Справа № 209/6001/14-а
Провадження № 6-а/209/2/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" квітня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Решетник Т.О.
при секретарі Петропольській М.О.,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення,
ВСТАНОВИВ:
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області ОСОБА_1 звернулась до суду з поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок виконання постанови суду, на підставі якої Дніпровським районним суд м. Дніпродзержинська видано виконавчий лист №209/6001/14-а від 22.10.2015 року, із зобовязання ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області на стягнення з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 кошти за здійсненим перерахунком в сумі 4725,00 грн.
В обґрунтування заяви зазначив, що в провадженні відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області перебуває виконавче провадження № 49614561, з виконання виконавчого листа №209/6001/14-а від 22.10.2015 р., що видав Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська про: зобовязання ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2014 рік, з розрахунку мінімальної заробітної плати, встановленої на відповідний період, за вирахуванням виплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за вищевказаний період. Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк для його самостійного виконання не виконано в цілому. Тобто боржником виконано рішення лише у частині здійсненні перерахунку доплати допомоги, відповідно чого нарахована сума недоплаченої допомоги за рішенням суду складає 4725,00 грн., але зазначені кошти не перераховано. У звязку з тим, що резолютивна частина вказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобовязального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, державний виконавець не має можливості арештувати відповідний реєстраційний рахунок в органі Держказначействі із подальшим списанням коштів і погашення заборгованості перед стягувачем. Посилаючись на вказані обставини, державний виконавець на підставі ст. 36 Закону України Про виконавче провадження просив змінити спосіб і порядок виконання постанови суду.
У судове засідання представник заявника - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області не з'явився, у поданому до суду поданні заявлено клопотання про розгляд справи без участі державного виконавця.
Позивач ОСОБА_3 та представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Вивчивши подання, додані до нього матеріали та матеріали цивільної справи, суд вважає, що подання державного виконавця не підлягає задоволенню.
Суд встановив, що згідно постанови Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська від 18.12.2014 року дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області по відмові в перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах нижчих ніж передбачено ст. 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2014 рік визнано протиправними. Зобовязано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2014 рік, з розрахунку мінімальної заробітної плати, встановленої на відповідний період, за вирахуванням виплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за вищевказаний період.
Ухвалою Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду від 21.08.2015 року апеляційна скарга ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області на постанову Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська від 18 грудня 2015 року у справі № 209/6001/14-а повернуто заявнику.
На підставі зазначеної постанови суду, Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська 22.10.2015 року було видано виконавчий лист №209/6001/14-а, який було подано стягувачем на виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області.
19.11.2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_4 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № ВП 49614561, згідно вказаного виконавчого листа.
З матеріалів справи вбачається, що згідно листа ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті ради від 04.02.2016 року, на виконання постанови Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 18 грудня 2014 року по справі № 209/6001/14-а, управлінням праці та соціального захисту населення здійснено перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, з обовязковим виключенням вже отриманої щорічної допомоги за вказаний період відповідно до ст.48 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2014 рік у сумі 4725,00 грн.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії (п.2 ч.2 ст.162 КАС України).
Враховуючи, що згідно ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено лише, що стягнення коштів за яким боржником є державний орган здійснюється Державною казначейською службою України в межах бюджетних призначень, а в межах адміністративної справи, по якій 18.12.2014 р. було винесено постанову, стягнення коштів з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області не було предметом розгляду, то виконавчий документ не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у звязку з тим, що рішення прийнято про зобовязання вчинити дії, а не про стягнення коштів. Крім того, під час розгляду справи ані позивач, ані відповідач, ані суд не проводили розрахунок суми належної позивачеві соціальної допомоги за спірний період, а тому, заміна способу виконання постанови із зобовязання виплатити зазначену щорічну допомогу на оздоровлення на стягнення конкретної суми цієї допомоги, є фактичною зміною постанови від 18.12.2014 р. по суті та вирішення питань, що не були предметом дослідження судами всіх інстанцій при розгляді справи.
Державний виконавець у своєму поданні фактично просить змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті, що віднесено до компетенціїї адміністративних судів апеляційної та касаційної інстанцій (ст.198, 223 КАС України).
Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Отже, виконання постанови фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Аналогічний висновок було зроблено Верховним Судом України при винесені 17.02.2014р. постанови по справі № 21-622а14.
Таким чином, подання державного виконавця про зміну чи встановлення способу і порядку виконання постанови Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 18 грудня 2014 року у справі № 209/6001/14-а не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови суду по адміністративній справі № 209/6001/14-а за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про встановлення, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат щорічної допомоги на оздоровлення за втрату здоров'я по інвалідності, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ухвала може бути оскаржена через Дніпровський районний суд м Дніпродзержинська до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Т.О. Решетник