ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Враховуючи вище викладене, а також те, що оскаржувані рішення винесені без відома позивача у його відсутність, хоча в даному випадку він був заінтересованою особою, суд вважає, що оскаржувані рішення сільської ради не відповідають приписам земельного законодавства України, та були прийняті без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто є протиправними, а тому підлягають скасуванню. Зважаючи на вказані обставини, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст.2, 118, 120, 122, 123, 134, 152 ч. 2 ЗК України, п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 9, 71, 86, 159, 161 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення 38 сесії 6 скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області від 25.09.2015, а саме: №569 «По надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_6», № 574 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_4», та № 576 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3».

Стягнути з Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області (вул. Леніна, 19, с. Яришів, Могилів-Подільського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04326879) на користь ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, понесені ним витрати зі сплатою судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови судом.

Суддя: