КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/5688/15 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
07 квітня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Київської митниці Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.02.2016 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД» до Київської митниці Державної фіскальної служби, третя особа: Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, спонукання до виконання певних дій, -
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ «ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці Державної фіскальної служби про:
- визнання протиправною та скасування картки відмови Київської митниці Державної фіскальної служби в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів № 125130013/2015/00146 від 10.11.2015;
- визнання протиправною та скасування картки відмови Київської митниці Державної фіскальної служби в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів № 125130013/2015/00154 від 23.11.2015;
- зобов'язання Київську митницю Державної фіскальної служби України здійснити митне оформлення технічної допомоги: виробів санітарно-технічного призначення з пластмаси: колекторна камера, тип Z 2.5", герметична, полегшена версія, без бетонної/чавунної кришки ("ОВ" - версія) з вакуумним клапаном 65 мм 2.5", артикул 41000.03.97 - 108 шт.; ручного металевого інструменту для сборки збірної камери тип Z. артикул 333254.00.00- 2 шт., призначення: реалізація ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" проекту "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області", що надійшли ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД", згідно контракту № BWT-PCLTD-161015 від 16.10.2015 року, із звільненням від сплати податків, митних зборів або інших стягнень аналогічного характеру.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08.02.2016 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 03.09.2015 між Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації (Замовник) та ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" (Генеральний підрядник) укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти № 03/06-15/ДЗП, за умовами якого генпідрядник зобов'язався виконати роботи з реконструкції каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області, зазначених в проектній документації, згідно умов даного договору, а замовник - прийняти та оплатити такі роботи.
Згідно з п. 4.4 замовник має право перерахувати генпідряднику аванс до 30 % від суми договірної ціни, що становить 17 146 643,70 грн (сімнадцять мільйонів сто сорок шість тисяч шістсот сорок три гривні 70 копійок), без ПДВ, на придбання та доставку матеріалів, конструкцій, виробів та для виконання робіт. Генпідрядник зобов'язується використати одержаний аванс протягом двох місяців з моменту одержання авансу.
Також, між сторонами погоджено План фінансування робіт "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області" (Додаток № 1 до договору про закупівлю робіт за державні кошти № 03/09-15/ДЗП від 03.09.2015) та Календарний план (графік) виконання робіт "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області" (Додаток № 2 договору про закупівлю робіт за державні кошти № 03/09-15/ДЗП від 03.09.2015).
З метою виконання умов вищевказаного договору, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області за дорученням Департаменту екології та природних ресурсів було перераховано на рахунок ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" грошові кошти на загальну суму 17 146 643,70 грн на придбання матеріалів, необхідних для виконання відповідних робіт, які визначені умовами договору, що підтверджується платіжними дорученнями за № 1 від 15.09.2015 на суму 1 017 062,00 грн, № 1 від 15.09.2015 на суму 6 620 938,00 грн та № 53 від 15.09.2015 на суму 9 508 643, 70 грн.
З матеріалів справи вбачається, що 16.10.2015 та 27.10.2015 між ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" (Покупець) та Компанією "Білфінгер Вотер Технолоджи ГмбХ" (Продавець) укладено контракти № BWT-PCLTD-161015 та № BWT-PCLTD-271015, за умовами яких продавець зобов'язався продати, а покупець придбати обладнання (товар), яке визначене умовами контрактів.
Згідно з пп. 1.1. контрактів обладнання, яке передається за договором: колекторна камера, тип Z 2,5" герметична, полегшена версія без бетонної/чавунної кришки ("ОВ"-версія) з вакуумним клапаном 65 мм 2,5", артикульний номер:41000.03.97, в кількості 195 одиниць, ціна за одиницю 1 647,06 Євро; загальна вартість 321 176,70 Євро; інструмент для зборки сборної камери тип. Z, артикульний номер: 33006.08.01 та 33254.00.00 (за контрактом № BWT-PCLTD-271015 від 27.10.2015), в кількості 2 одиниці, ціна за одиницю-98,00 Євро; загальна вартість - 196, 00 Євро.
Відповідно до п. 1.2 контрактів поставка товару здійснюється наступним чином: продавець здійснює поставку покупцю 108 одиниць товару, який зазначений в пп. 1.1.1 даного контракту, а також 2 одиниці товару, який зазначений в пп. 1.1.2 контракту, не пізніше 05.11.2015. Продавець здійснює поставку покупцю 87 одиниць товару, який зазначений в пп. 1.1.1 контракту не пізніше 26.11.2015 (включно).
