Постанова № 57137017, 22.03.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
161/1704/16-а
Номер документу
57137017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/1704/16-а

Провадження № 2-а/161/132/16

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2016 р. Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Рудська С.М., розглянувши в м. Луцьку в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаною позовною заявою, на обґрунтування вказавши, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», яку встановлено у розмірі 88 % від заробітної плати з 02.12.2010 року. При обчисленні їй пенсії до заробітку, з якого відповідно до ст. 66 Закону України «Про державну службу» має бути обчислена пенсія, безпідставно не було включено такі складові як винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання. Вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії. Проте, у здійсненні перерахунку пенсії УПФУ в м. Луцьку їй відмовило. Вважає таку відмову відповідача неправомірною. Просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку щодо перерахунку їй пенсії з урахуванням винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку провести перерахунок та виплату їй пенсії у розмірі 88% від заробітної плати з винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання з урахування уже виплачених сум, починаючи з 02 грудня 2010 року і в послідуючому періоді.

В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.

В поданих суду запереченнях, представник відповідача вказував, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 22.03.2016 року ухвалено судовий розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волигнської області від 22.03.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог за період з 02 грудня 2010 року до 10 серпня 2015 року залишені без розгляду.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що з 02.12.2010 року позивачці ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 88 відсотків від її заробітної плати.

З довідок № 235/05-020 від 18.11.2011 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 8) вбачається, що до складу заробітної плати ОСОБА_1 входить надбавка за звання (1 ранг), винагорода за вислугу років, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

28.12.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років (а.с. 7).

Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області від 05.01.2016 р. позивачу у задоволенні її заяви про перерахунок пенсії було відмовлено (а.с. 5-6).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Тобто зазначене вище свідчить про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, компенсаційні виплати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватися при обчисленні розміру його пенсі..

Відповідно до частини 2 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання пенсії в розмірі 88 %, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін до Закону України «Про державну службу» (зміни внесені Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 р.).

Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути врахована попередня відсоткова ставка, з якої визначався розмір пенсії - 88%.

Таким чином, доводи відповідача щодо того, що на час звернення позивача до УПФУ в м. Луцьку Волинської області з заявою про перерахунок пенсії було зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 60 % і саме з цього розміру має проводитися перерахунок пенсії, суд вважає такими, що на увагу не заслуговують.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат - винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку здійснити перерахунок та виплатити на її користь пенсію в розмірі 88 % від заробітної плати з урахуванням вказаних виплат починаючи з 10.08.2015 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.9, 11, 158-163, 185, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 88 % від заробітної плати з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання з врахуванням уже виплачених сум, починаючи з 10 серпня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області С.М. Рудська