Справа №295/3677/16-а
Категорія 87
2-а/295/123/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Кузнєцов Д.В., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом у порядку адміністративного судочинства в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у виплаті в повному обсязі щомісячної державної адресної допомоги та у проведенні позивачу індексації пенсії; зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 індексацію пенсії починаючи із 07.10.2009 року; стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на користь позивача недоотриману щомісячну державну адресну допомогу в розмірі 6 931,00 грн. та зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати щомісячну державну адресну допомогу відповідно до п.2 постанови КМУ "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" від 26 березня 2008 p. № 265 в розмірі встановленому на день виплати.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Суддею встановлено, що постановою Печерського районного суду м. Києва від 01 серпня 2012 року у справі №2-а-150/12, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2013, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира прийняти у ОСОБА_1 необхідні документи для призначення та нарахування пенсії за віком та зобов'язано призначити й виплачувати ОСОБА_1, який постійно проживає за межами України, пенсію за віком із 30.11.2011 року за межі України в Сполучені Штати Америки.
На виконання вказаного рішення суду відповідачем призначено пенсію позивачу за віком з 30.11.2011 в розмірі 784 грн.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, позивач проживаючи в Сполучених Штатах Америки, як громадянин України, має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки Конституція України не допускає обмеження права на соціальний захист за ознакою місця проживання громадянина України.
У відповідності з ч. З ст.2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
За таких обставин, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання зі збереженням усіх конституційних прав.
Згідно зі ст. 1 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги та інше.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім інвалідів І та II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, на переконання судді, виплачуючи позивачу пенсію у розмірі 784 грн., відповідач не обґрунтував законність сплати пенсії в такому розмірі.
У відповідності зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Суддя погоджується із твердженням позивача про те, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлює, що для отримання індексації треба бути громадянином України, дохід не повинен мати разового характеру і повинен бути одержаний на території України в гривнях.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, враховуючи залишені без розгляду вимоги позивача, з урахуванням строків звернення до суду із адміністративним позовом, суддя приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 в частині визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у виплаті в повному обсязі щомісячної державної адресної допомоги та у проведенні позивачу індексації пенсії, а також зобовязання відповідача провести індексацію пенсії позивача та стягнути на користь останнього недоотриманої щомісячної державної адресної допомоги.
Натомість суддя відмовляє в задоволенні вимог позивача зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати щомісячну державну адресну допомогу відповідно до п.2 постанови КМУ "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" від 26 березня 2008 p. № 265 в розмірі встановленому на день виплати за передчасністю вимог та з огляду на наступне.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, на переконання судді, в порядку адміністративного судочинства можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, що на даний час порушують права, свободи та інтереси фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
Отже, суд не наділений повноваженнями зобовязати суб'єкта владних повноважень вчиняти певні дії на майбутнє, з огляду на відсутність достатніх та належних доказів того, що в майбутньому обовязково будуть порушені права, свободи та інтереси позивача.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 94, 161-163, 183-2, 256 КАС України суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у виплаті в повному обсязі щомісячної державної адресної допомоги та у проведенні ОСОБА_1 індексації пенсії.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на користь ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну адресну допомогу в розмірі 6 931,00 грн.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи із 09.09.2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути із управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 367 грн. 47 коп. судового збору пропорційно до задоволеної частини вимог.
Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.В. Кузнєцов