Справа № 648/1054/15-а
Провадження № 2-а/648/1/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.02.2016 Білозерський районний суд Херсонської області
у складі: головуючого судді - Сокирко Л.М.,
при секретарі: Онофрійчук Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Білозерка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області, треті особи: Комунальна установа «Районний центр по обслуговуванню закладів освіти» Білозерської районної ради Херсонської області та Комунальний заклад Чорнобаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся досуду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України вБілозерськомурайоні Херсонської області № 4 від 23.02.2015 року, в частині відмови йому в призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, мотивуючи позов тим, що станом на 20 серпня 2014 року, тобто на момент призначення пенсії за віком, його спеціальний трудовий стаж, як працівника освіти, складав 38 років. При цьому, на день досягнення пенсійного віку, він продовжував працювати в закладі комунальної форми власності на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В лютому 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Проте, відповідачем було відмовлено у призначені зазначеної допомоги. Вважає вказане рішення протиправним та таким, що порушує його право на отримання одноразової допомоги. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.
Просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області № 4 від 23 лютого 2015 року, щодо відмови в призначенні та виплаті йому грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення,відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області зарахувати до стажу його роботи період роботи вчителя Чорнобаївського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області з 4 лютого 1984 року по 20 серпня 2014 року, що дає право на призначення десяти місячних пенсій при виході на пенсію за віком. Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області нарахувати та виплатити йому грошову допомогу, в розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
В ході судовогозасідання представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти позову, посилаючись на те,що відповідно до статті 1 Закону України Про пенсійне забезпечення, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення.
Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (із змінами, внесеними Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е-ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги та механізм виплати цієї допомоги затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1191 від 23 листопада 2011 року.
Відповідно до п. 2 зазначеної Постанови, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е і ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 3, ст. 10), що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
За записами трудової книжки загальний стаж роботи позивача становить 41 рік 06 місяців 06 днів, у тому числі 23 роки 01 місяць 05 днів, як працівник освіти, що підтверджено Актами зустрічних перевірок № 115 від 29.07.2014 року та № 203 від 18.12.2014 року. Стаж роботи в Чорнобаївській середній школі, яка з 26.03.1996 року переіменована на Чорнобаївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, а з 01.06.2011 року Комунальний заклад «Чорнобаївський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад" Білозерської районної ради Херсонської області, складається із таких періодів:
з 02.02.1956 року по 01.11.1976 року - майстер виробничого навчання;
з 04.02.1984 року по 17.02.1989 року - вчитель трудового навчання;
з 01.09.1991 року по 31.08.1995 року - вчитель трудового навчання;
з 01.09.1996 року по 14.07.1997 року - вчитель трудового навчання;
з 12.08.1997 року по 31.12.1998 року - майстер виробничого навчання;
з 15.08.2000 року по 31.12.2003 року - вчитель трудового навчання;
з 01.01.2004 року по 31.08.2011 року - вчитель трудового навчання;
з 01.09.2012 року по 23.07.14 року (день звернення за пенсією).
Крім того, на день звернення за пенсією, позивач продовжуєвав працювати на посаді заступника директора з господарчої частини, яка не передбачена переліком закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Так як, на день досягнення пенсійного віку позивач не працював на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповдно до пуктів "е" - ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відсутній необхідний трудових стаж 35 років на таких посадах, право на призначення грошової допомоги та її виплати у розмірі десяти місячних пенсій відсутнє.
Просила в задоволенні позову відмовити.
Крім того, представником відповідача в ході розгляду справи були подані додаткові пояснення стосовно періодів, які не зараховані Управлінням до загального стажу та стосовно порядку проведення перевірок для визначення права на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій. Так, відповідно до пункту 3 статті 44 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також, в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Відповідно до ст. 64 вказаного закону, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом. За період роботи позивача до 1992 року діяв Перелік установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу, затверджений наказом Міністерства соціального забезпечення УРСР від 31.12.1959 №135.
Під час перевірки з'ясовується: тип закладу освіти, охорони здоров'я, соціального захисту; займана посада. При перевірці періодів роботи, яка дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з'ясовується: форма власності закладу, установи, організації: перебування у відставці без збереження заробітної плати.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років затверджений постановою Кабінету Мінстрів України від 04.11.1993 року №909.
