Ухвала суду № 57127285, 12.04.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
805/5087/15-а
Номер документу
57127285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року справа №805/5087/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В.,

суддів Ляшенка Д.В., Компанієць І.Д.,

секретар Корадо А.А.

за участі позивача - ОСОБА_2

представника ГУМВС у Донецькій області - Віціни О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року у справі № 805/5087/15-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Артемівського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Артемівського міського відділу Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу в частині звільнення з органів внутрішніх справ, поновлення на попередній посаді або на рівнозначній посаді в поліції, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2015 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Артемівського міського відділу Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області, Артемівського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, з урахуванням уточнених позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу ГУМВС України № 354 о/с від 06.11.2015 рокув частині звільнення начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівськ та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області майора міліції ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ, поновлення ОСОБА_2, майора міліції на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУМВС України в Донецькій області, або на рівнозначній посаді в поліції, зобов'язання Артемівського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Донецькій області нарахувати та виплатити грошове забезпечення за період з 22 квітня 2015 року по 03 листопада 2015 року, стягнення з Артемівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 07.11.2015 року по 31.12.2015 року, допущення до негайного виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУМВС України в Донецькій області, або на рівнозначній посаді в поліції та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог зазначив про те, що наказ від 06.11.2015 року №354о/с в частині його звільнення з органів внутрішніх справ є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до п. 9 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію», на який посилається відповідач в наказі про звільнення, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції упродовж трьох місяців з дня опублікування Закону можуть бути прийняті на службу шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі поліції. Також, зазначив, що станом на 06.08.2015 року, на день опублікування Закону України «Про національну поліцію», не був працівником міліції, оскільки позивача після незаконного звільнення поновлено на посаді 03.11.2015 року. На думку позивача, саме з цього дня до нього повинен застосовуватись Закон України «Про національну поліцію».Крім того, позивач зазначає, що на момент звільнення з ним не проведений повний розрахунок з 22.04.2015 року по 03.11.2014 року (з дня винесення постанови Запорізького окружного адміністративного суду по день фактичного поновлення на посаді) та не компенсовано невикористані дні щорічних відпусток за 2014-2015 роки (а.с. 3-11, 76-81).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.

Зобов'язано Артемівський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 грошове забезпечення за період з 23.04.2015 року по 02.11.2015 року, виходячи із середньоденного грошового забезпечення у розмірі 255,07 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 198-202).

Позивач з прийнятою постановою в частині відмови в задоволенні позовних вимог не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що, на думку апелянта, призвело до неправильного вирішення справи, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідачем не було надано жодного доказу про відсутність можливості його подальшого використання по службі в поліції. Будь-яких посад запропоновано не було. На час набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» він не був працівником міліції, а отже не може вважатися таким, що попереджений у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів, в період з 05.11.2015 до 09.11.2015 про можливе скорочення штатів його не повідомляли. Апелянт зазначає, що мав намір та бажав продовжувати службу (а.с. 152-154).

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу та в режимі відеоконференції відповідно до ст.ст. 41, 122-1 КАС України.

Під час розгляду справи в режимі відео конференції, апелянт підтримав доводи, викладені в апеляційні скарзі, просив її задовольнити, а представник ГУМВС у Донецькій області просив відмовити апелянту в задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції просив залишити без змін.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла встановила наступне.

Позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, виданого Артемівським РВ УМВС України в Донецькій області 21 січня 1998 року (а.с. 12).

З 03.08.1998 року позивач працював на різних посадах в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою-витягом з його послужного списку(а.с.20).

Наказом МВС України від 26 серпня 2014 року № 1667 о/с позивача звільнено з посади начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області за пунктом 66 (за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органу внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2015 року по справі №808/7864/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 року, адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано пункт 12 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 879 від 11.08.2014 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Артемівського МВ, Краснолиманського МВ, Дзержинського МВ та УДАІ ГУМВС України в Донецькій області» щодо звільнення з органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_2, начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, за пунктом 66 (за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органу внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України № 1667 о/с від 26.08.2014 «По особовому складу» в частині звільнення з органів внутрішніх справ України у запас на підставі пункту 66 (за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, майора міліції ОСОБА_2(М-077303), начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.

Поновлено майора міліції ОСОБА_2 на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області з 27.08.2014.Стягнуто з Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_2 грошове забезпечення за період з 12.08.2014 по 26.08.2014 у розмірі 2438 (дві тисячі чотириста тридцять вісім) грн. 25 коп.

Стягнуто з Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_2 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 27.08.2014 по 22.04.2015 у розмірі 38849 (тридцять вісім тисяч вісімсот сорок дев'ять) грн. 45 коп.

У решті позовних вимог відмовлено.

Постанова суду в частині поновлення майора міліції ОСОБА_2 на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та в частині стягнення з Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_2 грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць 4876 (чотири тисячі вісімсот сімдесят шість) грн. 50 коп. звернуто до негайного виконання (а.с. 26-30).

Наказом ГУМВС України в Донецькій області від 03 листопада 2015 року №331о/с на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2015 року, майора міліції ОСОБА_2 поновлено на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області з 27.08.2014 року (а.с. 16).

Наказом ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року "По особовому складу", згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів), зокрема, майора міліції, ОСОБА_2 (М-077303), начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) з 06 листопада 2015 року (а.с. 18).

З зазначеним наказом про звільнення позивач ознайомлений 09 листопада 2015 року, про що свідчить лист-ознайомлення з наказом ГУМВС України № 354 о/с від 06 листопада 2015 року (а.с. 19).

Відповідно до витягу із Наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 7 о/с л/к від 07 грудня 2015 року "По особовому складу", наказано: унести зміни до наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року у частині звільнення майора міліції ОСОБА_2 (М-077303), начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району). Вважати вислугу років на 06 листопада 2015 року у календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги - 21 рік 03 місяці 05 днів, (а.с.115).

Відповідно до витягу із Наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 3 о/с лк від 04 січня 2016 року "По особовому складу", наказано: унести зміни до наказів ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року та № 402 в частині звільнення працівників ОВС через скорочення штатів. Вважати підставою звільнення працівників пункти 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію», а не пункт 9 розділу ХІ цього Закону (а.с. 117).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що Наказ ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року щодо звільнення ОСОБА_2 з посади начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є правомірним та не підлягає скасуванню. Натомість, задоволенню підлягають позовні вимоги в частині стягнення розміру грошового забезпечення за період з 23.04.2015 року по 02.11.2015 року виходячи із середньоденного грошового забезпечення у розмірі 255, 07 коп.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки регулюються Законом «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції та ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи МВС України.

Відповідно до параграфу 2 зазначеної Постанови постановлено ліквідувати як юридичну особу публічного права Артемівський міський відділ (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.

На підставі витягу з Переліку змін у штатах МВС, затвердженого наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1388, в ГУ МВС України в Донецькій області скорочено всі 9106,5 посад (а.с.116).

02 липня 2015 року Верховною радою України прийнято Закон "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ (надалі - Закон № 580-VІІІ), який опубліковано 06 серпня 2015 року в офіційному виданні "Голос України" №141-142.

Відповідно до пп.1 п.1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VІІІ встановлено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Частиною першою ст.1 Закону № 580-VІІІ визначено, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Приписами пункту 8 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VІІІ встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Відповідно до п. 9 прикінцевих та перехідних положень цього Закону, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону визначено, що працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. За змістом цієї норми, особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Згідно із пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону, перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону.

Відповідно до підпункту "г" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (Положення №114), особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Посилання апелянта на ту обставину, що він мав бажав проходити службу в поліції та не мав змоги подати рапорт та засвідчити своє бажання та свою згоду на подальше проходження служби в поліції колегія суддів не приймає до уваги, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того факту, що апелянт звертався із відповідною заявою або рапортом до відповідача-2 про проходження подальшої служби в поліції чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими. Крім того, в матеріалах справи наявна довідка управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України в Донецькій області № 193 л/к від 28.03.2016 року, відповідно до якої, заяви про прийняття на службу до Національної поліції від ОСОБА_2 не надходило.

Доводи апелянта стосовно того, що на день набрання чинності Законом України «Про національну поліцію» він не був працівником міліції, а отже не вважається таким, що попереджений у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів є безпідставним, оскільки Закон не містить будь-яких застережень щодо продовження цього терміну.

Національна поліція України за своїм статусом є новоствореним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ.

Законом України «Про Національну поліцію» передбачено, що комплектування поліції здійснюється на підставі конкурсного набору за рахунок осіб, які відповідають категоріям вимог, необхідних та встановлених для служби в поліції, внаслідок чого набір до поліції здійснюється на конкурсних засадах, автоматичного призначення колишніх працівників міліції не передбачено.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, звільнення позивача зі служби в міліції не виключає його права на загальних підставах пройти необхідну процедуру для зарахування на службу.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на даний час згідно з переліком змін у штатах МВС, затверджених Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1388, всі штати і посади ГУМВС України в Донецькій області скорочені.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ГУМВС в Донецькій області при прийнятті оскаржуваного наказу в частині звільнення позивача діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2015 №354о/с щодо звільнення ОСОБА_2 з посади начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо поновлення ОСОБА_2 на посаді начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУМВС України в Донецькій області, або на рівнозначній посаді в поліції та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 07 листопада 2015 року по день поновлення на посаді, колегія суддів зазначає про таке.

Як зазначалося вище, у зв'язку з ліквідацією територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, у тому числі і Артемівського міського відділу, а також скороченням всіх штатів і посад, звільненню підлягали всі працівники без виключення. Перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не перешкоджало їх звільненню зі служби в органах внутрішніх справ (п. 11 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Національну поліцію"). Штатна посада, на якій перебував позивач скорочена, а органи внутрішніх справ перебувають в процесі ліквідації.

Пунктом 24 Положення №114, визначено, що у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків, але не більш як за один рік.

Оскільки наказ ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року про звільнення з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил через скорочення штатів майора міліції ОСОБА_2 начальника штабу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУМВС України в Донецькій області прийнятий на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, а зазначені позовні вимоги є похідними від вимоги про скасування даного наказу, тому вимоги апелянта в цій частині також не підлягають задоволенню.

На підставі зазначеного, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено 13 квітня 2016 року.

Керуючись cт. cт. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/5087/15-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді Д.В. Ляшенко

І.Д. Компанієць