12.04.2016 Справа № 756/3607/16-а
Провадження № 2-а/756/148/16
Ун.756/3607/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Камбулов Д.Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
14 березня 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання чинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що з 17.12.2008 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, як отримувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 № 2663-111) у розмірі 84 % від середнього заробітку з посади старшого прокурора відділу з розгляду депутатських звернень і запитів управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України. В подальшому продовжила роботу в органах прокуратури по червень 2013 року.
Згідно листа управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва від 18.02.2009 №1121/06 стаж на посаді віднесених до прокурорських посад становив 13 років 06 місяців 08 днів. Пенсія позивачу нарахована у 84% з грудня 2008 року від суми заробітної плати 11 623 грн. 74 коп. на час призначення пенсії і виплачувалася по лютий місяць 2011 року (включно) у сумі 9 763 грн. 94 коп.
З березня місяця 2011 року їй було здійснено перерахунок пенсії на 90%, сума пенсії становила 10 461 грн. 37 коп., яку вона отримувала по березень 2015 року включно. Однак, з квітня 2015 року по лютий 2016 року позивачу перераховано пенсію з розрахунку 84 процентів від середнього заробітку на відповідної посади.
У квітні місяці 2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва про перерахунок пенсії відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 03.04.2015 № 18-27-а, проте письмової відповіді не отримала.
На письмові заяви до управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва про перерахунок пенсії вона отримала відповіді від 19.01.16 № 849/06/к-9, від 22.02.2016 № 3479/06/К-9/3 в яких зазначено, що з 01.06.2015 скасовані норми призначення пенсій та перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Після приведення у відповідність розміру її пенсії відповідач у порушення норм чинного законодавства, починаючи з березня 2015 року почав утримувати з її пенсії суми, як такі що незаконно виплачені позивачу за період з 25.02.2011 по 01.03.2015 і встановив нарахування та виплату пенсії у розмірі 84 процентів.
З дня призначення пенсії позивачка не звільнялася з органів прокуратури і продовжила працювати до червня 2013 року. З 6 червня 2013 року згідно наказу Генерального прокурора України від 06.06.2013 №653ц позивачку звільнено з Генеральної прокуратури України за власним бажанням ( у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років) відповідно до ст.38 КЗпП України з посади старшого прокурора відділу з розгляду депутатських звернень і запитів управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України. На день її звільнення загальний стаж роботи складав понад 30 років, вислуга років в органах прокуратури становила понад 23 роки.
На запит від 16.02.2016 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо надання роз'яснень з посиланням на норми відповідних законів з питань призначення та виплати різних сум пенсії, позивача отримала відповідь від 22.02.2016 № 348/06/К- 9/2 та довідку про нарахування та виплати їй сум пенсії з грудня 2008 року по лютий 2016 року без обґрунтування та без посилання на норми чинного законодавства.
Ознайомившись з довідкою позивача прийшла до висновку, що службові особи управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва не відповідально та упереджено віднеслися до виконання своїх службових обов'язків і на свій розсуд провели нарахування, перерахування її пенсії, а в подальшому безпідставного утримували з неї відповідні суми.
На думку позивача, відповідач повинен був призначити їй пенсію в розмірі 90% відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358\95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Так, відповідно від суми місячної заробітної плати, яка на час призначення пенсії становила 11 623 грн. 74 коп. пенсія повинна призначена їй з розрахунку 90% у сумі 10 461 грн. 37 коп.
Оскільки з січня 2009 року по лютий 2011 та з квітня 2015 року по теперішній час (37 місяців) вона отримує пенсію у сумі 9 763 грн. 94 коп., то відповідач, у зв'язку з неправильним призначенням та перерахунком мені пенсії, недорахував позивачу 25 804 грн. 91 коп. пенсійних виплат.
Окрім цього, не відповідає вимогам Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» розрахунок відповідача щодо оподаткування пенсії у розмірі 15% та 1,5 % військового збору.
Так, у лютому-березні 2015 року сума податку на пенсію та військовий збір, яка утримувалася з її пенсії, становила (згідно довідки відповідача) 1123 грн. 22 коп., з квітня по липень 2015 року - 1736грн. 07 коп.; у серпні 2015 року - 1008 грн. 14 коп.; у вересні 2015 року - 1903,58 грн.; з жовтня по грудень 2015 року - 830, 64 грн.; з січня по лютий 2016 року - 751 грн. 44 коп.
Такі дії відповідача не відповідають дійсним обставинам, вимогам законів і вимагають приведення у відповідність до вимог чинного законодавства призначення і виплати їй пенсії, правильного розрахунку сум обов'язкового оподаткування та військового збору.
Вважає, що управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва порушили її конституційне право стосовно отримання належної пенсії, що передбачено Конституцією України.