Згідно з п. 1.3 контрактів метою укладення даного контракту між сторонами є реалізація покупцем проекту "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області", який покупець виконує на підставі договору про закупівлю робіт за державні кошти № 03/09-15/ДЗП, підписаного 03.09.2015 між покупцем (як генпідрядником) та Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації в рамках реалізації великомасштабного проекту "Інвентаризація, оцінка і зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському регіоні України, Румунії та Республіки Молдова (MIS ETC CODE 995) Спільної операційної програми "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства, згідно грантової угоди № 28774/10.04.2013 щодо реалізації зазначеного проекту.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.11.2015 з метою митного оформлення товарів: 1) вироби санітарно-технічного призначення з пластмаси: колекторна камера, тип Z 2.5", герметична, полегшена версія, без бетонної/чавунної кришки ("ОВ" - версія) з вакуумним клапаном 65 мм 2.5", артикул 41000.03.97 - 108 шт.; призначення: реалізація ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" проекту "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області"; 2) ручний металевий інструмент для сборки збірної камери тип Z.артикул 333254.00.00- 2 шт.; призначення: реалізація покупцем проекту "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області" в рамках проекту "Зниження впливу на навколишнє середовище хімічних звалищ і скидання стічних вод в регіоні Нижнього Дунаю, а також підвищення екологічного моніторингу забруднення ґрунту та води", імпортованого на підставі вищезазначених контрактів, позивачем до Київської митниці ДФС була подана митна декларація № 125130013/2015/ 411147.
Разом з митною декларацією позивачем подано митному органу наступні документи, згідно переліку, що зазначений у графі 44 МД № 125130013/2015/411147:
- митна декларація, за якою відмовлено у відпуску № 1251300152015/411084 від 09.11.2015;
- картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 125130013/2015/00143 від 09.11.2015;
- міжнародна автомобільна накладна (CMR) № 016467 від 05.11.2015;
- міжнародна автомобільна накладна (CMR) № 095678 від 05.11.2015;
- книжка МДП (Carnet TIR) № РХ.76521399 від 05.11.2015;
- книжка МДП (Carnet TIR) № РХ.76528233 від 05.11.2015;
- документ, що підтверджує вартість перевезення товару № 09/11/15 від 09.11.2015;
- документ, що підтверджує вартість перевезення товару № 09/11/15-1 від 09.11.2015;
- рахунок-фактура (інвойс) № 0001 від 05.11.2015;
- рахунок-фактура (інвойс) № 0002 від 05.11.2015;
- рамкова угода № 360-VI від 03.09.2008;
- зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу № BWT-PCLTD-161015 від 16.10.2015;
- договір про закупівлю робіт за державні кошти № 03/06-15/ДЗП від 03.09.2015;
- договір про надання послуг митного брокера № 1511-0201/МОТ-УПК від 02.11.2015;
- договір (контракт) про перевезення № 02/11-1 від 02.11.2015;
- інформація про позитивні результати здійснення санітарно-епідеміологічного контролю товару № 2730 від 05.11.2015;
- інформація про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару № 2730 від 05.11.200115;
- сертифікат про походження товару № А15779201 від 04.11.2015;
- сертифікат про походження товару № А15779209 від 04.11.2015;
- лист ДФС № 3463/5/99-99-19-03-02-16 від 13.02.2015;
- лист № 2450/08-20/2894 від 04.06.2015;
- план закупівлі б/н від 05.10.2015;
- реєстраційна карта № 3002-01 від 05.10.2015;
- копія митної декларації країни відправлення № 15DE615527839050Е4 від 05.11.2015;
- копія митної декларації країни відправлення № 15DE615527840048Е1 від 05.11.2015.
Як вбачається з митної декларації № 125130013/2015/411147 від 09.11.2015. позивачем було зазначено в графі 36 вказаної митної декларації преференція: 0810000841 (звільнення від оподаткування).
Розглянувши подані позивачем документи, митним органом прийнято картку відмови у прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 1251300013/2015/00146 від 10.11.2015.