Перевіряються книги наказів по особовому складу - у цих книгах перевіряються накази про прийняття на роботу, переведення з посади на посаду, надання відпусток та звільнення. По книгах наказів по основній діяльності перевіряються накази про створення комісії для проведення атестації робочих місць та накази про затвердження результатів атестації робочих місць на підприємстві, що є підставою для обчислення пільгового стажу роботи по пунктах а та б статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Особові рахунки або книги по заробітній платі - в розділі утримання звертається увага на суми внесків на соціальне страхування, а при нарахуванні заробітку після 1992 року, на суми внесків до Пенсійного фонду. В особові рахунки не можуть вноситись ніякі виправлення, окрім передбачених порядком ведення бухгалтерських документів. При проведенні зустрічної перевірки необхідно звертати увагу на щомісячне нарахування заробітної плати, сум відпускних або лікарняних. У випадку, якщо в особових рахунках є місяці без нарахованої заробітної плати, необхідно за книгами наказів по особовому складу перевіряти, чи не надавались в цей час відпустка без збереження заробітної плати і причини надання відпустки.
Так, відповідно до п. 3 ст. 44 та ст. 64 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та п. 6 Положення про Пенсійний фонд України 29 липня 2014 року, було проведено перевірку у Відділі освіти, молоді і спорту Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області (акт № 115) та 18.12.2014 року у Чорнобаївському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад Білозерської районної ради Херсонської області (акт № 203), стосовно періодів роботи для визначення права на призначення пенсії за віком, згідно пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В результаті перевірок, до спеціального стажу не ввійшли наступні періоди роботи позивача - згідно акту №203 від 18.12.2014 року:
наказ Чорнобаївської середньої школи № 85 від 01.11.1976 року, п 2 (ставка шофера поділена між шоферами школи ОСОБА_2 та ОСОБА_1 - по 0,5 ставки) з 01.11.1976 року;
наказ Чорнобаївської середньої школи № 55 від 20.07.1977 року, про надання працівникам планових відпусток за 1977 рік на 24 робочі дні - ОСОБА_1 з 01.08.1977 року по 28.08.1977 року (посада в наказі не прописана);
наказ Чорнобаївської середньої школи № 44 від 24.07.1978 року про надання техпрацівникам школи планових відпусток - ОСОБА_1 на 24 робочі дні із 01.07.1978 року по 01.08.1978 року (посада в наказі не прописана);
наказ Чорнобаївської середньої школи № 55 від 30.08.1978 року п.1 про направлення у відрядженн ОСОБА_1 автоінструктора школи, разом із автомашиною в с. Щасливцеве Генічеського району для обслуговування будинку відпочинку вчителів області на період з 15 по 28 серпня 1978 року .Бухгалтерії сільської ради сплатити командировочні згідно положення;
наказ по Чорнобаївської середньої школи № 117 від 20.07.1979 року про надання працівникам школи планових відпусток - ОСОБА_1 із 01.08.1979 року (посада в наказі не прописана);
наказ Чорнобаївської середньої школи №33 від 19.08.1980 року про надання ОСОБА_1 планової відпустки з 1 серпня 1980 року (посада та період за який надано відпустку в наказі не прописані);
наказ Чорнобаївської середньої школи № 39 від 16.07.1982 року, п. 3 про звільнення ОСОБА_1 з 0,5 ставки шофера з 01.07.1982 року;
наказ Чорнобаївської середньої школи № 122 від 27.01.1984 року, п 2 про призначення ОСОБА_1 на посаду вчителя трудового навчання з 04.02.1984 року;
наказ Чорнобаївської середньої школи № 52 від 31.01.1989 року, в звязку з відсутністю педагогічних працівників, оплатити години слідуючим працівникам: ОСОБА_1 - 18 годин суспільно-корисної праці, 24 години праці в зв'язку з вакансією;
наказ Чорнобаївської середньої школи №56 від 25.02.1989 року, про звільнення ОСОБА_1 з посади інструктора по керуванню автомобіля за період з 18.02.1989 року по 18.02.1990 року;
наказ Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №130 від 05.09.1996 року про тижневе навантаження педагогічних працівників на 1996-1997 навчальний рік: п. 10 серед вчителів трудового навчання ОСОБА_1 - 26 годин; п. 16 призначити інструктором автосправи ОСОБА_1 1 ставка (наказ надруковано та вклеєно в книгу наказів по Чорнобаївській ОСОБА_3 ступенів за період з 10.01.1995 року по 10.09.2002 року, нумерація не співпадає з книгою наказів);
