Постанова № 57118987, 06.04.2016, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
431/1168/16-а
Номер документу
57118987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

06.04.2016

Справа 431/1168/16-а

Провадження 2-а/431/22/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2016 року Старобільський районний суд Луганської області

В складі: головуючого - судді Ткач О.В.,

при секретарі: Кустовій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправними рішення, зобовязання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого вказала, що вона перебуває на обліку у відповідача з 04.08.2005 року, отримує пенсію, яка призначена у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, в розмірі 90 відсотків заробітної плати. Звернувшись до відповідача 04.02.16 року, вона просила здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, визначених в довідці від 03.08.2005 року № 11-14/00 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, а саме: надбавки за високі досягнення у праці; надбавки за особливі умови праці і інтенсивний труд, премію, матеріальну допомогу на оздоровлення, премії до ювілейних та святкових дат; матеріальної допомоги на соціально-побутові видатки. Перерахунок здійснити з 27.07.2014 року, але відповідач їх відмовив 17.02.2016 р.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, доповнила, що вважає не пропущеним строк звернення до суду, оскільки звернулась до відповідача про відновлення свого порушеного права 04.02.2016 року й отримала відмову 17.02.16 року.

Представник відповідача УПФУ у Старобільському районі Луганської області позовні вимоги не визнав, пояснив, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ Старобільського району Луганської області, як отримувач пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з 04 серпня 2005 року. Заробіток для обчислення пенсії взятий по довідці, яка подана Державною контрольно-ревізійною службою в Україні про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед звернення за пенсією).

За документами пенсійної справи довідка про складові заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, які не належать до складових заробітної плати державного службовця відсутня.

Відповідно до ст. 33 закону України «Про державну службу» заробітна плата держслужбовця складається з посадового окладу, премій, надбавок за ранг за вислугу років на державній службі, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та інші виплати не є складовою частиною заробітної плати, а тому не враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». На цій підставі, відповідачці було відмовлено в задоволенні її заяви, котру вона подала до Пенсійного Фонду 04.02.2016 року.

Крім того, відповідач вважає, що позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки дізналася про порушення свого права в 2014 році й питання про поновлення строку звернення до суду не ставила.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Ч. 1 ст. 2 КАС України передбачає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.

Статтями 71, 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Обставини, що визнаються сторонами, можуть не доказуватись перед судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує з 04.08.2005 року пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Позивачці стало відомо, що при призначенні пенсії їй не були враховані суми надбавки за високі досягнення праці, надбавки за особливі умови праці, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально побутові видатки, премії до ювілейних та святкових дат, сума по яких підтверджується довідкою від 03.08.05 року № 11-14/00 (а.с. 6), на цю суму нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування (а.с.10-11).

04.02.2016 року позивачка звернулась до УПФУ в Старобільському районі Луганської області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням вищезазначених виплат і 17.02.2016 року за № 10/А-14 отримала відповідь, якою їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці держслужбовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія держслужбовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більш 90% заробітної плати.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі й за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у звязку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № НОМЕР_1, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Зі змісту ст. 40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Статею 66 Закону України від 05.11.1994 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статі 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу) з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховується: сума виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у мажах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких буде фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Ці обставини та законодавчі акти надає підстави дійти до висновку про те, що отримані позивачкою, як застрахованою особою суми: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди держслужбовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання службових обовязків, з яких був фактично нарахований та сплачений страховий внесок, повинні бути враховані відповідачем в заробіток (доход) при обчисленні пенсії.

Законами України від 08.07.2011 року № 3668-VІ та від 27.03.2014 року № 1166-VІІ вносились зміни до редакції ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, зокрема, в частині визначення розміру пенсії у відсотковому відношенні до розміру заробітної плати державного службовця, відповідно у 80 відсотків та 70 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав й свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Отже, з наведеного випливає, що будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватись до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсій державним службовцям в разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Як встановлено й не оспорюється відповідачем, позивачці була призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% від її заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення пенсії позивачці, ніяким чином не можуть впливати на розмір її пенсії.

