Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"08" вересня 2009 р. № 2а- 38313/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Когут Н.М.,
за участю:
представника позивача Снєжко, Ю. М., діє на підставі довіреності від 06.04.2009 року за № 07-328/636;
представника позивача - Шкирида Л. Ю., діє на підставі довіреності від 06.04.2009 року, за № 07-328/636;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків плюс» про стягнення адміністративно - господарських санкції та пені ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив суд стягнути з ТОВ «Караван Харків Плюс» на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 124800,00 грн., та пеню у сумі 648,96 грн. Загальна сума становить 125448,96 грн.
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. За 12 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2009 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 124800,00 грн. Сума заборгованості своєчасно не сплачена, тому розмір пені на суму заборгованості складає 648,96 грн.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на наступне. На виконання вимог ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ, наказом директора ТОВ «Караван Харків плюс» за № 2037/1 від 08.01.2008 р. на підприємстві були створені робочі місця з перевагою працевлаштування на них осіб, які мають інвалідність. Також, до Центру зайнятості Комінтернівського району м. Харкова товариством надавалась звітність про наявність вакансій за формою № З-ПН, в місцевих засобах масової інформації (газетах: «Трудоустройство Харьков», «Харьков-Реклама», «Город-Информ», «ВСЕ», «Из рук в руки», «ХК», «Премьер») товариством систематично розміщувались оголошення із запрошенням на працевлаштування, у тому числі на робочі місця, призначені для інвалідів. Таким чином, на думку представника відповідача, товариством були вжиті всі можливі заходи по забезпеченню працевлаштуванню інвалідів. Звернень від громадян, які мають інвалідність, протягом 2008 року не надходило.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідачем було подано до Харківського обласного відділення фонду соціального страхування уточнений звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, у якому було вказано адміністративно господарські санкції за незайняті робочі місця в розмірі 124800,00 грн. (а.с. 59). Звіт підписаний директором ОСОБА_1 та головним бухгалтером ОСОБА_2. Таким чином заборгованість є узгодженою.
Відповідно до розрахунку встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача складає 357 осіб, на підприємстві у 2008 р. працює 2 інваліди фонд оплати праці штатних працівників у 2008р. складає 3712800 грн., сума адміністративно господарських санкцій розрахована позивачем за невиконання відповідачем нормативу створення робочих місць для інвалідів складає 124800,00 грн., пеня 648,96 грн. (а.с. 60).
Згідно статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік , а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Таким чином норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідача становить 14 осіб, з урахуванням працевлаштування інвалідів на підприємстві в кількості 2 осіб, кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів становить 12 одиниць.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, яка діє на цей час в редакції Закону України від 06.10.2005 року № 2960-ІУ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримується за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Посилання представника відповідача на відсутність у підприємства коштів для сплати адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у 2008 році не можуть бути взяті до уваги судом, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Згідно з ч. 5 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що Закон не ставить в залежність сплату санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а визначає лише порядок сплати штрафних санкцій.
Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обовязку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Посилання відповідача, що наказом директора ТОВ «Караван Харків плюс» за № 2037/1 від 08.01.2008р. (а.с. 18) на підприємстві були створені робочі місця з перевагою працевлаштування на них осіб, які мають інвалідність та надання оголошень щодо вакансій на зазначені в наказі посади суд не приймає до уваги виходячи з наступного.
Наказ про створення робочих місць з переважним правом працевлаштування осіб, які мають інвалідність від 08.01.2008р. за №2037/1 є документом для внутрішнього використання і визначає пріоритетність працевлаштування на них осіб, які мають інвалідність, в той час, як в оголошеннях на зазначені в ньому пріоритетні посади не йдеться про наявність вакансій саме для інвалідів. Зазначені заходи взагалі не передбачені законодавством. В той час як обовязковим є подання звітів до Центру зайнятості про наявність вакансій по формі 3-ПН. З наданого відповідачем звіту за станом на 14. 04. 2008 року (а. с. 19) вбачається, що ТОВ «Караван Харків плюс» не вказує про наявність вакансій на підприємстві саме для інвалідів. Доказів подання звітів за інші період, виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць та створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм не надано.
Крім того, згідно довідки Харківського міського районного центру зайнятості (а.с. 12) ТОВ «Караван Харків Плюс» вакансії до центру зайнятості не надавались.
Згідно із вимогами до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої па повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідачем не було своєчасно сплачено адміністративно господарські санкції на суму 124800,00 грн., внаслідок чого було нараховану пеню в розмірі 648,96 грн.
Вказана заборгованість на теперішній час залишається несплаченою.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 18, ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 №875-ХІІ, ст.ст. 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків плюс»про стягнення адміністративно - господарських санкції та пені задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван ХарківПлюс» (код: 34333233, місцезнаходження: вул. Тарасівська, 3, м. Харків, 61068) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (місцезнаходження: Держпром, 1 підїзд, к. 16, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022, банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області, рахунок: 31219230700003, МФО 851011, код 24134567) суму боргу в розмірі 125448,96 (сто двадцять пять тисяч чотириста сорок вісім грн. 96 коп. ) грн. втому числі: адміністративно господарські санкції у сумі 124800,00 грн. та пеню в сумі 648,96 грн.
3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 09 вересня 2009 року
Суддя Тацій Л.В.