наказ по школі № 209 від 02.09.1997 року про надання відпустку без утримання слідуючим педпрацівникам п.11 ОСОБА_1 з 15.07.1997 року по 11.08.1997 року;
наказ Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 328 від 05.09.1998 року про тижневе навантаження педагогічних працівників на 1998-1999 навчальний рік: п. 9 - серед вчителів трудового навчання ОСОБА_1 - 18 годин, п. 19 призначити майстром виробничого навчання з оплатою ОСОБА_1 - 0,5 ставки (наказ надруковано та вклеєно в книгу наказів по Чорнобаївській_ЗОШ І-ІІІ ступенів за період з 10.01.1995 року по 10.09.2002 року, нумерація не співпадає з книгою наказів);
наказ Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (без номера) від 18.05.1999 року про надання чергових відпусток вчителям за 1998-1999 навчальний рік: п. 21 - ОСОБА_1 з 21.06.1999 року по 15.08.1999 року (наказ надруковано та вклеєно в книгу наказів по Чорнобаївській ОСОБА_3 ступенів за період з 10.01.1995 року по 10.09.2002 року);
наказ по Чорнобаївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 524 від 25.05.2000 року про надання чергових відпусток за 1999-2000 навчальний рік працівникам школи: п. 38 - ОСОБА_1 з 19.06.2000 року по 13.08.2000 року (посада в наказі не прописана).
В наказах по Чорнобаївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів за 1981,1983,1985,1986,1987,1990,1993,2001 роки ОСОБА_1 не значиться.
Згідно акту №115 від 29.07.2014 року не зараховані наступні періоди роботи:
з вересня по грудень 1976 року - посада вказана автоінструктор; за січень 1977 року відомість нарахування заробітної плати для перевірки не надано; з лютого 1977 року по травень 1982 року - посада вказана автоінструктор; з червня 1982 року по травень 1984 року - посада вказана інструктора; з вересня 1987 року по серпень 1991 року - посада вказана інструктор, праця; з вересня 1995 року по серпень 1996 року - посада вказана вчитель; з вересня 1996 року по серпень 1999 року в особових рахунках вчителів Чорнобаївської середньої школи посада не прописана, лише вказано "праця".
З вересня 1999 року по грудень 2002 року в особових рахунках вчителів Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів посада не прописана, лише вказано "праця", автосправа.
На момент виходу на пенсію, згідно трудової книжки з 01.09.2011 року по 23.07.2014 року позивач працював та продовжує працювати заступником директора з господарчої частини (наказ по НВК №178 від 01.09.2011 року).
Тобто, до стажу не увійшли наступні періоди роботи: з 02.11.1976 року по 03.02.1984 року, з 18.02.1989 року по 31.08.1991року, з 01.09.1995 року по 31.08.1996 року, з 15.07.1997 року по 11.08.1997 року, з 01.01.1999 року по 14.08.2000 року,. З 01.09.2011 року по 23.07.2014 року.
В результаті не зараховано 15 років 4 місяці 20 днів..
Крім того, згідно п.1 роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 21 від 31.08.1992 року, п е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, особам, які працювали за сумісництвом на роботах, передбачених переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 періоди роботи не за основним місцем роботи до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, не зараховується. Так, відмовляючи у виплаті 10 місячних пенсій Управління Пенсійного фонду України діяло в межах чинного законодавства.
Відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 №1191 визначені умови обчислення страхвого стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та механізм її виплати.
Грошова допомога надається особам, яким, починаючи з 01.10.2011 року, призначається пенсія за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.п. е-ж ст. 55 Закону України Пр пенсійне забезпечення і мають страховий стаж, зокрема для чоловіків - 35 років на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Отже, оскільки на день досягнення пенсійного віку позивач не працював на посадах, роботах на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. е ст. 55 Закону України Про пенсійне забезпечення та відсутній необхідний страховий стаж роботи 35 років на таких посадах, право для призначення грошової допомоги та її виплати у розмірі десяти місячних пенсій - відсутнє. Крім того, такі посади, як автоінструктор, інструктор не передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 року, тому не можуть бути зараховані до пільгового стажу.
