Справа № 645/9955/15-а
Провадження № 2-а/645/13/16
Постанова
іменем України
28 березня 2016 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Алфьорова Т.М.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянув адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення субєкта владних повноважень протиправним та про зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Фрунзенського суду м. Харкова з позовом про визнання рішення субєкта владних повноважень протиправним щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років та про зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що згідно записів в трудовій книжці має стаж роботи працівника освіти понад 30 років, що підтверджується трудовою книжкою. Відповідно до п. « е » ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років 6 місяців за переліком, що затверджується у порядку, який визначається КМ України, а саме Постановою КМУ від 06.09.2002 року № 1436, «Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років». Таким чином у нею виниклою право на пенсію після отримання нею 25 років і 6 місяців стажу роботи працівника освіти, але рішенням УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова від 15.11.2015 року за №393а відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, незважаючи на те, що було надані все необхідні документи. Підставою для відмови стало те, що однією із умов для призначення пенсії за вислугу років є звільнення з роботи, а оскільки в її трудовій книжці запис про звільнення внесена відділом освіти Антрацитівської міської ради, тобто організацією яка знаходиться на території не підконтрольній Українській владі, то її не можна вважати звільненою, тобто не працюючою і тому не має права на пенсію за вислугу років.
Вважає, що таке рішення прийняте з порушенням чинного законодавства, а саме: відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 вона є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 05.08.2015 р. Документами, які підтверджують, що особа не працює є: трудова книжка, індивідуальними відомостями про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку; відомостями про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи підприємця і це передбачено п 2.21 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок від 25.11.2005 р.). У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у звязку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
Окрім того стаж роботи підтверджується наданими до заяви про призначення пенсії довідками, що не заборонено Порядком «Підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Якщо відповідачу не достатньо було для підтвердження факту звільнення з роботи позивача даних (трудова книжка, індивідуальних відомостей про /застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку, відомостей про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця) він повинен був запропонувати надати позивачу особисту заяву із зазначенням дати з якої вона не працює та пояснення обставин у звязку з якими неможливо внести в трудові книжку відповідний запис.
Представник відповідача УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія за вислугу років має призначатися в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення») пенсія працівникам освіти призначається незалежно від віку та за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років 6 місяців за Переліком закладів, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2002 року № 1436.Однією із умов призначення пенсії за вислугу років є звільнення з роботи. В трудовій книжці ОСОБА_2 пунктом 14 зазначений запис від 20.08.2015 року про звільнення за власним бажанням, затверджений наказом № 204-к від 17.08.2015 р. відділу освіти Антрацитівської міської ради, який знаходиться на не підконтрольній Україні території. 27.04.2014 набрав чинності Закон України № 1207-УІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» де в у пунктах 1 - 3 ст. 9 вказаний загальний принцип оцінки документів, виданих на тимчасово окупованій території. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові їх посадови особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом і будь який акт, виданий вказаними органами є недійсними та не створюють правових наслідків. Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова зазначає, що відділ освіти Антрацитівської міської ради знаходиться на не підконтрольній Україні території та є незаконним органом, а тому запис у трудовій книжці позивача про звільнення є недійсним і не створює правових наслідків, тому Управління відмовляє ОСОБА_2 в призначенні пенсії за вислугу років.
Вислухавши сторони та дослідивши докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлені наступні обставини.
Положеннями частини 1статті 2 КАС Українивизначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимогстатті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією України.
