Справа № 360/407/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2016 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.,
при секретарі - Хоменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
В березні 2016 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 24 березня 2005 року вона отримує пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу». Однак, до виданої їй довідки про її заробітну плату для обчислення вказаної пенсії не були включені суми матеріальної допомоги, премії, надбавки за високі досягнення та індексації, які вона отримувала за останні два роки перед призначенням пенсії.
Вона звернулась до відповідача з приводу включення до її заробітної плати вказаних виплат та перерахунку призначеної їй пенсії, але Управління ПФУ їй в цьому відмовило.
Тому просила визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі в перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії з 16 квітня 2008 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу, надбавку за високі досягнення та премію.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала і викладене підтвердила.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області свого представника в судове засідання не направив, просив справу розглядати без його участі, в своїх письмових запереченнях позов вважав безпідставним, а дії управління правомірними.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази по справі, оглянувши матеріали пенсійної справи позивачки, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Бородянському районі та з 16 квітня 2008 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується матеріалами справи (а.с.8) та матеріалами оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи позивачки.
17 лютого 2016 року позивачка звернулась до УПФУ у Бородянському районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії та включення до розрахунку заробітної плати матеріальної допомоги та інших доплат, однак, листом № 191 від 1 березня 2016 року відповідач фактично відмовив позивачці у здійсненні такого перерахунку (а.с.8).
Згідно копії довідки Державної податкової адміністрації в Київській області від 16 квітня 2008 року за період роботи ОСОБА_1 в даній установі з 1 квітня 2006 року по 31 березня 2008 року їй була виплачена матеріальна допомога в сумі 12 712,44 грн., премія в розмірі 18 581,50 грн. та надбавка за високі досягнення в розмірі 10 698,39 грн., на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9).
Відповідно до ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести перерахунок її пенсії з 16 квітня 2008 року, в той час, як позов нею подано 4 березня 2016 року і вона не зазначає причини пропуску нею строку звернення до суду.
За таких обставин, оскільки з позовної заяви та доданих до неї матеріалів підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не вбачається, то суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 16 квітня 2008 року по 3 вересня 2015 року залишити без розгляду.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що виплачені позивачці матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати позивачки та мають враховуватись при обчисленні розміру її пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону № 3723-XII та стаття 2 Закону № 108/95-ВР).
За таких обставин суд вважає за необхідне, задовольняючи в цій частині позовні вимоги, визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги, надбавки за високі досягнення та премії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 4 вересня 2015 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми виплат матеріальної допомоги, надбавки за високі досягнення та премії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримані в період, за який здійснено обрахування заробітної плати при призначенні пенсії, з розрахунку того ж відсоткового розміру пенсії та того ж періоду обрахунку заробітної плати, які були визначені при призначенні пенсії позивачці.
Керуючись Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.11,99,100,155,159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії в частині позовних вимог за період з 16 квітня 2008 року по 3 вересня 2015 року залишити без розгляду.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії в частині позовних вимог за період з 4 вересня 2015 року задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», матеріальної допомоги, надбавки за високі досягнення та премії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 4 вересня 2015 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми виплат матеріальної допомоги, надбавки за високі досягнення та премії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які отримані в період, за який здійснено обрахування заробітної плати при призначенні пенсії, з розрахунку того ж відсоткового розміру пенсії та того ж періоду обрахунку заробітної плати, які були визначені при призначенні пенсії.
Постанову звернути до негайного виконання в межах перерахунку суми пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддяА.Міланіч