Представник третьої особи: Комунальної установи «Районний центр по обслуговуванню закладів освіти» Білозерської районної ради Херсонської області при вирішенні спору покладалася на розсуд суду.
Представник третьої особи: Комунального закладу Чорнобаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області в судове засідання, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не прибув про причини неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані суду докази, вважає, що позов підлягає задоволенню,виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області та з 20 серпня 2014 року, отримує пенсію за віком.
В лютому 2015 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України вБілозерськомурайоні Херсонської області про призначення йому грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Згідно рішення про результати розгляду заяви Управління пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області № 4 від 23 лютого 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначені грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення.
Однак, суд вважає, що вказане рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Так, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (із змінами, внесеними Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е-ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 20 серпня 2014 року, тобто на момент призначення пенсії за віком, позивач продовжував працювати в закладі комунальної форми власності, а саме в Чорнобаївському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області на посаді заступника директора з господарчої частини.
Крім того, відповідно до витягу із наказу директора комунального закладу Чорнобаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області № 195 від 3 вересня 2012 року, ОСОБА_1 серед вчителів трудового навчання розпроділено навантаження в кількості 12 год. (10-Б клас - 6 год, 11-Б - 6 год.). Відповідно до листа директора Комунальної установи «Районний центр по обслуговуванню закладів освіти» Білозерської районної ради Херсонської області № 01-15/404 від 27 травня 2015 року, ОСОБА_1, вчитель трудового навчання переведений на посаду заступника директора з господарської роботи комунального закладу Чорнобаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області з 1 вересня 2011 року (наказ по школі від 1 вересня 2011 року № 178) та відповідно до Наказу Міністрекрства освіти України Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти від 15 квітня 1993 року № 102 п. 91, ОСОБА_1, викладає уроки автосправи з педагогічним навантаженням 12 годин по теперішній час.
Згідно до ч. 2 п. 91 Наказу Міністерства освіти України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» № 102 від 15.04.1993 року, у сільській місцевості директори і їх заступники при відсутності вчителів або викладачів з відповідних предметів можуть вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень з дозволу відповідного органу управління освіти.
Відповідно до довідок про заробітну плату і інші прибутки № 147-150 від 23 квітня 2015 року Комунальної установи «Районний центр по обслуговуванню закладів освіти» Білозерської районної ради Херсонської області, складених станом на 22 квітня 2015 року, ОСОБА_1, починаючи з вересня 2011 року по грудень 2015 року, нараховується заробітна плата, як заступнику директора з господарчої частини, так і заробітна влата вчителя трудового навчання.
Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 4 листопада 1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», розділ «Освіта», користуються правом на призначення пенсії за вислугу років особи, які працювали в загальноосвітніх навчальних закладах на посадах вчителів, логопедів, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, викладачів, навчальних сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів, завідуючих та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідуючих, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
В даному випадку закон не вимагає того, що для зарахування періоду роботи на посадах зазначених у цьому Переліку, така робота має бути основною.
Зі змісту ч.3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до ст. 48 КЗпП України та ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як вбачається із записів трудової книжки, заповненої 22 січня 1975 року, ОСОБА_1 10.09.1975 року по 01.09.2011 року працював на посадах автоінструктора, майстра виробничого навчання, вчителя трудового навчання Чорнобаївської середньої школи (яка в подальшому була переіменована на Чорнобаївську загальноосвітню школу I-III ступенів та Комунальний заклад Чорнобаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області, з 01.09.2011 року працює на посаді заступника директора з господарчої частини зазначеного закладу.
Таким чином, доводи відповідача про те, що позивач на момент призначення йому пенсії за віком не працював на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», спростовується вищезазначеним.
Крім того, як вбачається з оскаржуваного рішення, акту зустрічної перевірки № 115 від 29.07.2014 року та акту зустрічної перевірки № 203 від 18.12.2014 року відповідач не зараховує позивачу до спеціального трудового стажу, який дає право на пенсію за вислугу років наступні періоди його трудової діяльності:
з 02.11.1976 року по 03.02.1984 року майстер виробничого навчання;
з 18.02.1989 року по 31.08.1991 року вчитель трудового навчання;
з 01.09.1995 року по 31.08.1996 року вчитель трудового навчання;
з 15.07.1997 року по 11.08.1997 року вчитель трудового навчання;
з 01.01.1999 року по 14.08.2000 року вчитель трудового навчання;
з 01.09.2011 року по 23.07.2014 року заступник директора з господарчої частини.