Частина 1статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судахздійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно приписівстатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно достатті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до п. « е » ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років 6 місяців за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, а саме Постановою КМУ від 06.09.2002 року № 1436, «Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Позивач ОСОБА_2 має стаж роботи працівника освіти понад 30 років: з 15.08.1978 р. по 15.08.1980 р. - займала посаду вихователя інтернату Ольховлогскої восьмирічної школи - 2 роки один день.; з 15.08.1980 р. по 17.08.1981 р. - займала посаду вчителя хімії та біології в Крутчанської восьмирічній школі - 1 рік 1 день; з 30.09.1981 р. по 14.11.1981 р. займала посаду вихователя в дитячому садочку №2 - 1 місяць 15 днів; з 18.11.1981 р. по 01,09.1982 р. займала посаду старшої піонервожатої Камянської ВІН №18 - 9 місяців 13 днів; з 01.09.1982 р. по 14.06.1991 р. займала посаду вчительки початкових класів Камянської ВШ №18 - 8 років 9 місяців 12 днів; 04.06.1991 р. по 13.11.2001 р. займала посаду вчительки початкових класів СШ №25 м. Антрацит - 10 років 5 місяців 9 днів; з 01.09.2002 року займала посаду вчительки початкових класів, стаж роботи який зараховується до стажу, відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, до 31.05.2014 року 7 років 8 місяців 3 дні., що підтверджується записами у трудовій книжки.
Таким чином, у позивача виникло право на пенсію після отримання нею 25 років і 6 місяців стажу роботи працівника освіти. Позивач відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 05.08.2015 р.
В серпні 2015 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова з заявою про призначення пенсії за вислугу років та доданими до неї документами, підтверджуючими трудовий стаж.
Рішенням УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова за №393а від 15.11.15р. позивачу в призначені пенсії було відмовлено з тих підстав, що в трудовій книжці ОСОБА_2 є запис від 20.08.2015 року про звільнення за власним бажанням, затверджений наказом № 204-к від 17.08.2015 р. відділу освіти Антрацитівської міської ради, який знаходиться на не підконтрольній Україні території, тобто організацією яка знаходиться на території не підконтрольній Українській владі і тому позивача не можна вважати звільненою, тобто не працюючої і вона не має права на пенсію за вислугу років.
Відповідач не заперечує наявності у позивача стажу роботи працівника освіти необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а саме 25 років 6 місяців.
Пунктом 2.21 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено перелік документів необхідний для .підтвердження звільнення особи і документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, повязану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.
У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у звязку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.Окрім того стаж роботи підтверджується наданими до заяви про призначення пенсії довідками, що не заборонено Порядком «Підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
27.04.2014 набрав чинності Закон України № 1207-УІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закон № 1207). Загальний принцип оцінки документів, виданих на тимчасово окупованій території, надається у пунктах 1 - 3 ст. 9 Закону № 1207: Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові особи на тимчасове окупованій території та їх діяльну сит вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий та/ або особами передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова зазначає, що відділ освіти Антрацитівської міської ради знаходиться на не підконтрольній Україні території та є незаконним органом, а тому запис у трудовій книжці позивача про звільнення є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова визнає той факт, що запис в трудової книжки про звільнення ОСОБА_2 є незаконною і тому цей запис не може бути взят до уваги для підтвердження того факту, що ОСОБА_2 є звільненою особою. Тоді, з урахуванням положень п. 2.21 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», факт звільнення з роботи встановлюється на підставі інших документів: особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у звязку з якими неможливо внести запис у трудову книжку. Той факт, що на момент подачі заяви до пенсійного фонду ОСОБА_2 не працювала підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення та відомостями про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію даними.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Відповідач, заперечуючи проти позову, відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, не надав належних і допустимих доказів на підтвердження того, що позивач працює і не має право на призначенні пенсії за вислугу років.
Відмова в призначенні пенсії за вислугу років порушує конституційне право позивача на соціальний захист.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, позов треба задовольнити, так як
Керуючись ст.ст.7, 8, 9, 71,160-163, 167 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.17,19,22,152 Конституції України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення субєкта владних повноважень протиправним та про зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати противоправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова від 15.11.2015року № 39 про відмову призначити ОСОБА_2 пенсії за вислугу років.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова призначити ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) пенсію за вислугу років з зарахуванням стажу роботи працівником освіти з 01.09.2002 року по 31.05.2014 року, з дати звернення з заявою про призначення пенсії.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Головуючий суддя-