ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2016 року м. Київ К/800/35963/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.(суддя-доповідач),
Черпака Ю.К.,
Швеця В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Ексімтранссервіс-Південь" до Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання неправомірними дії, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Ексімтранссервіс-Південь» звернулося до суду з адміністративним позовом до Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання неправомірними дій УДАІ ГУМВС України в Одеській області щодо проведення позапланової перевірки діяльності ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в червні 2010 року та надання до Департаменту ДАІ МВС України подання про припинення видачі бланків суворої звітності за вих. № 7/0-5644 від 29.06.2010 року; скасування рішення Департаменту ДАІ МВС України № 4/8-7524 від 11.08.2010 року про тимчасове припинення видачі бланків-рахунків ПП «Ексімтранссервіс-Південь»; зобов'язання Департамент ДАІ МВС України вилучити з автоматизованої інформаційно-пошукової системи для обліку суб'єктів господарювання відомості про тимчасове припинення видачі бланків-рахунків ПП «Ексімтранссервіс-Південь» на підставі рішення № 4/8-7524 від 11.08.2010 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області з проведення позапланової перевірки діяльності Приватного підприємства «Ексімтранссервіс-Південь» в червні 2010 року та надання до Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України подання про припинення видачі бланків суворої звітності за вих. № 7/0-5644 від 26 червня 2010 року. Визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України № 4/8-7524 від 11 серпня 2010 року про припинення видачі Приватним підприємством «Ексімтранссервіс-Південь» бланків довідок-рахунків та актів приймання передачі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року.
Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області не погодилось з постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року і звернулось до суду з касаційною скаргою, в який просить їх скасувати і ухвалити нову про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ПП «Ексімтранссервіс-Південь» 16.06.2005 року зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та здійснює, зокрема, торгівлю автомобілями та легковими автотранспортними засобами, допоміжне обслуговування неземного транспорту, технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, торгівлю іншими автотранспортними засобами, торгівлю мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів.
Відповідно до Інструкції про порядок обліку суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку в органах внутрішніх справ, і видачу бланків довідок-рахунків, яка затверджена наказом МВС України № 286 від 22.04.1998 року і була чинною на час спірних правовідносин, ПП «Ексімтранссервіс-Південь» поставлено на облік в Департаменті ДАІ МВС України відповідних суб'єктів підприємництва - реєстраційний номер - 5408 (порядковий номер - 2804).
23.03.2009 року, на підставі направлення на перевірку № 7/0-1384 від 11.03.2009 року старшим інспектором з ОД сектору РЕР ВДАІ ГУМВС України в Одеській області майором міліції Таранюком В.М. було здійснено позапланову перевірку діяльності ПП «Ексімтранссервіс-Південь», пов'язаної з реалізацією транспортних засобів, за результатами якої складено Акт.
Згідно вказаного Акту перевіркою встановлено, зокрема, наступні недоліки: відсутня вивіска з назвою організації та режиму роботи; відсутній куточок споживача; на СТО, на якому здійснюється передпродажна підготовка, сертифікат відповідності з простроченим терміном дії; довідки - рахунки видаються не у порядку зростання номерів згідно отриманої спецпродукції. Термін усунення недоліків згідно акту підприємству встановлений до 31.03.2009 року. Також, відповідно до висновку зазначеного Акту дозволено подальшу діяльність, пов'язану з реалізацією ТЗ, за умови своєчасного усунення недоліків.
Листом вих. № 03/04 від 03.04.2009 року ПП «Ексімтранссервіс-Південь» повідомило сектор РЕР ВДАІ ГУМВС України в Одеській області, що всі недоліки, вказані в акті перевірки діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією транспортних засобів від 23.03.2009 року, складеному Таранюком В.М. усунено до 31.03.2009 року.
Через деякий час на виконання п. 1.1 службової телеграми Департаменту ДАІ МВС України від 01.06.2010 року № 4/8-5058 з метою перевірки дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2009 року № 1200, впродовж червня 2010 року працівниками УДАІ ГУМВС України в Одеській області проведено позачергову перевірку діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку в органах внутрішніх справ за 2-й квартал 2010 року.
В ході перевірки ряду організацій, в тому числі ПП «Ексімтранссервіс-Південь», виявлені порушення Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 11.11.2009 року, а саме: п. 8 «організацією за місцем реєстрації діяльність не здійснюється, реалізація транспортних засобів не проводиться, не забезпечено відповідність приміщень умовам зберігання, передпродажної підготовки, продажу та сервісного обслуговування транспортних засобів»; п. 25 «на фасаді об'єкта торгівлі відсутня вивіска із зазначенням найменування суб'єкта господарювання, біля входу до об'єкта торгівлі відсутня інформація про режим роботи, що повинна самостійно встановлюватись суб'єктом господарювання»; п. 23 «за місцем реєстрації підприємства відсутнє оголошення про дату і період закриття об'єкта торгівлі для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання чи інших робіт».
На підставі викладеного УДАІ ГУМВС України в Одеській області на адресу Департаменту ДАІ МВС України було направлено подання про припинення видачі бланків суворої звітності за вих. № 7/0-5644 від 29.06.2010 року.