Тобто, до спеціального трудового стажу позивача не було зараховано 15 років 4 місяці 20 днів. В той же час, 23 роки 1 місяць 5 днів спеціального трудового стажу відповідач визнає за позивачем, як за працівником освіти, про що зазначено в оскаржуваному рішенні.
Підставою для не зарахування позивачу 15 років 4 місяців 20 днів до спеціального трудового стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, стали неточності записів в особових рахунках та розрахунково-платіжних відомостях педагогічних працівників Чорнобаївської ЗОШ, в яких навпроти прізвища позивача в оспорюваний період значаться посади інструктора, автоінструктора, інструктора автосправи, вчителя без зазначення спеціальності або праця без вказівки на посаду, що на думку відповідача унеможливлює зарахування цих періодів до педагогічного стажу.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
В ході розгляду даної справи встановлено, що на момент звернення позивача із заявою про призначення йому грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення,, у відповідача не виникало будь-яких запитань стосовно трудової книжки позивача та записів, які містяться в ній.
Під час розгляду справи, суд звернувся до Управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації за інформацією, чи вводилась в Херсонській області (в т.ч. і Білозерському районі) в період часу з лютого 1976 року по серпень 2000 року в навчального-виховних комплексах посади автоінструктор, інструктор, майстр трудового навчання, інструктор-праці, автосправа-інструктр та чи дані професії прирівнювались до професії вчителя.
Із листа Управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації № 10/0-16/02-20/04 від 16.01.2016 року, вбачається, що З 01.03.1969 Міністерством освіти СРСР і Державною автомобільною інспекцією Міністерства внутрішніх справ СРСР було розроблено та затверджено програму навчання учнів середніх загальноосвітніх закладів автосправи та порядок отримання ними прав водія-любителя, водія-професіонала. Для їх виконання введено у середніх загальноосвітніх школах, де передбачено навчання учнів автосправі, посади інструктора з навчання практичному водінню автомобіля із розрахунку один інструктор на 35 учнів.
Таким чином, законодавством часів СРСР у загальноосвітніх школах була передбачена посада інструктора з навчання практичного водіння автомобіля. Наказом Міністра освіти СРСР від 27.06.1974 №75 «Про перейменування посад інструкторів з навчання практичного водіння автомобіля на посади майстрів виробничого навчання водінню і встановлення для них нових посадових окладів» у загальноосвітніх школах, навчально-виробничих комбінатах, педагогічних училищах, педагогічних інститутах, клубах юних автомобілістів та в інших закладах системи Міністерства освіти СРСР замість посади інструктора з навчання практичного водіння автомобіля введена посада майстра виробничого навчання водінню.
Роботодавець не має права називати посади на власний розсуд, оскільки державою запроваджені певні стандарти цих назв. Відповідно до п. 2.14. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту України від 29.07.1993 № 58 (далі-Інструкція №58), записи про найменування посади, на яку прийнятий працівник, повинні проводитись відповідно до Класифікатора професій.
На даний час діє Класифікатор професій ДК 003:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 року.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 (зі змінами), містить посади майстра виробничого навчання.
Відповідно до п. 2 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. № 78 "Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України "Про освіту", частини першої статті 25 Закону України "Про загальну середню освіту", частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України "Про позашкільну освіту" до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників зараховується час роботи на посадах, передбачених переліком.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 № 963 інструктор з праці входить до переліку педагогічних працівників, до цього Переліку, зокрема, включено посади викладачів усіх спеціальностей. Оплата праці працівників закладів освіти провадиться на підставі положень Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі-інструкція). Згідно п. 91 цієї інструкції працівникам закладів освіти дозволяється вести викладацьку роботу у цьому ж закладі освіти, але в середньому не більше 2 годин на день (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони по основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку). Передостаннім абзацом цього пункту передбачено, що названим працівникам за норму годин, визначену у ньому, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому для викладачів за тарифікацією.
