Справа № 182/4722/15-ц
Провадження № 2/0182/2825/2015
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11.12.2015 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого - судді Шестакової З.С.
при секретарі - Пометій Є.Т.
за участю: позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комітету по управлінню комунальним майном Нікопольської міської ради про зміну договору у звязку з істотною зміною обставин, суд
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Комітету по управлінню комунальним майном Нікопольської міської ради про зміну договору у звязку з істотною зміною обставин.
Свої вимоги мотивував тим, що рішеннями Нікопольської міської ради від 25.01.2008 № 23-22/V та № 24-22/V включено до переліку обєктів комунальної власності, які підлягають приватизації у 2008 році, а також визначено та затверджено спосіб приватизації «продаж на аукціоні» окремого індивідуально визначеного майна, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі, загальною площею 1758,1 кв.м., та 2/27 частин нежитлової будівлі, загальною площею 287,8 кв.м, на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі.
За результатами аукціону з продажу цих обєктів комунальної власності, який було проведено Придніпровською товарною біржею 01 вересня 2008 року, він був визначений переможцем аукціону. За результатами аукціону між ним та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, 10.09.2008 було укладено два договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні: реєстровий № 2043 про продаж 38/81 частин нежитлової будівлі, загальною площею 1758,1 кв.м., вартістю 691983,60 грн., у т.ч. ПДВ 115330,60 грн. та реєстровий № 2048 про продаж 2/27 частин нежитлової будівлі, загальною площею 287,8 кв.м, вартістю 250326,72 грн., у т.ч. ПДВ 41721,12 грн.
Згідно пункту 2.1. договорів від 10.09.2008 покупець зобовязаний внести протягом 10 днів з моменту нотаріального посвідчення договорів суму ПДВ та вартість обєкта протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення договорів. Строк оплати може бути продовжено ще до 30 календарних днів за умови сплати покупцем не менше 50 % від ціни продажу обєкта приватизації.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» позивач за рахунок власних коштів на початку жовтня 2008 року своєчасно сплатив суму ПДВ і 50 % від ціни продажу обєктів приватизації, в звязку з чим, за умовами договорів, кінцевий термін оплати було продовжено до 07 листопада 2008 року.
При укладенні договору купівлі-продажу обєктів приватизації у вересні 2008 року позивач мав надію на отримання у банківській установі кредиту (позики) для остаточного розрахунку за придбання обєктів приватизації позиченими грошовими коштами. На той час ніяких перепон у отриманні банківського кредиту не існувало та ОСОБА_1 надав усі необхідні документи до ВАТ «РОДОВІД БАНК» на отримання банківського кредиту, який мав гарантовано отримати до середини жовтня 2008 року.
Однак, у звязку із фінансовою кризою, на підставі Постанови НБУ від 11.10.2009 № 319 «Про додаткові заходи щодо діяльності банків», банками на невизначений термін було призупинено процес кредитування, тому йому було тимчасово відмовлено в отриманні кредиту, необхідного для здійснення платежу за спірними договорами.
30 червня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до керівника Комітету по управлінню комунальним майном Нікопольської міської ради з заявою про внесення змін до договорів купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, стосовно продовження кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації. Але листом від 03 липня 2009 року йому було відмовлено у внесенні змін до договорів, тому він змушений був звертатися до суду.
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 липня 2009 року його позов був задоволений. Були внесені зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 1758,1 кв.м., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, продовжено кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 жовтня 2014 року. Вирішено застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації. Внесені зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2048, а саме 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 287,8 кв.м, укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, продовжити кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 жовтня 2014 року. Вирішено застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації.
30 жовтня 2009 року позивач повністю сплатив суму в розмірі 103605,00 грн. за договором купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2048, а саме 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 287,8 кв.м, та 10 листопада 2009 року він отримав свідоцтво на право власності на 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі.
Після настання кінцевої дати сплати за договором відповідно до рішення суду позивач намагався знайти кошти або отримати кредит на сплату суми за договором купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043, але банком в отриманні кредиту йому було відмовлено.
У червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління комунального майна Нікопольської міської ради з заявою про внесення змін до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043, стосовно продовження кінцевого терміну сплати за придбаний обєкт приватизації. Але листом № 2775 від 03 липня 2015 року йому було відмовлено у внесенні змін до договорів, тому він змушений був звертатися до суду.
Враховуючи те, що неоголошена війна на сході України та політична нестабільність в цілому, що вплинула на економічну ситуацію в державі та роботу банківських установ, є істотною зміною обставин, якими позивач, як сторона договору, керувався при укладенні договору; ці обставини змінилися настільки, що, якби позивач міг це передбачити, він не укладав б договір, тому ОСОБА_1 на підставі ч. 4 ст. 652 ЦК України просив суд внести зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 1758,1 кв.м., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, продовжити кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 грудня 2020 року. Застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбаний обєкт приватизації.
Також, позивач вважає, що розірвання договору буде суперечити суспільним інтересам у звязку з тим, що повернення з бюджету розвитку міста вже сплачену за договором купівлі-продажу від 10.09.2008 реєстровий № 2043 частини платежу і суми 288500,00 грн. і ПДВ в суми 115330,60 грн. ставить під зрив фінансування важливих соціальних програм в місті, тобто суперечить суспільним інтересам.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, але підтвердила, що зараз дійсно істотно змінилися обставини, якими сторони керувалися при укладенні спірного договору купівлі-продажу від 10.09.2008. Також підтвердила той факт, що позивач повність розрахувався за придбаний обєкт на підставі договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2048, а саме 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 287,8 кв.м, та 10 листопада 2009 року йому було видано свідоцтво на право власності на дане нерухоме майно.
Вважає, що є підстави для зміни умов договору, оскільки розірвання договорів буде суперечити суспільним інтересам. Недоотримання надходжень до міського бюджету розвитку, у випадку розірвання спірного договору, у вигляді 50% надходжень від приватизації комунального майна у сумі 288500,00 грн. і ПДВ в сумі 115330,60 грн. за договором реєстровий № 2043 та необхідність повернення з бюджету розвитку міста вже сплаченої частини платежу за даним договором ставить під зрив фінансування важливих соціальних програм у місті, тобто буде суперечити суспільним інтересам.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, оглянувши цивільну справу № 2-4067/09 за позовом ОСОБА_1 до Комітету по управлінню комунальним майном Нікопольської міської ради про зміну договору у звязку з істотною зміною обставин, суд приходить до наступного.
Як встановлено судом, рішенням Нікопольської міської ради від 25.01.2008 № 23-22/V включено до переліку обєктів комунальної власності, які підлягають приватизації у 2008 році, а також визначено та затверджено спосіб приватизації «продаж на аукціоні» окремого індивідуально визначеного майна, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі, загальною площею 1758,1 кв.м., розташованого за адресою: вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі.
Придніпровською товарною біржею 01 вересня 2008 року був проведений аукціон з продажу цих обєктів комунальної власності. Переможцем аукціону був визначений позивач.
За результатами аукціону на підставі вимог законодавства України про приватизацію між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, 10.09.2008 було укладено договір купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні: реєстровий № 2043 про продаж 38/81 частин нежитлової будівлі, загальною площею 1758,1 кв.м., вартістю 691983,60 грн., у т.ч. ПДВ 115330,60 грн.
Відповідно до пункту 2.1. договору від 10.09.2008 Покупець зобовязаний внести протягом 10 днів з моменту нотаріального посвідчення договорів суму ПДВ та вартість обєкта протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення договорів. Строк оплати може бути продовжено ще до 30 календарних днів за умови сплати Покупцем не менше 50 % від ціни продажу обєкта приватизації.
Згідно статті ст. 6 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» обєкти малої приватизації можуть бути придбані покупцями за рахунок власних чи позичених грошових коштів.
ОСОБА_1 за рахунок власних коштів на початку жовтня 2008 року своєчасно сплатив суму ПДВ і 50 % від ціни продажу обєктів приватизації, в звязку з чим, за умовами договору, кінцевий термін оплати було продовжено до 07 листопада 2008 року.
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 липня 2009 року були внесені зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 1758,1 кв.м., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, продовжено кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 жовтня 2014 року. Вирішено застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації.
