ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2011 р.Справа № 2-а-45/09/2119
Категорія:10.2.3Головуючий в 1 інстанції: Ведмідська Н.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого-судді - Кравець О.О.,
суддів: Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 24 червня 2009 року по справі за адміністративним позовом Скадовського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю ,-
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2009 року Скадовський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 11761, 07 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок 37171304900267 в ГУДКУ Херсонської області, МФО 852010, код ЗКПО 24103683 на користь Скадовського районного центру зайнятості для зарахування коштів до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначав що відповідач ОСОБА_1 приховав факт державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності протягом останніх 24 місяців, що передували початку безробіття, та незаконно отримав державну допомогу, тому просить позов задовольнити та стягнути з відповідача незаконно одержані 11761, 07 грн.
Постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 24 червня 2009 року позов Скадовського районного центру зайнятості задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального права, просить її скасувати та направити справу на новий розгляд.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не зявилися. .
Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України , кожному гарантується право на захист його прав ,свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом ,ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді ,до підсудності якого вона віднесена .
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України
Відповідно до ст.17 КАС України до компетенції адміністративних судів відносяться, та підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст.12 Закону від 02.03.2000, № 1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"( в ред. від 15.01.2009 року) Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Керівник виконавчої дирекції Фонду входить до складу правління Фонду з правом дорадчого голосу. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи представляють інтереси Фонду в судових та інших органах;
Відповідно до ч.1 ст.34 вищевказаного Закону Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати з посадових осіб та страхувальників(роботодавців, застрахованих осіб, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичні особи), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески передбачені законом) штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону
Судом першої інстанції встановлено, що 14.08.2008 року відповідач звернувся до Скадовського районного центру зайнятості та 21.08.2008 року отримав статус безробітного. В заяві про бажання займатися підприємницькою діяльністю відповідач зазначив, що протягом останніх 24 місяців до присвоєння статусу безробітного ним не здійснювалася державна реєстрація підприємницької діяльності. 22.09.2008 року виданий наказ директора Скадовського районного центру зайнятості про виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, після чого відповідач отримав 11761,07 грн.
Згідно ст..7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" одним з видів допомоги по безробіттю є одноразова допомога для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до абзацу 2 пп.7.1 п.7 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307. одноразові виплати допомоги по безробіттю не здійснюються безробітним, які протягом останніх 24 місяців, що передували початку безробіття, були зареєстровані як субєкти підприємницької діяльності.
Відповідач отримав статус безробітного 21.08.2008 року, а як субєкт підприємницької діяльності був включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 26.06.2006 року. Державна реєстрація припинення фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не повязано з банкрутством зареєстровано в Єдиному державному реєстрі 04.12.2007 року, тобто менш ніж за 24 міст отримання ним допомоги як безробітному.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду 1-ої інстанції , що отримання допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності повязане з фактом наявності реєстрації особи в Єдиному державному реєстрі , особи як підприємця протягом 24 місяців до отримання статусу безробітного , а не з фактичним здійсненням підприємницької діяльності , відсутність здійснення якої встановлено рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 24.02.2009 року , та вважає що вказана допомога відповідачем отримана безпідставно.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції при постановлені постанови правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Таким чином, суд апеляційної інстанції доходить до висновку, що не має підстав для зміни чи скасування постанови Скадовського районного суду Херсонської області від 24 червня 2009 року, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.197, п.1 ч.1. ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 210, ст.211, ст. 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 24 червня 2009 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі , але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, або з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя :
Судді: