Ухвала суду № 57126950, 12.04.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
812/153/16
Номер документу
57126950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року справа №812/153/16

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Гайдара А.В.

при секретарі

судового засідання ОСОБА_3

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_4 - особисто

ОСОБА_5 - за ордером від 12.04.2016р.

ОСОБА_6 - за дог. від 01.04.2016р.

від відповідача: не з'явився

від третіх осіб: ОСОБА_7 - за дог. від 25.02.2016р.

ОСОБА_8 - особисто

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу представника депутата Сєвєродонецької міської ради

ОСОБА_4 ОСОБА_9

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 11 березня 2016 року

по адміністративній справі №812/153/16 (суддя Смішлива Т.В.)

за позовом депутата Сєвєродонецької міської ради

ОСОБА_4

до Сєвєродонецької міської виборчої комісії

Луганської області

треті особи, які не заявляють

самостійних вимог на предмет

спору на стороні відповідача: ОСОБА_8,

Сєвєродонецька міська партійна організація

Політичної партії «Наш край»

про визнання протиправним та скасування постанови

№ 129 від 19 лютого 2016 року та

№3 від 22 лютого 2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (надалі позивач у справі) у лютому 2016 року звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області (надалі комісія, відповідач у справі) про визнання протиправним та скасування постанови цієї комісії № 129 від 19 лютого 2016 року «Про визнання ОСОБА_4, таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної партії «Наш край»» та постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 22 лютого 2016 року № 3 «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради», з посиланням на безпідставність їх прийняття.

Постановою суду першої інстанції від 11 березня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково: визнано протиправною та скасовано постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області №3 від 22 лютого 2016 року «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради», в решті позовних вимог відмовлено (а. с. 114-117).

Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з правомірності прийняття відповідачем постанови №129 від 19 лютого 2016 року та необґрунтованості прийняття постанови №3 від 22 лютого 2016, наявність помилок якого доводить її необгрунтованість.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, представник позивача подав апеляційну скаргу в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, які мають істотне значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії № 129 від 19 лютого 2016 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги позивача і в цій частині.

Предметом апеляційного перегляду є виключно оцінка правомірності постанови №129 від 19 лютого 2016 року погоджена судом першої інстанції (а.с. 126-128).

На думку заявника апеляційної скарги, рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 16 лютого 2016 року №100 не є документом, який засвідчує факт дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_4, на момент прийняття оскаржуваної постанови №129 від 19 лютого 2016 року, повноваження депутата ОСОБА_4 не були припинені в порядку п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме, у разі обрання його депутатом іншої місцевої ради, тому відповідач не мав права визнавати його таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнавати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної партії «Наш край» - ОСОБА_8 Крім того, до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради 7 скликання затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради від 29 лютого 2016 року №202 ОСОБА_4 не входить.

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач та його представники у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Третя особа та представник третьої особи надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, під час судового засідання просив апеляційну скаргу відхилити, постанову суду першої інстанції по даній справі залишити без змін.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що справа повинна розглядатися в загальному порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки адміністративний позов поданий поза межами виборчого процесу, а позивач не є суб'єктом такого процесу в розумінні статті 12 Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила, що ОСОБА_4 обраний депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 7 скликання.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16 лютого 2016 року №100 «Про затвердження заступників міського голови» ОСОБА_4 затверджено заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (а.с.13).

Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року №129 ОСОБА_4, 05.10.1975р. народження, визнано таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень внаслідок затвердження ОСОБА_4 на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, яка згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є не сумісною з виконання депутатських повноважень. Факт прийняття постанови підтверджується протоколом цієї комісії № 2 від 19 лютого 2016 року (а. с. 62-66).

Крім того, даною постановою визнано обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої Політичної партії «Наш край» - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 10-11).

Правовий статус депутатів місцевих рад визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року №93 (набрав чинності з 02.08.2002р.. з наступними змінами та доповненнями). Згідно його преамбули саме цим законом серед іншого встановлюється порядок відкликання депутатів міської ради.

Пунктом 4 частини першої статті 5 наведеного Закону передбачена така підстава дострокового припинення повноважень депутатів місцевої ради як обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень. Стаття 7 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлює несумісність статусу депутата місцевої рад з деякими посадами та видами діяльності. Так, частиною першою цієї статті передбачено, що депутат місцевої ради, який перебуває на посаді керівника місцевого органу виконавчої влади чи на іншій посаді, на яку поширюються вимоги Конституції та законів України щодо обмеження сумісництва, не може поєднувати свою службову діяльність на цій посаді з посадою сільського, селищного, міського голови, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови та заступника голови районної у місті, районної, обласної ради, а також з іншою роботою на постійній основі в радах, їх виконавчих органах та апараті.

З огляду на аналіз цієї норми слід зазначити, що як правильно вказує апелянт безпосередньо посада заступника міського голови законом не передбачена, разом з тим, посада заступника є іншою роботою на постійній основі в раді, яка за положеннями статей 51 та 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає здійснення повноважень міського голови за його відсутності в силу закону.

Таким чином, колегія суддів вважає наявними несумісність статусу депутата міської ради з посадою заступника міського голови.

Наявність або відсутність рішення про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради та персонального складу виконавчого комітету не впливає на наявну у межах спірних відносин несумісність.

Крім того, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції основані на аналізі частини 1 та 3 статті 51 Закону України № 280 за якими виконавчим органом зокрема міської ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради та міського голови виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет міської ради утворюється у складі відповідно міського голови, заступника (заступників) міського голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Частинами 7, 8, 9 цієї статті передбачено, що на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом у тому числі для міського голови.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

До складу виконавчого комітету міської ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Відповідно до ч. 4 ст.12 Закону України №280 серед інших міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

З аналізу зазначених норм вбачається, що посада заступника міського голови має входити до складу виконавчого комітету ради, а особа, яка її обіймає, працює на ній на постійній основі й на неї поширюються вимоги щодо обмеження сумісності її діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом, зокрема, щодо поєднання такої діяльності з мандатом депутата міської ради, оскільки до складу виконавчого комітету міської ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Таким чином, посада заступника міського голови є виключно посадою, яка має входити до складу виконавчого комітету ради, а тому ОСОБА_4, якого рішенням Сєвєродонецької міської ради №100 від 16 лютого 2016 року затверджено заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, не може бути одночасно представником органу виконавчої влади та мати мандат депутата міської ради. Наявним є конфлікт інтересу між балансом влад.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що, постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії № 129 від 19 лютого 2016 року «Про визнання ОСОБА_4, таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної партії «Наш край» є законною та обґрунтованою. Прийнятий комісією та погоджений судом спосіб припинення дій представницького мандата особи шляхом прийняття рішення про визнання її такої яка відмовилася від депутатського мандата відповідає нормам зазначеним у спірній постанові. Другий пункт спірної постанови узгоджується з положеннями частини сьомої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» згідно якої у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до закону про місцеві вибори.

На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції постанова винесена з дотриманням норм процесуального та матеріального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 11, 24, 94, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_11 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 березня 2016 року по справі №812/153/16 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 березня 2016 року по справі №812/153/16 - залишити без змін.

Ухвала постановлена та підписана 12 квітня 2016 року.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 квітня 2016 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 12 квітня 2016 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А.Василенко

А.В.Гайдар