Як вбачається зі змісту вказаної картки відмови, контролюючим органом зазначено про те, що позивачем безпідставно заявлено пільгу в оподаткуванні товарів, а саме згідно ст. 3 Податкового кодексу України визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на яких надана Верховною України і якими регулюються питання оподаткування. Умовами Угоди про фінансування Спільної операційної програми "Румунія - Україна - Республіка Молдова 2007-2013 Європейського інструменту сусідства та партнерства номер програми TNR5 - (СВС/2008/020-253) та постановою Кабінету Міністрів № 1088 від 01.12.2010 "Про затвердження Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2011-2015 роки", передбачено, що фінансування програми та проекту відбувається коштами Співтовариства та національного співфінансування. Статтею 3 Рамкової угоди визначено, що заходи, які фінансуються в цілому або частково коштом Співтовариства, обкладаються податками, митними зборами або іншими стягненнями аналогічного характеру. Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомог, регламентовано постановою Кабінету Міністрів України № 153 від 15.02.2002 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги". Згідно з додатком 5 даногоПорядкуу Плані закупівлі товарів, робіт та послуг, що придбаваються за кошти міжнародної технічної допомоги, у рамках реалізації проекту (програми), не включаються товари, роботи і послуги, що придбаваються за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел. Відповідно до пункту 23 цього Порядку виконавець, що реалізує право на податкові пільги, складає згідно з додатком 8 Інформаційне підтвердження придбання товарів, робіт та послуг у пільговому режимі за кошти міжнародної технічної допомоги.
Відповідачем зазначено про те, що господарська операції з постачання товарів, робіт та послуг, оплачена за рахунок коштів державного та місцевого бюджету України і оподатковується на загальних підставах зі сплатою встановлених податків та зборів. Надані позивачем до митного оформлення документи не містять підстав в оформленні митної декларації із звільненням від оподаткування.
Аналогічні підстави для відмови у прийнятті митної декларації № 125130013/2015/ 411922 від 23.11.2015 викладені відповідачем у картці відмови № 125130013/2015/ 00154 від 23.11.2015.
Не погодившись з прийняттям вищевказаних карток відмови у прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, позивач звернувся з даним позовом до Київського окружного адміністративного суду.
Так, купівля та поставка товару ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" здійснювались на підставі контракту № BWT-PCLT161015 від 16.10.2015, метою укладення якого є реалізація позивачем Спільної програми "Реконструкція каналізаційних очисних споруд міста Вилкове Одеської області", який виконується позивачем на підставі договору про закупівлю робіт за державні кошти № 03/09-15/ДЗП, підписаного 03.09.2015 між ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" та Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації в рамках реалізації великомасштабного проекту "Інвентаризація, оцінка і зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському регіоні України, Румунії та Республіки Молдова (MIS ETC CODE 995) Спільної операційної програми "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства, згідно грантової угоди № 28774/10.04.2013 щодо реалізації зазначеного проекту.
10.04.2013 був розроблений Спільний проект (програма) "Інвентаризація, оцінка та зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському регіоні України, Румунії і Республіки Молдова" (MIS ETC CODE 995) Спільної операційної програми "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства, згідно грантової угоди № 28774/10.04.2013.
Відповідно до реєстраційної картки проекту "Інвентаризація, оцінка і зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському регіоні України, Румунії та Республіки Молдова" № 3002-01, яка була зареєстрована Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 05.10.2015, донором проекту є Європейське Співтовариство через Спільний орган управління ППС "Україна - Румунія - Республіка Молдова" ЄІСП 2007-2013 рр., представлений Міністерством регіонального розвитку і державного управління Румунії"; виконавець проекту: Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації; реципієнти проекту: Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації; Науково-дослідна установа "Український науковий центр екології моря"; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України; бенефіціар: Одеська обласна державна адміністрація України.
Також, відповідно до реєстраційної картки, загальна вартість проекту становить 5819540,00 Євро, з яких гранд ЄС - 5 181 782,42 Євро, внесок партнерів - 637 757,58 Євро та спів фінансування українських партнерів - 544 210,88 Євро.
Як вбачається з реєстраційної картки вказаного проекту, на його дію розповсюджуються положення Рамкової угоди між Урядом України та Комісією Європейського Співтовариства.
Так, зокрема, в реєстраційній картці міститься посилання на ст. 3 Рамкової угоди: "Заходи, що фінансуються в цілому або частково коштом Співтовариства, не обкладаються податками, митними зборами або іншими стягненнями аналогічного характеру".
Відповідно до частини першої ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Статтею 19 Закону України "Про міжнародні договори України" № 1906-IV від 29.06.2004 передбачено, що чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.
Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Частинами 4, 6 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Згідно з п. 3.2 ст. 3 Податкового кодексу України якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
12.12.2006 між Комісією Європейського Співтовариства (Комісія) та Урядом України укладено Рамкову угоду між Урядом України та Комісією Європейського співтовариства, яка ратифікована Законом України "Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств" № 360-VI від 03.09.2008.
Пунктом 1.2 угоди встановлено, що ця Рамкова угода визначає деталізовані положення стосовно правил, що застосовуються до виконання заходів, повністю або частково фінансованим коштом Співтовариства, зокрема, стосовно обміну валют, сплати митних податків та зборів.
Відповідно до п. 1.3 угоди ця рамкова угода застосовується також до заходів, фінансованих коштом Співтовариства, які за їхнім характером не охоплені окремою угодою про фінансування.
Згідно з ст. 3 угоди заходи, що фінансуються повністю або частково коштом Співтовариства, не обкладаються платками, митним зборами, або будь-якими іншими стягненнями аналогічного характеру
Тобто, що зазначеною угодою передбачено звільнення від сплати податків та зборів, які передбачені законодавством України, тих заходів, що повністю або часткового фінансуються за кошти Європейського Співтовариства, у тому числі поставка (імпорт) товарів.
Апелянт вважає, що кошти, за які ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" здійснювало закупівлю відповідних товарів, були перераховані позивачу Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області за дорученням Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, яке відповідно до реєстраційної картки проекту "Інвентаризація, оцінка і зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському регіоні України, Румунії та Республіки Молдова" № 3002-01 є її виконавцем.
На думку контролюючого органу, вказане свідчить про те, що перераховані позивачу кошти належать саме до видатків державного бюджету України, а тому, відповідно, ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" не звільняється від сплати податків та зборів під час здійснення господарських операцій з придбання товарів, робіт та послуг за рахунок зазначених грошових коштів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, між Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти № 03/06-15/ДЗП від 03.09.2015, відповідно до якого на позивача як на генпідрядника покладається обов'язок виконати роботи в рамках реалізації великомасштабного проекту "Інвентаризація, оцінка та зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському районі Україні, Румунії і Республіки Молдова" (MIS ETC CODE 995) Спільної операційної програми "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства, згідно грантової угоди № 28774/10.04./20 13.
Тобто, Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної адміністрації, як виконавцем проекту № 3002-01, на підставі договору про закупівлю робіт за державні кошти № 03/06-15/ДЗП від 03.09.2015, було залучено до виконання вказаного проекту ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТУКЦІЯ ЛТД".
У відповідності до матеріалів справи, Міністерством регіонального розвитку і державного управління Румунії було перераховано на рахунок Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації грошові кошти на суму 3 216 398, 24 Євро, що підтверджується платіжним повідомленням про переказ грошових коштів через платіжну систему SWIFT № 1657 від 28.05.2014 140528EXBSUAUXXX21124 36359.
Філією Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в м. Одесі довідкою № 063/11-07/290 від 03.02.2016 було підтверджено надходження 30.05.2015 на поточний рахунок Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації № 25413010124908 (978) вищевказаної суми грошових коштів на виконання умов Грантової угоди № 28774/10.04. 2013 "Інвентаризація, оцінка та зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському районі Україні, Румунії і Республіки Молдова" (MIS ETC CODE 995)".
Зі змісту вищевказаної довідки вбачається, що вказані грошові кошти були списані з поточного рахунку Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації № 25413010124908 (978) на рахунок № 29004020024908 (978) для бронювання коштів з добровільного продажу валюти. Після продажу іноземної валюти на МВРУ банком зарахована національна валюта на рахунок № 2900503002 4908 (980) для бронювання коштів на купівлю/продаж валюти для подальшого перерахування на рахунок № 35425303085779, відкритий в ГУ ДКС України в Одеській області.
15.09.2015 на спеціальний реєстраційний рахунок № 35425303085779, відкритий в ГУ ДКС України в Одеській області на ім'я Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, були перераховані кошти з рахунку Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації у ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" № 29005030024908 у сумі 9 626 449,56 грн, що підтверджується листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області № 10-08/43-745 від 02.02.2016.
Вказаним листом Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області було повідомлено про те, що 04.09.2015 Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації профінансовано з обласного бюджету Одеської області по КФК 200700 "Інші природоохоронні заходи" грошові кошти у сумі 6 620 938, 00 грн та по КФК 240604 "Інша діяльність у сфері охорони навколишнього середовища" грошові кошти у сумі 1 017 062, 00 грн.