Ст. 41 Закону № 1058-ІV та ст. 66 Закону № 1788-ХІІ передбачає, що пенсію призначають й здійснюють її перерахунок, виходячи з суми заробітної плати держслужбовця, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Ч. 2 ст. 33 Закону «Про держслужбу» не враховує всіх складових заробітної плати держслужбовців, тому, Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 було затверджено форму Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачено графу: «Інші виплати» - для виплат, які не потрапили до інших граф. Такими виплатами є суми індексації, матеріальної допомоги, грошової винагороди та компенсації.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що суми надбавок, премій, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на соціально-побутові питання повинні включатися в заробіток для обчислення пенсії позивачки ОСОБА_1

У матеріалах справи знаходиться довідка Головного Контрольно-ревізійного Управління в Луганській області (а.с. 12-13) про складові заробітної плати, що прийнята УПФУ для призначення пенсії. В цій довідці не вказані інші виплати. Отримати нову довідку від Головного Контрольно-ревізійного Управління в Луганській області, в якій були б вказані «інші виплати»: надбавки, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, разові виплати, позивачка ОСОБА_1 не має можливості, через знаходження обласного архіву на непідконтрольній Україні території у м. Луганськ (а.с.16).

Проте, позивачкою, при наданні до УПФУ заяви про призначення пенсії у 2005 році, відповідачу була надана довідка № 11-14/00 від 03.08.2005 року, видана Контрольно-ревізійним Управлінням в Луганській області про надбавки за високі досягнення у праці на суму 420,95 грн.; надбавки за особливі умови праці 3658,29 грн.; премії 3636,45 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1503,92 грн.; премії до ювілейних та святкових дат у розмірі 824 грн.; матеріальної допомоги на соціально-побутові видатки в розмірі 1406,01 грн. за період з серпня 2003 до липня 2005 року.

Ця довідка відображає «інші виплати», котрі повинні включатися до складової заробітної плати при призначенні пенсії. Наявність цієї довідки в пенсійній справі при подачі заяви позивачкою про призначення пенсії, не заперечується відповідачем.

Відповідач не прийняв до уваги й розгляду цю довідку, оскільки вважає, що «інші виплати» не повинні включатися у заробітну плату при призначенні пенсії.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за необхідне прийняти довідку № 11-14/00 від 03.08.2005 року, видану позивачці Контрольно-ревізійним Управлінням в Луганській області (а.с. 6) про нарахування інших виплат на загальну суму 11449,62 грн., як таку, котра повинна враховуватись ПФУ в Старобільському районі Луганської області при перерахунку пенсії ОСОБА_1

За ст. 45 ч. 4 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», слід проводити з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного Фонду з заявою про перерахунок пенсії з 04.02.2016 року, отже, перерахунок пенсії необхідно проводити з дня звернення, з 04.02.2016 року.

При цьому суд враховує положення ст. 100 КАС України, а саме, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд, за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постанавлюється ухвала.

Суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 не пропустила строк звернення до суду з вказаним позовом, оскільки вона оспорює відмову ПФУ в Старобільському районі Луганської області в перерахунку їй пенсії від 17.02.2016 року, а позовну заяву подала до суду 17.03.2016 року.

Однак, суд вважає необґрунтованою посилку позивачки в позовній заяві про перерахунок їй пенсії з 27.07.2014 року, оскільки сама позивачка не змогла пояснити, чому саме з цієї дати необхідно провести перерахунок пенсії й ніяких дій ПФУ в Старобільському районі відносно пенсійних виплат позивачці не проводило, тому в цій частині позову позивачці необхідно відмовити за необґрунтованістю.

З відповідача стягується в дохід держави витрати по сплаті судового збору в розмірі 487,20 грн., оскільки при поданні адмінпозову, позивачка звільнялась від його сплати.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. 66 закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 7, 9, 23, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправним рішення, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області № 10/А від 17.02.2016 року стосовно відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням «інших виплат».

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області (ЄДРПОУ 21792643) здійснити перерахунок пенсії, яка призначена ОСОБА_1 (і. н. НОМЕР_2) в порядку, визначеному законодавством України про державну службу в розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням «інших виплат», вказаних у довідці №11-14/00 від 03.08.05 року, виданої Контрольно-ревізійним Управлінням в Луганській області, що є складовими заробітної плати:

- надбавки за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 2288 від 13.12.99 р.) в сумі 420,95 грн.;

- надбавки за особливі умови праці і інтенсивний труд (постанова КМУ № 1781 від 06.12.2000 р.) в сумі 3658,29 грн.;

- премії в сумі 3636,45 грн.;

- матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 1503,92 грн.;

- премії до ювілейних та святкових дат в сумі 824,00 грн.;

- матеріальної допомоги на соціально-побутові видатки в сумі 1406,01 грн.; починаючи здійснення перерахунку з 04.02.2016 року.

В задоволенні решти вимог позову - відмовити позивачці за необґрунтованістю.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області в дохід держави судові витрати в розмірі 487,20 грн.

Повна постанова виготовлена й проголошена 08.04.2016 року о 15-00 годині.

Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Старобільський районний суд Луганської області шляхом подачі апеляції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Ткач О.В.