Посилаючись на вимоги ст. ст. 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закони України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року), ст. ст. 4-12,17-20, 99, 104-106, 158- 163, 256 КАС України, просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови в проведенні у відповідність призначення та перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) у розмірі 90% з розрахунку заробітної плати 11 623, 74 коп., яка мала місце на дату призначення пенсії з 17.12.2008; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва привести у відповідність призначення та перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 90% з розрахунку заробітної плати 11 623, 74 коп., яка мала місце на дату призначення пенсії з 17.12.2008, а саме: з 17 грудня 2008 по 17 лютого 2011 року включно та з 17 квітня 2015 року по теперішній час та виплатити їй різницю недоплаченої суми, та стягнути з відповідача судові витрати по справі.
У відповідності з вимогами ст.183-2 КАС України, дана справа розглядається судом в порядку скороченого провадження.
Представником відповідача у встановлений строк були подані заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позовні вимоги є незаконними та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем обставини, заперечення відповідача, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю правильним прийняти рішення про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 17.12.2008 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, як отримувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 № 2663-111) у розмірі 84 % від середнього заробітку з посади старшого прокурора відділу з розгляду депутатських звернень і запитів управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України. В подальшому продовжила роботу в органах прокуратури по червень 2013 року.
Згідно листа управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва від 18.02.2009 №1121/06 стаж на посаді віднесених до прокурорських посад становив 13 років 06 місяців 08 днів. Пенсія позивачу нарахована у 84% з грудня 2008 року від суми заробітної плати 11 623 грн. 74 коп. на час призначення пенсії і виплачувалася по лютий місяць 2011 року (включно) у сумі 9 763 грн. 94 коп.
З березня місяця 2011 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії на 90%, сума пенсії становила 10 461 грн. 37 коп., яку вона отримувала по березень 2015 року включно. Однак, з квітня 2015 року по лютий 2016 року позивачу перераховано пенсію, яка виплачується у розмірі 84%.
У квітні місяці 2015 року позивача звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 03.04.2015 № 18-27-а, проте письмової відповіді не отримала.
На письмові заяви до управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва про перерахунок пенсії позивача отримала відповіді від 19.01.16 № 849/06/к-9, від 22.02.2016 № 3479/06/К-9/3 в яких зазначено, що з 01.06.2015 скасовані норми призначення пенсій та перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Окрім цього, у відповіді зазначено, що стаж її роботи на посадах прокурорів на час призначення пенсії складав 12 років 10 місяців 29 днів. У зв'язку з тим, що їй неправомірно (на думку відповідача) було розраховано суму пенсії у розмірі 10 461, 37 грн. з 25.02.2011 по 31.03.2015, то управління Пенсійного фонду України в Оболонському району м. Києва після приведення розрахунку пенсії у відповідність до вимог чинного законодавства, з 01.04.2015 позивачу було нараховано пенсію у розмірі 9 763, 94 грн.
Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує її права, законні інтереси та норми Конституції України.
З дня призначення пенсії ОСОБА_1 не звільнялася з органів прокуратури і продовжила працювати до червня 2013 року. З 6 червня 2013 року згідно наказу Генерального прокурора України від 06.06.2013 №653ц позивачку звільнено з Генеральної прокуратури України за власним бажанням ( у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років) відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України з посади старшого прокурора відділу з розгляду депутатських звернень і запитів управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України.
Відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358\95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно Подання Генеральної прокуратури України від 17 грудня 2008 року про призначення пенсії стаж ОСОБА_1 за вислугу років складав 20 років 03 місяці 27 днів. Згідно довідки-розрахунку управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва заліковий стаж для умов призначення пенсії позивачу складає 20 років 01 місяць 0 днів.
Твердження відповідача, що пенсія позивачці призначалася з прокурорського стажу, а саме з 12 - річного стажу суперечить вимогам ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 цього Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р.. чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 міс. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідач мав би призначити позивачу пенсію в розмірі 90% відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358\95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Як вбачається з матеріалів справи,звертаючись до відповідача позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).
Як вбачається з ст. 22, 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд вважає, і по посилання відповідача на внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими оскільки відповідач застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 90% з розрахунку заробітної плати у розмірі 11623,74 грн., яка мала місце на дату призначення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Виходячи із загальних засад пріоритету Законів над підзаконними нормативно-правовими актами при розрахунку пенсій застосуванню підлягає розмір виплат, встановлений згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої розмір пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Згідно зі ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач знала про порушення свого права з часу отримання пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, а тому позов підлягає задоволенню лише в межах строку позовної давності.
Згідно із ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на них ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено): добросовісно, розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно,зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно протягом розумного строку .
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії вчиненні відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеними принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 94 КАС, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яке не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, вважаю правильним стягнути з державного бюджету України на користь позивача 551, 20 грн. сплаченого судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись 3, 8, 19, 21, 22, 46, 48, 55, 64, 68 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) ст. ст. 4-12, 17, 18, 69-71, 91, 94, 97, 98, 99, 104-106, 162, 183-2, 244-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні у відповідність призначення та перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) у розмірі 90% з розрахунку заробітної плати у розмірі 11 623, 74 коп.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва здійснити ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), нарахування та перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 90% з розрахунку заробітної плати у розмірі 11 623, 74 коп., з 15 вересня 2015 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), 551(п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого судового збору.
На підставі ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Д.Г.Камбулов