В подальшому, вказані грошові кошти перераховані Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД", що також, підтверджується платіжними дорученнями за № 1 від 15.09.2015 на суму 1 017 062, 00 грн, № 1 від 15.09.2015 на суму 6 620 938, 00 грн та № 53 від 15.09.2015 на суму 9 508 643, 70 грн.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перераховані Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області на рахунок ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" грошові кошти на суму 17 146 673,70 грн частково є коштами, виділеними Європейським Співтовариством Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації в рамках проекту "Інвентаризація, оцінка та зменшення впливу антропогенних джерел забруднення в Нижньодунайському районі Україні, Румунії і Республіки Молдова" (MIS ETC CODE 995) Спільної операційної програми "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства, згідно грантової угоди № 28774/10.04.2013, що, в свою чергу, свідчить про те, що господарські операції між позивачем та компанією "Білфінгер Вотер Технолоджи ГмбХ", які були здійсненні на підставі контракту № BWT-PCLTD-161015 від 16.10.2015, частково профінансовані саме за рахунок коштів Європейського Співтовариства, а саме: на суму 9 508 643,70 грн.
Тому, доводи апелянта щодо того, що перераховані ГУ ДКС України в Одеській області грошові кошти є виключно кошти Державного бюджету України спростовуються.
Апелянтом було зазначено про те, що Угодою про фінансування Спільного проекту "Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013" Європейського інструменту сусідства та партнерства передбачено співфінансування, тобто залучення до виконання проекту як коштів Європейського Співтовариства, так і коштів Державного бюджету України, що на думку контролюючого органу також ставить під сумнів джерело походження грошових коштів, які були перераховані позивачу. Відповідач вважає, що наявність умови щодо спільного фінансування, також унеможливлює звільнення ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" від сплати податків та зборів при розмитненні товарів, придбаних, у тому числі, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, дійсно, що Спільний проект "Румунія-Україна-Республіка Молдова.2007-2013" передбачає залучення коштів на його реалізацію з боку всіх учасників проекту, у тому числі, і з боку України.
Відповідно до реєстраційної карти проекту (програми) № 3002-01 від 05.10.2015, загальна вартість проекту становить 5 819 540, 00 Євро, з яких гранд ЄС - 5 181 782, 42 Євро, внесок партнерів - 637 757, 58 Євро та співфінансування українських партнерів - 544 210, 88 Євро.
Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Державної програми розвитку транскордонного співвиробництва на 2011-2015 роки" № 1088 від 01.12.2010 передбачено виділення коштів на інвентаризацію, оцінку, попередження антропогенних джерел забруднення в нижніх водах р. Дунай України та Румунії у розмірі 4 884 000, 00 Євро.
Проте, згідно ст. 3 Рамкової угоди передбачено звільнення від оподаткування тих господарських операцій, що здійснюються з метою реалізації заходів, які як повністю, так і частково фінансуються за рахунок коштів Європейського Співтовариства.
Отже, умова щодо спільного фінансування вказаного проекту, у тому числі і за рахунок коштів Державного бюджету України, не є підставою, яка унеможливлює звільнення позивача від оподаткування при розмитненні товарів.
Таким чином, враховуючи, що товар, в митному оформленні якого відповідачем було відмовлено спірними картками, був придбаний за кошти Європейського співтовариства принаймні на суму 9 508 643,70 грн (що вбачається з листа ГУ ДКС України в Одеській області № 10-08/43-745 від 02.02.2016), тому є підтвердженим право позивача на застосування податкової пільги, передбаченої статтею 3 Рамкової Угоди.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що спірні картки відмови у прийняті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів є протиправними та підлягають скасуванню.
Крім того, оскільки прийняття оспорюваних карток відмови у прийняті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів унеможливило здійснення позивачем митного оформлення відповідного товару, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити митне оформлення товару, який зазначений у митних деклараціях № 125130013/2015/411147 від 10.11.2015 та № 125130013/2015/411922 від 23.11.2015, зі звільненням ТОВ "ПОЛІМЕРКОНСТРУКЦІЯ ЛТД" від сплати податків та митних платежів.
Колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 16.09.2016 зазначено спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що у випадку задоволення позовних вимог про скасування карток відмови у прийняті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача від можливих порушень з боку відповідача та з метою уникнення повторних звернень до суду, колегія суддів вважає вірним зобов'язати митний орган здійснити митне оформлення товарів, зазначених позивачем в митних деклараціях зі звільненням від сплати податків та митних платежів.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Київської митниці Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.02.2016 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 12.04.2016.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.