Постанова № 57139067, 12.04.2016, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
372/741/16-а
Номер документу
57139067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/741/16-а

Провадження № 2-а-29/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

12 квітня 2016 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом до Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити їй перерахунок належної пенсії на день звільнення. Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 27.12.1993 року по 30.12.2013 року працювала на державній службі в Обухівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області. Стаж державної служби становить 20 років і 5 днів. На пенсійному обліку перебуває з 01.04.2012 року і отримує пенсію згідно статті 37 ЗУ «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця. Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (01.12.2011 року по 30.11.2013 року), проте у складові заробітної плати не враховано суду індексації заробітної плати, суму матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань. 02.03.2016 року позивач звернулася до Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», на що 10.03.2016 року тримала відмову, яка була обґрунтована тим, що оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та незазначена в переліку складових заробітної плати, тому вона не була врахована при призначенні пенсії та відповідно з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до ЗУ «Про державну службу», таким чином раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважаючи відмову Обухівського обєднання управління Пенсійного фонду України Київської області в здійсненні перерахунку належної пенсії на день звільнення неправомірною, позивач була змушена звернутися за захистом прав на пенсійне забезпечення до суду.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач подав свої заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог в звязку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та незазначена в переліку складових заробітної плати, і відповідно вона не була врахована при призначенні або ж перерахунку пенсії, а також повідомляє, що з 01.04.2015 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого, у разі неприйняття до 1.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Станом на 02.03.2016 року, тобто на дату звернення позивача за перерахунком, відсутнє будь-яке законодавче закріплення порядку та умов перерахунку пенсій по державній службі, а відтак з 01.06.215 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» не призначаються, а призначені пенсії до 01.06.2016 року не перераховуються.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених сторонами обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Обухівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 01.04.2012 року та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу».

02.03.2016 року позивач звернулася до Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», який був прийнятий на час призначення пенсії у розмірі 80%, так як її стаж до виходу на пенсію на державній службі склав 20 років і 5 днів.

10.03.2016 року позивач від Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області отримала відповідь № 26/Г-04, в якій відмовив у перерахунку пенсії за відсутності підстав для такого перерахунку.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 37 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ" (далі - Закон № 432-ІV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться за зверненням (заявою) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особі на підставі представлених документів. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, щоперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч.2 ст. 38, ч.3 ст. 42 і ч.5 ст. 48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, але перерахунок має бути здійснений не з 02.03.2016 року, а з 01.03.2016 року.

Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» статтями 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», статтями 158 -163, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського обєднання управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення, суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати заробітну плату для перерахунку пенсії неправомірними.

Зобовязати Обухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на день звільнення, тобто на 01.01.2014 року у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення 8364,42 грн., суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем 900,00 грн. та індексацію заробітної плати 11986,96 грн. за 24 календарні місяці роботи при звільненні та здійснити відповідні виплати.

Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2016 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя ОСОБА_2