Постанова № 57109751, 18.03.2016, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
758/13511/15-а
Номер документу
57109751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/13511/15-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2016 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - суддіЛаріонової Н.М.,

при секретарі ТкаченкоІ.І.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва (далі УПФУ в Подільському районі м.Києва) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, починаючи з 11 червня 2012 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва провести перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 року) з 11 червня 2012 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/861 від 08.06.2012 року (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення; зобов'язати Управління провести виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 року) з 11 червня 2012 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/861 від 08.06.2012 року (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Позовні вимоги обґрунтовує, посилаючись на Закон України «Про державну службу», тим, що їй згідно вказаного Закону призначено пенсію, яку позивач отримує в УПФУ в Подільському районі м. Києва. Обчислення розміру пенсії було здійснено в розмірі 80% заробітної плати на підставі поданої позивачем довідки з останнього місця роботи, виданої Державним управлінням справами Президента України, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та вказані суми виплат є складовими заробітної плати, вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при призначенні пенсії. Тому вказані суми виплат (інші виплати), що зазначені в довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій Державним управлінням справами Президента України повинні бути враховані при обчисленні розміру моєї пенсії з дати її призначення - з 11.06.2012 року, оскільки довідка про заробітну плату видана за формою, затвердженою зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948. Вказана Постанова була прийнята на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670.З приводу проведення перерахунку позивачу пенсії у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням інших виплат, що включали в себе-матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань,позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.Управління своїм листом від 24.11.2015 р. №11154/108 повідомило їй про відмову в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії. Вважаю, вважає, що цим що цим Управління порушило її конституційні права.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі та надала пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам. Додавши, що вона не погоджується з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії з 11.06.2012 р. Вважає, що відповідач повинен провести перерахунок з урахуванням виплат на матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.

Представник відповідача, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Через канцелярію до суду надійшли письмові заперечення, згідно з якими представник просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на таке. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідно до ст. 33 вказаного закону - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Умови оплати праці державним службовцям регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», відповідно до цієї постанови, державним службовцям можуть бути встановлені, у межах затвердженого фонду оплати праці, надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.Визначення розмірів" заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».Допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на здоровлення не є складовою заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при здійсненні перерахунку пенсії. Тому, провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги немає підстав. Вважає, що пенсія призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку на даний час немає.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.

Публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права державного службовця на перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відповідача - УПФУ в Подільському районі м.Києва з 11.06.2012 р.

В судовому засіданні встановлено, що 18.05.2012 р. ОСОБА_1 була звільнена, згідно ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію, що підтверджується трудовою книжкою, виданої на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Встановлено, що ОСОБА_1 24 листопада 2015 р. звернулася до УПФУ в Подільському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії по заробітку, згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

04 лютого 2003 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті першій Закону України " Про оплату праці " встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці " визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення " врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення " до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення , які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до вимог ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.

Таким чином, положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та стаття 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення ".

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова УПФУ в Подільськомсу районі м.Києва в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці №17.1-1/861 від 08.06.2012 р., є неправомірною.

З огляду на те, що саме на органи ПФУ покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці №17.1-1/861 від 08.06.2012 р.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 24.11.2015 р., тобто після 15-го числа місяця звернення, тому їй повинна бути перерахована пенсія з першого числа наступного місяця, а з урахуванням строку звернення до суду за захистом свого порушеного права, встановленого ст.99 КАС України, - з 01.06.2015 року.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Подільському районі м. Києває обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, та з урахуванням строку позовної давності, підлягають задоволенню частково, а саме: зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку - з 01.06.2015 р.

На підставі наведеного, ч. 3 ст. 30, ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України " Про оплату праці ", ст. 44 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", ст. 66, ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.6-9, 11, 69, 71, 159, 161-163, 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києваздійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці № 17.1-1/816 від 08.06.2012 р., - з 01 червня 2015 р.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. М. Ларіонова