Згідно із приміткою 1 додатку № 1 до інструкції, яким затверджено форму Тарифікаційного списку загальноосвітніх навчальних закладів, у списку вказуються всі працівники навчального закладу, ставки заробітної плати і посадові оклади яких залежать від освіти, категорії та тарифного розряду, в тому числі директори та їх заступники, вчителі, вихователі, бібліотекарі, а також інші працівники (завгоспи, лаборанти), які ведуть викладацьку роботу.
Тож, якщо майстер виробничого навчання чи інспектор з праці цього закладу ведуть впродовж навчального року викладацьку роботу, то їх прізвища мають включатися до Тарифікаційного списку викладачів закладу із зазначенням предмета чи дисципліни за викладацькою посадою, річний обсяг навчального навантаження, інших складових заробітної плати з визначенням середньомісячного заробітку, який, відповідно до п. 78 цієї інструкції виплачується викладачу за роботу протягом навчального року, включаючи час роботи в період канікул, що не збігається з відпусткою.
У переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963 (зі змінами), посади майстер виробничого навчання й інструктор з праці віднесені до педагогічних працівників.
Таким чином, суд приходить до висновку, що робота позивача на посадах автоінструктора, майстра виробничого навчання, вчителя трудового навчання з 10.09.1975 року по 01.09.2011 року, про що маються записи в трудовій книжці, має бути зарахована до спеціального трудового стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вказані посади Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 4 листопада 1993 року « Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» не передбаченні, проте встановлено, що право на пенсію за вислугою років мають майстри виробничого навчання, а отже, є підстави вважати, що позивач фактично працював на посаді майстра виробничого навчання, так як роботодавець не має права називати посади на власний розсуд.
Крім того, на виконання ухвали суду від 05.11.2015 року, відповідачем була проведена зустрічна перевірка для визначення права на призначення пенсії за віком, згідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ОСОБА_1.
За результатами вказаної перевірки відповідачем було складено акт № 216 від 17.12.2015 року, з якого вбачається, що в період роботи позивача з 15.02.1976 року по 01.09.2011 року, посада, яку він займав, зазначена (як вказано в особових рахунках вчителів, відомостях нарахування заробітної плати): автоінструктор, інструктор, інструктор, інструктор праці, праця, трудове навчання, вчитель. В той же час, в особових рахунках вчителів та відомостях нарахування заробітної плати за певні періоди, посада позивача не зазначена, однак із складової нарахувань заробітної плати вбачається, що дана заробітна плата йому нараховувалася, як педпрацівникові, тобто, якщо співставити періоди роботи позивача, які не зараховуються відповідачем до спеціального трудового стажу з періодами, що визнаються останнім, заробітна плата була однаковою, що свідчить про безпідставність висновків відповідача, викладених останнім в оскаржуваному рішенні.
Записи в особових рахунках та розрахунково-платіжних відомостях педагогічних працівників Чорнобаївської ЗОШ, які зроблені в супереч записам в трудовій книзі та в яких містяться суперечливі відомості щодо займаної позивачем посади, не можуть бути підставою для не зарахування вказаних періодів роботи до спеціального трудового стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, так як ці записи мають оцінюватись у сукупності з іншими доказами по справі, які, в свою чергу, спростовують доводи відповідача, викладені останнім в оскаржуваному рішенні.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відмова Управління Пенсійного фонду України вБілозерськомурайоні Херсонської областіу призначенні позивачу грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є протиправною, а порушене право позивача підлягає судовому захисту, шляхом визнання протиправнимта скасування рішення відповідача, щодо відмови в призначенні грошової допомоги позивачу та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу.
Керуючись ст. ст. 11, 69, 86, 87, 94, 159-162 КАС України, ст. ст. 19, 22, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 48 КЗпП України, п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 91 Наказу Міністерства освіти України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» № 102 від 15.04.1993 року, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 909 від 04.11.1993 року, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Білозерськомурайоні Херсонської області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області № 4 від 23.02.2015 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначені грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи вчителем Чорнобаївського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Білозерської районної ради Херсонської області з 04.02.1984 року по 20.08.2014 року, що дає право на призначення десяти місячних пенсій при виході на пенсію за віком.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій згідно п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 грн. 08 коп. в рахунок відшкодування судових витрат, шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Білозерський районний судХерсонської областішляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дняоголошенняпостанови, а учасниками процесу, які не були присутні при оголошенні постанови, в той же час і в тому ж порядку з моменту вручення їм копії постанови.
Суддя: Сокирко Л.М.