Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 березня 2016 р. № 820/454/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції, в якому просить суд зобов'язати Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження дитини ОСОБА_4, зареєстрованому за № 2160 від 01.07.2005 року шляхом внесення виправлення в графі батько дитини з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до вимог чинного законодавства звернулась за місцем свого проживання із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції міста Харкова з проханням внести зміни до актового запису про народження № 2160, складеного 01.07.2005 року щодо її сина, який в свідоцтві про народження зазначений як ОСОБА_2: змінити власне ім'я батька "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2". Відповідач відмовив у внесенні зазначених змін, склавши висновок від 27.10.2015 року, в якому зазначив, що не може внести зміни до актового запису, у зв'язку з відсутністю документу, який підтверджує правопис власного імені заявника. На думку позивача відмова у внесені змін до актового запису є безпідставною та нормативно необґрунтованою.
Позивач в судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином та своєчасно. 30.03.2016 через канцелярію суду надала клопотання про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити (а.с. 27).
Відповідач, в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.14.03.2016 через канцелярію суду надано письмові заперечення, в яких відповідач зазначив, що він є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки перший примірник актового запису цивільного стану про народження сина позивача зберігається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції, а тому вважає, що певні дії щодо даного запису може вчиняти тільки відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції. Крім того, просив розглядати справу без його участі. (а.с. 26)
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодекс судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, яка є матір'ю неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлень та анулювань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, звернулася за місцем свого проживання із заявою до відповідача з проханням внести зміни до актового запису про народження № 2160, складеного 01.07.2005 щодо її сина, а саме: в графі батько дитини зазначити власне ім'я батька "ОСОБА_2", замість "ОСОБА_2".
На підтвердження правильності написання власного імені батька позивач надав до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції:
- копію паспорту заявника ОСОБА_2 НОМЕР_1, виданого Посольством Турецької Республіки в Києві 20.05.2011;
- копія посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_2, виданої УГІРФО УМВС України в Харківській області 21.02.2007;
- копія свідоцтва про народження сина заявника ОСОБА_4 НОМЕР_3 від 01.07.2005, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції;
- копія актового запису про народження сина заявника № 2160 від 01.07.2005, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції;
- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження сина заявника;
- копію квитанції про сплату держмита; (а.с. 9).
27.10.2015 на заяву про внесення змін до актового запису та виготовлення нового свідоцтва про народження дитини позивач отримав від Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції висновок про відмову у внесенні змін до актових записів про народження , оскільки неможливо змінити власне ім'я батька "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2" в актовому записі про народження сина заявника № 2160 від 01.07.2005, складеному відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції, у зв'язку з відсутністю документу, який підтверджує правопис власного імені заявника (а.с. 9).
При реєстрації народження дитини позивача міським відділом реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції зроблено відповідний запис № 2160 від 01.07.2005 та видано свідоцтво про народження (а.с. 7).
Як вбачається зі свідоцтва про народження ОСОБА_4 , міським відділом реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції при заповненні документу допущено помилку, а саме: в графі "ім'я та "по-батькові" "ОСОБА_2", хоча правильним є зазначення в графі "ім'я та "по-батькові" "ОСОБА_2" (а.с. 7).
З копії свідоцтва про шлюб (а.с.6), вбачається, що прізвище батька дитини "ОСОБА_4", "Ім'я батька" - "ОСОБА_2".
Судом встановлено, що в паспорті Турецької Республіки чоловіка позивачки та в перекладі з турецької мови на українську ім'я батька зазначено, як "ОСОБА_2" (а.с. 32-33).
З копії посвідки на постійне місце проживання також встановлено, що ім'я батька дитини значиться як ОСОБА_2 (а.с. 31).
А отже, суд доходить висновку, що повивачем у повній мірі підтверджено вірність написання ім'я батька, як "ОСОБА_2".
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VІ (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст. 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 ст. 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до ст. 26 Закону дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх зносин України та/або до суду.
Відповідно до положень п.1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5, визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Положеннями пункту 2.1 зазначених Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.
Відповідно до вимог п. 1.10 вищевказаних правил Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Приписами п.2.12. встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
З матеріалі справи вбачається, що у висновку про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану відповідач заначив, що підставою для відмови у внесені змін слугувало, те, що між Турецькою Республікою та Україною відсутній договір про правову допомогу, а тому немає можливості одержати документ про народження заявника, який народився у м. Кіліс, Турецька Республіка від компетентних органів турецької Республіки. Таким чином, відсутні документи, які підтверджували власне ім'я батька.
Згідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Положеннями п.п. 2.16.7. п. 2.16 вказаних Правил передбачено, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
Згідно ст. 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.
Враховуючи надані позивачем до суду документів на підтвердження вірності написання ім'я батька дитини позивачки, суд приходить до висновку, про відсутність правових підстав для відмови заявнику у внесені змін в свідоцтво про народження дитини.
Крім того, представник відповідача у своїх письмових запереченнях посилається на той факт, у зв'язку з тим, що перший примірник актового запису цивільного стану про народження сина позивача ОСОБА_4 зберігається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції, тому певні дії може вчиняти тільки останній.
Суд не погоджується з твердженнями представника відповідача через наступне.
Вивчивши посвідку на постійне проживання в Україні батька дитини, судом встановлено, що сім'я позивачки проживає за адресою: АДРЕСА_1.
З урахуванням норм ч.ч. 3, 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд зазначає, що вносити зміни до актів цивільного стану належить до компетенції Дзержинського відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, тобто за місцем проживання сім'ї позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що, право позивача на звернення з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника надано позивачу приписами Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", який саме і покликаний регулювати дані правовідносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 71 КАСУ зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням норм пп.2 п.2.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793, суд зазначає, що вносити зміни до актів цивільного стану належить до компетенції Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції, тобто за місцем реєстрації заявника.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач - Дзержинський відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції жодними чином не довів правомірності своїх дій щодо відмови у внесені змін до актового запису цивільного стану.
А тому, виходячи з положень вищевказаних статей Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VІ та норм Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793, судом вбачається, що позовні вимоги позивача про внесення зміни в актовий запис про народження дитини ОСОБА_4, зареєстрованому за № 2160 від 01.07.2005 року шляхом внесення виправлення в графі батько дитини з ОСОБА_2 на ОСОБА_2, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вище наведене, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження дитини ОСОБА_4, зареєстрованому за № 2160 від 01.07.2005 року шляхом внесення виправлення в графі батько дитини з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.М. Тітов