Також даним рішенням були внесені зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2048, а саме 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 287,8 кв.м, укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв комітет по управлінню комунальним майном, продовжити кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 жовтня 2009 року. Вирішено застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації.
30 жовтня 2009 року ОСОБА_1 повністю сплатив суму в розмірі 103605,00 грн. за договором купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2048, а саме 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, загальною площею 287,8 кв.м, та 10 листопада 2009 року він отримав свідоцтво на право власності на 2/27 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі, реєстраційний № 367.
Решту суми за договором купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043 позивач сподівався внести за рахунок кредитних коштів.
Листом № 29/1-209 від 11.11.2015 ПАО «ОСОБА_4 Дніпро» відмовив ОСОБА_1 у в отриманні кредиту на підставі відсутності офіційного підтвердження доходу.
Так як до теперішнього часу кредитування банківськими установами фізичних осіб та малого бізнесу не відновлено в Україні, з урахуванням значного скорочення доходів позивача та необхідності більшого часу для накопичення відповідної суми для остаточного розрахунку за придбаний обєкт приватизації, ніж визначено умовами договору, в червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про внесення змін до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, стосовно продовження кінцевого терміну сплати за придбаний обєкт приватизації.
Листом № 2775 від 03 липня 2015 року виконавчий комітет Нікопольської міської ради відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10.09.2008 реєстровий № 2043.
Згідно частини 1 статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобовязання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно частини 4 статті 652 ЦК України зміна договору у звязку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Суд вважає, що зміна обставин, на які посилається позивач в обґрунтуванні неможливості своєчасної оплати остаточної суми вартості обєкту приватизації, придбаного ним на аукціоні, дійсно є істотними.
Неоголошена війна на сході України та політична нестабільність в цілому, яка вплинула на економічну ситуацію в державі та роботу банківських установ, а також зупинення процесу кредитування банківськими установами, є істотною зміною обставин, якими позивач, як сторона договору, керувався при укладенні договору. Якби він міг би передбачити такі суттєві для укладення договору обставини, він не укладав би спірний договір або укладав би його на інших умовах (зокрема, стосовно умов та строків здійснення розрахунків за придбане майно).
З урахуванням викладених обставин, суд вважає доцільним змінити договір купівлі-продажу від 10.09.2008, реєстровий № 2043, оскільки розірвання договору буде суперечити суспільним інтересам.
Так, згідно статті 71 Бюджетного кодексу України кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, надходять до бюджету розвитку місцевих бюджетів. З бюджету розвитку фінансуються основні соціальні програми міста.
Недоотримання надходжень до міського бюджету розвитку, у випадку розірвання спірного договору, у вигляді 50 % надходжень від приватизації комунального майна у сумі 288 153,00 грн. за договором реєстровий № 2043 та необхідність повернення з бюджету розвитку міста вже сплаченої частини платежу в сумі 288 500,00 грн. і ПДВ 115 330,60 грн. за даним договором ставить під зрив фінансування важливих соціальних програм у місті, тобто суперечить суспільним інтересам.
У судовому засіданні представник відповідача також підтвердила про неможливість повернення з місцевого бюджету ОСОБА_1 сплачених ним коштів та погодилася з наявністю істотних зміни обставин, що призвели до невиконання позивачем умов договору.
З урахуванням викладених обставин, суд знаходить позовні вимоги позивача обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Керуючись ст. ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 217-218 ЦПК, 652 ЦК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Внести зміни до договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі, яку продано на аукціоні, від 10 вересня 2008 року реєстровий № 2043, а саме 38/81 частин нежитлової будівлі на вул. Добролюбова, буд. 25-а у м. Нікополі Дніпропетровської області, загальною площею 1758,1 кв.м., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та територіальною громадою м. Нікополя в особі Нікопольської міської ради, за яку діяв Комітет по управлінню комунальним майном, продовжити кінцевий термін сплати за придбаний обєкт приватизації до 31 грудня 2020 року.
Застосування штрафних санкцій, передбачених п. 4.8. договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - частини нежитлової будівлі від 10 вересня 2008 року, розпочати після спливу кінцевого терміну сплати за придбані обєкти приватизації.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_5