Враховуючи викладене та на підставі п. 4.2 Інструкції про порядок обліку суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженої наказом МВС України № 286 від 22.04.1998 року, Департаментом ДАІ МВС України 11.08.2010 року за № 4/8-7524 прийнято рішення щодо припинення видачі бланків довідок-рахунків ПП «Ексімтранссервіс-Південь».
Позивач вважаючи вказані дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки та як наслідок прийняття рішення неправомірними, звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний адміністративний суд дійшли висновку, що дії УДАІ ГУМВС України в Одеській області з проведення такої перевірки та надання до Департаменту ДАІ МВС України подання про припинення видачі бланків суворої звітності за вих. № 7/0-5644 від 26.06.2010 року є протиправними, а рішення Департаменту ДАІ МВС України № 4/8-7524 від 11.08.2010 року про припинення видачі ПП «Ексімтранссервіс-Південь» бланків довідок-рахунків та актів приймання передачі підлягає скасуванню.
З таким висновком погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України, на підставі наступного.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 24 ч.1 ст.11 Закону України «Про міліцію» міліції, для виконання покладених на неї обов'язків, надано право вимагати від керівників підприємств, установ і організацій пояснення по фактах порушення законодавства, перевірка додержання якого віднесена до компетенції міліції, а також у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, проводити перевірки по фактах порушення законодавства, контроль за додержанням якого віднесено до компетенції міліції, вимагати проведення інвентаризацій і ревізій відповідних сфер фінансово-господарської діяльності.
Органи міліції вправі приступити до проведення перевірки суб'єктів господарської діяльності за умови наявності направлення на перевірку, яке складається за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України. У направленні на перевірку зазначаються дата його видачі, назва підрозділу міліції, мета, вид, підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб підрозділу міліції, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника підрозділу міліції, скріпленого печаткою органу міліції;
Механізм провадження Державтоінспекцією обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю, передачу для реалізації транспортних засобів або їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, забезпечення їх номерними знаками для разових поїздок, бланками довідок-рахунків та актів приймання-передачі транспортних засобів установленого зразка із сплатою вартості зазначених номерних знаків для разових поїздок і бланків, оформлення відповідних документів на їх реалізацію (бланків довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів, облікованих у ДАІ біржових угод), порядок видачі таких бланків та номерних знаків для разових поїздок, а також контролю за їх використанням врегульований Порядком, який затверджений Наказом МВС України № 361 від 05.08.2010р.
Відповідно до п. 5.1 Порядку перевірки суб'єктів господарювання працівниками ДАІ організовуються і проводяться один раз на квартал згідно з графіком, затвердженим керівником У(В)ДАІ, за наявності у працівників ДАІ направлення на перевірку. Перевірки проводяться згідно з ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За результатами планової (позапланової) перевірки дотримання суб'єктом господарювання умов провадження торгової діяльності щодо оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, оформляється акт.
Пунктом 5.4 Порядку передбачено, що у разі виявлення фактів порушення суб'єктом господарювання вимог Порядку торгівлі, передачі бланкової продукції ДАІ або облікованих у ДАІ біржових угод іншому суб'єктові господарювання (відокремленому підрозділу), а також отримання письмової інформації про вчинення злочину та порушення кримінальної справи щодо особи, відповідальної за діяльність суб'єкта господарювання, комісія ДДАІ приймає рішення про тимчасове припинення видачі бланкової продукції ДАІ або облікованих у ДАІ біржових угод.
При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником.
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити такі відомості: дату складення; тип заходу (плановий чи позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); термін усунення порушень; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, а також прізвище, ім'я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім'я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.
Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що УДАІ ГУМВС України в Одеській області не приймалось рішення щодо проведення продовж червня 2010 року позапланової перевірки позивача, направлення на таку перевірку не оформлялось, акт за її результатами не складався.
Також встановлено, що відповідачами не надано жодних доказів, які б свідчили про виявлення посадовими особами УДАІ ГУМВС України в Одеській області порушення ПП «Ексімтранссервіс-Південь» Правил торгівлі транспортними засобами та відповідно на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення від 11.08.2010 року за № 4/8-7524 щодо припинення видачі бланків довідок-рахунків ПП «Ексімтранссервіс-Південь».
Крім того, вказане рішення або повідомлення про його прийняття на адресу позивача не направлялось.
Аналізуючи зазначені вище норми чинного законодавства та встановлені фактичні обставини справи, суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо протиправності дій УДАІ ГУМВС України в Одеській області з проведення позапланової перевірки діяльності ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в червні 2010 року та надання до Департаменту ДАІ МВС України подання про припинення видачі бланків суворої звітності за вих. № 7/0-5644 від 26.06.2010 року, на підставі службової телеграми Департаменту ДАІ МВС України від 01.06.2010 року № 4/8-5058 та як наслідок прийняття передчасного рішення Департаменту ДАІ МВС України № 4/8-7524 від 11.08.2010 року про припинення видачі ПП «Ексімтранссервіс-Південь» бланків довідок-рахунків та актів приймання передачі.
Виходячи з наведеного колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанції правильно встановили обставини справи, повно дослідили докази по справі та ухвалили рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 231 КАС України, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді: О.Ф. Ситников
Ю.К. Черпак
В.В. Швець